Bez względu na to, czy pracujemy w szkole, biurze, czy w fabryce, z pewnością będziemy w stanie wskazać na przynajmniej kilka zastosowań tablicy magnetycznej. Jak zatem przygotować się do jej zakupu i na jakie ewentualne błędy z nim związane należy zwracać uwagę?
Co to właściwie jest?
Tablica magnetyczna jest rozwiązaniem stosunkowo nowym, wiele osób intensywnie zastanawia się więc nad tym, czym różni się od klasycznej tablicy i co sprawia, że lawinowo rośnie liczba jej zwolenników. Rzeczywiście, gdy porównamy ją z tablicami, które dominowały w szkołach naszych rodziców szybko dojdziemy do wniosku, że pokrewieństwo z nimi kryje się jedynie w jej nazwie. Owszem, na tablicy magnetycznej także można zapisać ważne informacje, a następnie natychmiast usunąć je, jej obsługa jest jednak prostsza, a ona sama jest rozwiązaniem znacznie bardziej praktycznym choćby ze względu na brak konieczności wykorzystywania kredy. Docenić wypada również to, że tablice magnetyczne prezentują się znakomicie jako element ozdobny w gabinecie, a tego nie można było powiedzieć o tablicach szkolnych zwłaszcza po dłuższym czasie ich użytkowania.
Tym, co wyróżni omawiany tu typ tablicy, są przede wszystkim charakterystyczne dla niej właściwości magnetyczne. Dzięki temu funkcjonalność rozwiązania nie ogranicza się do możliwości zapisywania na nim mniej i bardziej istotnych informacji. Wykorzystując magnesy można również przyczepić do jej powierzchni ważne dokumenty ściągając je natychmiast, gdy tylko przestaną być potrzebne. Dzięki specjalnym markerom pisanie po jej powierzchni jest proste, a sam zapis pozostaje czytelny nawet, jeśli osoba pisząca nie ma wprawy w obchodzeniu się z tablicą magnetyczną. Ścieranie jest przy tym możliwe nie na mokro, ale na sucho, co jest znakomitą wiadomością dla alergików.
W poszukiwaniu idealnego rozwiązania
Tablice magnetyczne można dziś podzielić na przynajmniej kilka grup. Jeśli więc zastanawiamy się nad tym, który model zamówić, warto poznać najbardziej typowe modele po to choćby, aby zawęzić poszukiwania.
Obecnie największą popularnością wydają się cieszyć tak zwane flipcharty – wolnostojące tablice suchościeralne. Sprawdzają się doskonale bez względu na to, czy chcemy po nich pisać, czy też ograniczamy się do umieszczania na nich ważnych dokumentów. Nie są ciężkie, a ich konstrukcja bazująca na trzech nóżkach sprawia, że można je umieścić w niemal każdym miejscu. Przeważnie oferowane są w rozmiarze 70 na 100 centymetrów. Ich producenci są jednak elastyczni, a co za tym idzie, bez trudu znajdziemy zarówno modele mniejsze, jak i znacznie większe.
Tablice magnetyczne stalowe to z kolei rozwiązanie dla tych, którzy stawiają przede wszystkim na wytrzymałość. Nie są może tak atrakcyjne wizualnie, jak flipcharty, możemy mieć jednak pewność, że będą nam służyć przez lata. Niestety, są również dość ciężkie, co mocno ogranicza ich mobilność. Jeśli dysponujemy większym budżetem, możemy zainwestować także w tablice porcelanowe – trwałe, solidne i matowe, a tym samym czytelne nawet w pomieszczeniach, do których przez cały dzień zagląda intensywne słońce.