loader

Dla kogo szerokie monitory?

​Monitory szerokokątne to specyficzne urządzenia, których nietypowy wygląd wydaje się zyskiwać coraz więcej zwolenników. Niestandardowe proporcje ekranu sprawiają, że jest to świetne urządzenie do pracy biurowej i nie tylko. Dla kogo szerokie monitory mogą być odpowiednim wyborem? I jakie dodatkowe parametry powinny posiadać, by móc sprostać oczekiwaniom różnych użytkowników? Sprawdź!

Szerokie monitory, czyli jakie?

Szerokie monitory, nazywane też monitorami ultrawide czy ultrapanoramicznymi, wyróżniają się przede wszystkim niestandardowymi proporcjami. Podczas gdy klasyczne wyświetlacze, takie jak monitor WQHD, mają stosunek szerokości do wysokości 16:9, monitory szerokokątne mają proporcje 21:9 lub nawet 32:9. Z tego też powodu mogą być przydatne zwłaszcza tam, gdzie pracuje się w trybie wieloekranowym.

Monitor do pracy biurowej – jaki model wybrać?

Niezależnie od tego, czy jesteś księgowym, analitykiem czy programistą, w swojej pracy stykasz się z różnymi zadaniami, które wymagają działania w kilku oknach jednocześnie, przenoszenia danych między aplikacjami czy kopiowania plików z jednego arkusza do drugiego. Na szczęście szerokie monitory w znacznym stopniu mogą Ci to ułatwić, oferując dużą przestrzeń roboczą do pracy.

Jaki monitor wybrać? Standardowe monitory, takie jak monitor 2K 27 cali, coraz częściej zastępowane są szerokokątnymi. Samsung ma w ofercie kilka ciekawych modeli, np. monitor 4K zakrzywiony czy monitor DQHD. Jeśli do tej pory wydawało Ci się, że zakrzywione ekrany polecane są wyłącznie dla graczy, to monitor biznesowy ViewFinity S95UA może wyprowadzić Cię z błędu. Zakrzywienie ekranu sprawia, że w Twoim polu widzenia znajduje się więcej treści, która jest dużo lepiej widoczna na krawędziach niż w przypadku płaskich monitorów. Cecha ta może również przyczynić się do zmniejszenia zmęczenia oczu, a tym samym do poprawy skupienia i wydajności.

Odyssey Neo G9 – odpowiedni monitor dla gracza?

Szerokie monitory to świetne rozwiązanie również dla graczy. Dlaczego? Większy ekran pozwoli Ci precyzyjniej celować i dostrzec nawet najmniejsze szczegóły. To także większa przestrzeń dla oszałamiającej grafiki, którą oferują producenci najnowszych gier. Jednak aby cieszyć się z niej w pełni, potrzebna jest również odpowiedniej jakości matryca. Przykładowo monitor Odyssey Neo G9 posiada matrycę VA z technologią Quantum Mini LED, która oferuje wysoki kontrast, głęboką czerń i niezwykle jasną biel. Dzięki temu nawet gdy akcja rozgrywa się w nocy czy w ciemnym pomieszczeniu, łatwiej jest dostrzec każdy ważny szczegół.

W przypadku monitorów gamingowych istotnym parametrem jest też częstotliwość odświeżania ekranu, niski input lag oraz czas reakcji matrycy. To właśnie one wpływają na płynność obrazu w grze, brak zacinania się oraz możliwość szybkiej reakcji gracza, a tym samym zwiększone szanse na zdobycie przewagi nad przeciwnikiem. Odyssey Neo G9 oferuje szybkość odświeżania na poziomie 240 Hz, a także czas reakcji 1 ms. Ponadto dzięki niemu możemy liczyć na małe opóźnienie sygnału wejściowego, który wpływa na precyzję sterowania.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Artykuł partnera

Zobacz

W dzisiejszych czasach nasz smartfon to nieodłączna część codziennego życia. Często towarzyszy nam niemal w każdej sytuacji, dostarczając kontakt z bliskimi, umożliwiając korzystanie z mediów społecznościowych, a także wspomagając w pracy i nauce. Aby jednak nasz telefon mógł funkcjonować należycie przez cały dzień, musi być regularnie ładowany. Właśnie...

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu technologia odgrywa kluczową rolę w efektywnym zarządzaniu spotkaniami i konferencjami. Systemy audio-wideo do sali konferencyjnej nie są już luksusem, lecz koniecznością, która umożliwia przeprowadzanie profesjonalnych, wydajnych i spójnych spotkań w dowolnym czasie i miejscu. Co to są systemy audio-wideo? Systemy audio-wideo do sali...

Chłodnie wentylatorowe to urządzenia wykorzystywane do obniżania temperatury powietrza w różnych zastosowaniach. Ich działanie opiera się na wymuszonej konwekcji, czyli wymianie ciepła między cieczą a powietrzem. W tym artykule szczegółowo omówimy zasadę działania chłodni wentylatorowych, ich rodzaje, zalety i wady, a także przedstawimy szeroki zakres zastosowań tych urządzeń...