loader

MacOS vs. Windows: Który system operacyjny jest najlepszy?

Boję się niezadowolonych komentarzy, e-maili i tweetów, które z powodu tego porównania poszły w moją stronę, ale wysłuchaj mnie. Ludzie po obu stronach wojny OS prawdopodobnie po prostu nie są świadomi tego, co druga strona ma do zaoferowania, a niektórzy z nich mogą być tym ciekawi.

W duchu pełnego ujawnienia, jak ponad 80 procent świata komputerów stacjonarnych i przenośnych, jestem przede wszystkim użytkownikiem systemu Windows. Jestem jednak wielbicielem iPhone'ów, a jako recenzent oprogramowania mam duże doświadczenie na komputerach Mac. Nie jestem ani Mac'em, ani Apple'em znienawidzonym przez długi czas.

Zamiast traktować to jako argument dla tej czy innej strony, po prostu przejdę przez standardowe funkcje systemu operacyjnego, porównując po drodze ofertę Microsoftu i Apple. Tak, każda kategoria będzie miała zwycięzcę, a my w końcu zliczymy punkty, ale Twój wybór OS obejmuje znacznie więcej niż tylko funkcje, wsparcie sprzętowe i programowe oraz możliwości. Dotyczy to tego, czego ludzie wokół Ciebie używają, Twojego ekosystemu (w tym Twojego smartfonu i tabletu), Twoich potrzeb biznesowych i Twojej osobowości.

Zachęcam do dodania swoich przemyśleń w sekcji komentarzy na końcu tego artykułu, czy jesteś fanem Windowsa czy MacOSa. Daj nam znać, dlaczego jesteś w swoim konkretnym obozie.

Doświadczenie w konfiguracji

Oba systemy operacyjne oferują przejrzyste i dopracowane procesy konfiguracji. Z obu systemów możesz korzystać bez konieczności logowania się na konto w Apple lub Microsoft, ale oba oferują bogatsze doświadczenie, jeśli tak się stanie. Jeśli nie zalogujesz się, nie będziesz mógł korzystać z urządzeń do synchronizacji, asystentów głosowych, roamingu aplikacji, wiadomości i wielu innych przydatnych funkcji.

Microsoft pozwala zainstalować system operacyjny z głosem za pomocą aplikacji Cortana. Apple instaluje aktualizacje za pośrednictwem Preferencji systemowych zamiast w Mac App Store. Zarówno automatycznie rozpoznaje, jak i instaluje sterowniki dla standardowych urządzeń peryferyjnych, takich jak myszy, klawiatury i pamięci masowe.

Logowanie i rozpoczęcie pracy

Oba systemy oferują opcje logowania, które wykraczają poza tradycyjny akt prostego logowania na pulpicie. Jeśli masz MacBooka Pro z paskiem dotykowym, możesz łatwo zalogować się do komputera Mac za pomocą palca. Możesz też zalogować się za pomocą iPhone'a lub Apple Watch, jeśli znajdują się one wystarczająco blisko komputera.

Ale system Windows 10 oferuje pakiet Hello z kilkoma opcjami logowania biometrycznego. Logowanie twarzy jest prawdopodobnie najfajniejsze i jest dostępne na większości komputerów klasy wyższej, w tym na wszystkich urządzeniach Surface. Windows Hello obsługuje również czytniki linii papilarnych, dostępne na laptopach takich jak HP Spectre 13. Jeśli nie masz sprzętu, który jest zgodny z którąkolwiek z tych funkcji, Windows zaakceptuje również PIN.

Po uruchomieniu systemu operacyjnego Windows posiada przycisk Start i menu umożliwiające dostęp do najczęściej używanych aplikacji, ustawień i dokumentów. W systemie MacOS nie ma nic podobnego, ale można przypiąć często używane aplikacje do Docku, przejść do folderu Aplikacje lub skonfigurować pulpit z ikonami najczęściej używanych programów i plików. Możesz też użyć ikony Launchpada, aby przeglądać strony i uruchamiać aplikacje.

Wybór sprzętu

Apple oferuje kilka wspaniałych opcji sprzętowych dla komputerów PC - wspaniałe wzornictwo przemysłowe na Macbookach, opcjonalne ekrany 5K na komputerach iMac oraz nowy, niezwykle wydajny Mac Pro (już od 5 999 USD). Problem polega na tym, że wybór jest nie tylko drogi, ale także karłowaty ze względu na dostępność niezwykle zróżnicowanej gamy komputerów z systemem Windows. Do nich można dodać nietradycyjne opcje, takie jak HoloLens, zestawy słuchawkowe VR i Raspberry Pi, z których wszystkie mogą również korzystać z systemu Windows 10. Istnieje również szerszy wachlarz przyjaznych dla systemu Windows urządzeń peryferyjnych do wyboru.

Jeśli chodzi o komponenty wewnętrzne - takie jak procesor, karta graficzna i pamięć masowa - nie ma tu konkurencji. System Windows daje o wiele większą swobodę w konfiguracji systemu z komponentami, które chcesz, a także większą elastyczność w późniejszej aktualizacji.

Dołączone aplikacje

Oba systemy operacyjne oferują mnóstwo wbudowanych programów narzędziowych i aplikacji. Otrzymujesz przyzwoitych klientów poczty, kalendarze, kalkulatory, przeglądarki i edytory zdjęć i wideo, narzędzia do zrzutów ekranu, dyktafony i przeglądarki internetowe, a także aplikacje do map, kamer, wiadomości, pogody i kontaktów.

