loader

Chińskie marki samochodów wyjaśnione

Najpierw pojawili się japońscy producenci w latach 80-tych, potem koreańscy na początku lat 80-tych, teraz Australijczycy spoglądają w dół z lufy świeżego napadu nowych i odrodzonych namiotów samochodowych z pozornie niepowstrzymanych Chin.

Chiński przemysł motoryzacyjny doświadczył bezprecedensowego boomu w ciągu ostatnich 10 lat, wypuszczając coraz więcej samochodów w karkołomnym tempie.

Podczas gdy większość tego postępu skorzystała z korzystnej polityki rządowej, aby utrzymać chińskich nabywców samochodów kupujących produkt krajowy, a nie importowany, to nie powstrzymało największych grup samochodowych w kraju od wyznaczenia sobie ambitniejszych celów eksportowych - jak notorycznie konkurencyjne i trudne pole bitwy tutaj w Australii.

Prawdopodobnie słyszeliście, że niektóre godne uwagi markizy z przeszłości, jak MG, są teraz chińskich samochodów, więc mamy zamiar rozbić dużych graczy przez grupę auto, i które pojazdy na rynku australijskim w 2019 i 2020 są własnością i produkowane przez chińskie firmy samochodowe.

Geely Auto

Nigdy nie słyszałeś o Geely'm? Zrozumiałe, marka nie sprzedaje swojej własnej nazwy lub chińskiego rynku marek w Australii, ale Geely jest jednym z najbardziej bogatych i potężnych konglomeratów samochodowych w Chinach.

Firma Geely jest obecnie właścicielem marek samochodów, które z pewnością są nadal sprzedawane w Australii, w tym Volvo, Lotus, The London Taxi Company (obecnie London EV Company) i Proton. Firma Geely jest także właścicielem zupełnie nowego namiotu, który ma oczy szeroko otwarte na Australię (ostatecznie) o nazwie Lynk & Co, wykorzystującego podwozie i technologię Volvo.

Podczas gdy marka nie planuje rozbudowywać i tak już ogromnego katalogu tabliczek znamionowych, ma wiele pojawiających się i zelektryfikowanych tabliczek znamionowych - takich jak Geometria - które pewnego dnia mogą dotrzeć do australijskich wybrzeży.

Podobnie jak indyjski konglomerat Tata (który jest właścicielem Jaguara Land Rovera), Geely w przeszłości nie ingerował w projektowanie i rozwój swoich zachodnich spółek zależnych, dzięki czemu jego zagraniczna własność jest niezauważalna dla nabywców.

W tym celu Volvos są projektowane i rozwijane głównie na rodzimym rynku szwedzkim, a także budowane na europejskich liniach produkcyjnych.

Silnik SAIC

SAIC Motor (dawniej Shanghai Automotive Industry Corporation) jest jednym z najbardziej agresywnych chińskich operatorów w Australii, który w ostatniej dekadzie napinał swoje korporacyjne mięśnie, aby nabyć niegdyś niestabilne europejskie marki, takie jak MG (dawniej Morris Garages) i LDV (dawniej Leyland DAF Vans).

Obydwie marki ponownie pojawiły się na rynku australijskim, wykorzystując namiot MG Motor do samochodów osobowych i LDV do pojazdów użytkowych (ten drugi dystrybuowany przez Ateco Group). Pomimo wczesnych zmagań, SAIC osiąga obecnie względny sukces dzięki przystępnej i ulepszonej ofercie produktów w ważnych segmentach z długimi gwarancjami.

W przeciwieństwie do swojego rywala Geely - SAIC tylko częściowo projektuje swoje samochody na rynku australijskim poza granicami Chin i buduje je na chińskich liniach produkcyjnych.

Great Wall Motors

Great Wall jest również jedną z największych grup samochodowych w Chinach, ale w przeciwieństwie do SAIC lub Geely - nie kupił zachodnich marek dla swoich produktów.

Zamiast tego firma Great Wall poczyniła powolny, ale stały postęp w Australii dzięki prostym i przystępnym cenowo chińskim pojazdom z podwójną kabiną, takim jak Steed, a także pod marką Haval SUV.

Marka ma duże plany poszerzenia swojej oferty eksportowej w zakresie napędów po prawej stronie, a na horyzoncie pojawia się mnóstwo nowych produktów zarówno pod Wielkim Murem, jak i banerami Haval. Marka wprowadza również na rynek luksusowe SUV-y pod chińską marką Wey i posiada całkowicie elektryczną markę samochodów miejskich Ora, z których żaden nie zostanie wkrótce wprowadzony na rynek australijski.