Microsoft udostępnia sprytne aplikacje Sticky Notes, Skype, Translator i Xbox do gier. Ale MacOS zawiera doskonały edytor wideo, narzędzie do podglądu i usługę strumieniowego przesyłania muzyki. Do tego niesamowita aplikacja GarageBand do komponowania muzyki i pełen pakiet wydajnościowy.

Kompatybilność oprogramowania stron trzecich

Obie platformy miały czas na rozwój bogatych ekosystemów oprogramowania i usług. Niestandardowe aplikacje biznesowe częściej są obsługiwane w systemie Windows, a w dziedzinach kreatywnych dominuje MacOS. To powiedziawszy, można znaleźć wiele dobrego ogólnego oprogramowania biznesowego dla komputerów Mac, a Windows w rzeczywistości oferuje więcej opcji w niektórych obszarach kreatywnych, takich jak edycja wideo i oprogramowanie do robienia zdjęć.

Oba systemy operacyjne oferują sklepy z aplikacjami, które zarządzają instalacją i aktualizacją, ale niestety twórcy aplikacji nie zwrócili uwagi na te sklepy biurkowe tak, jak na ich mobilne odpowiedniki. W związku z tym nadal wydaje mi się dziwne, że niektóre aplikacje na MacOS-ach powodują przeciąganie obrazu dysku do folderu Aplikacje, a to tylko jeden z co najmniej trzech różnych sposobów instalowania aplikacji na Mac-ach. Instalacja aplikacji na Windows jest prostsza.

Dostosowywanie interfejsu

Oba systemy operacyjne oferują przyzwoitą swobodę w dostosowaniu do potrzeb klienta, ale mamy już za sobą dni drastycznych remontów interfejsów. Mimo to, oba systemy operacyjne oferują możliwość wyboru tła pulpitu, rozmiaru elementów ekranu i wygaszaczy ekranu. Ciemne tryby są nowym gniewem, a zarówno Mac jak i Windows oferują je. Wersja na Mac'a jest nieco bardziej systemowa, a niektóre starsze okna dialogowe Windows nie są jeszcze zaciemnione. Windows 10 May 2019 Update dodaje opcję Custom, która pozwala zdecydować, czy chcesz ciemny lub jasny tryb dla elementów systemowych, aplikacji, lub obu.

Oba systemy operacyjne oferują doskonałą obsługę wielu monitorów na zasadzie plug and play, choć system Windows oferuje nieco większą kontrolę. W systemie Windows można rozciągać okna programów na wiele ekranów, podczas gdy w systemie MacOS każde okno programu może być wyświetlane tylko na jednym ekranie. Jeśli jesteś naprawdę gung-ho na dostosowanie interfejsu, polecam Linuksa, który oferuje wybór zupełnie różnych powłok interfejsu użytkownika.

Szukaj

Pole wyszukiwania w systemie Windows 10 jest wyświetlane przez cały czas, a wpisanie go powoduje wyświetlenie panelu z plikami, aplikacjami i wynikami z Internetu. Moi koledzy miłośnicy komputerów Mac przysięgają na funkcję Spotlight firmy Apple, ale nigdy nie uważałem jej za zadowalającą. Obie funkcje wyszukiwania robią obliczenia matematyczne, pokazują pogodę, ceny akcji i wyniki sportowe, a także wyszukują pobliskie tajskie restauracje, nie obawiając się, że się pocą.

Oba systemy operacyjne pozwalają teraz również na wyszukiwanie za pomocą głosu, z Cortana w systemie Windows i Siri w systemie MacOS (patrz sekcja AI Helper poniżej). Wraz z aktualizacją maj 2019, Windows śledzi strategię Apple polegającą na oddzieleniu wyszukiwania głosowego od wyszukiwania wpisywanego na klawiaturze, oddzielając ikonę Cortana od paska wyszukiwania.

Apple MacOS czy Windows 10?

Staraliśmy się być uczciwi i obiektywni, i jak widać z powyższych sekcji, w wielu przypadkach dwa systemy operacyjne są na równi. A ty będziesz miał własne wagi priorytetowe w oparciu o potrzeby systemu operacyjnego. Jeśli gra jest dla Ciebie wszystkim, na przykład, to Windows jest bezmózgiem. Jeśli jesteś typem kreatywnym, to z Mac'em będzie Ci lepiej. 

Zobacz

Komputerowe systemy operacyjne są koniecznością. Właściciele firm mają dwa główne komercyjne systemy operacyjne (OS) do wyboru, które są Windows i OS X, co więcej razy niż nie, pochodzą wstępnie załadowane na laptopach biznesowych i komputerów stacjonarnych. Możesz prowadzić biznes na jednym z nich, ale każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony. Przeczytaj dalej, aby...

System operacyjny to najważniejsze oprogramowanie, które działa na komputerze. Zarządza on pamięcią i procesami w komputerze, a także całym jego oprogramowaniem i sprzętem. Pozwala on również na komunikację z komputerem bez konieczności znajomości jego języka. Bez systemu operacyjnego, komputer jest bezużyteczny. Zadanie systemu operacyjnego System operacyjny (OS)...

Co to jest system operacyjny? System operacyjny (OS) to oprogramowanie, które działa jako interfejs pomiędzy użytkownikiem końcowym a sprzętem komputerowym. Każdy komputer musi mieć co najmniej jeden system operacyjny, aby można było uruchomić inne programy. Aplikacja taka jak Chrome, MS Word, Games itp. potrzebuje pewnego środowiska, w którym będzie działać i wykonywać...