Czy samochody Great Wall są dobre? Mogą być za uznanymi konkurentami pod względem dopracowania i specyfikacji, ale anegdotycznie, komentatorzy mówią nam, że są zadowoleni ze swoich ciężarówek.

Obecnie pojazdy marki Great Wall są projektowane i produkowane w zakładach w Chinach, jednak może się to zmienić w związku z zakupem przez chińskiego giganta tajskiej fabryki General Motors, w której produkowano Holden Colorado.

BAIC

BAIC (Beijing Automotive Industry Holding Corporation) jest godny uwagi dla Australijczyków jako firma macierzysta nieco bardziej rozpoznawalnej marki: Foton.

Foton, znany przede wszystkim z tunlandskiego pick-upa z podwójną kabiną, jest producentem pojazdów użytkowych, który sprzedaje również w Australii lekkie i średnie samochody ciężarowe Aumark.

Chociaż Foton może nie mieć względnej trakcji swoich chińskich odpowiedników, od 2012 r. udało mu się utrzymać w wysoce konkurencyjnym segmencie rynku.

Silnik Dongfeng

Dongfeng nie jest marką, o której prawdopodobnie słyszeliście, ponieważ jego zaangażowanie w światową scenę motoryzacyjną jest w dużej mierze jednym z przedsięwzięć joint venture umożliwiających japońskim i europejskim producentom samochodów zdobycie pozycji na rynku chińskim.

Jednak samochody wyprodukowane przez chińskiego giganta mogą dość szybko uderzyć w australijskie ulice, ponieważ australijska firma EV Automotive, która rozpoczęła działalność, zawarła umowę w celu zabezpieczenia niewielkich ilości przykładów linii elektrycznych tej marki z napędem na prawą rękę.

Ostatecznie marka EV Automotive, Dongfeng Glory E3 średniej wielkości elektryczny SUV, ma trafić na australijskie ulice w tym roku. Oferuje on konkurencyjny zasięg 405 km i jest ukierunkowany na cenę "mid-sixty-grand". Wkrótce po E3 pojawi się furgonetka, a EV Automotive nie będzie korzystać z modelu dilera, mając nadzieję na sprzedaż bezpośrednio klientom za pośrednictwem portalu internetowego.

Chery

W latach 2011-2014 Chery może zapamiętać krótką i niezbyt pamiętną wizytówkę na australijskim rynku nowych samochodów. W tym czasie samochody z chińskiego przedsiębiorstwa państwowego sprzedawały się słabo, częściowo ze względu na przestarzałą konstrukcję i nienajlepsze parametry bezpieczeństwa.

Od tego czasu marka zrewolucjonizowała swoją ofertę w Chinach, aby zaoferować znacznie bardziej nowoczesną linię SUV-ów i sedanów, i choć okazjonalnie zauważono Chery'ego, to jednak mówi się, że służy on tylko do celów testowych, ponieważ chińska marka na razie koncentruje się na rynkach pojazdów z napędem na lewą rękę.

Yutong Bus

Niewielki dla nabywców samochodów, ale działający w Australii, który być może widziałeś na ulicach, Yutong jest producentem pojazdów użytkowych, który specjalizuje się w autobusach. Chińska firma twierdzi, że ma 15-procentowy udział w światowym rynku branży autobusowej i konkuruje w Australii z uznanymi graczami: Toyotą, Fuso (Mitsubishi), Mercedesem-Benzem i Volvo.

Yutong widzi zelektryfikowaną przyszłość "nowej energii" i już teraz wprowadza na rynek międzynarodowy wiele opcji całkowicie elektrycznych autobusów w celu wprowadzenia ich do Australii na większą skalę.

Zobacz

​Opony wymagają od kierowców szczególnej uwagi i dbałości. W grę wchodzi nie tylko cena ich zakupu i sezonowych wymian, ale również taki sposób eksploatacji, dzięki któremu można ich używać jak najdłużej. Ważne jest przy tym, aby nie traciły swoich parametrów, dzięki którym jazda jest bezpieczna i ekonomiczna. Jak w tym wszystkim może pomóc rotacja opon? Co daje...

Wkrętaki dynamometryczne możemy podzielić na podstawie ich konstrukcji na dwie grupy: 1. klucze dynamometryczne z regulowanym momentem obrotowym 2. klucze dynamometryczne ze stałym momentem obrotowym 1. Wkrętaki dynamometryczne z regulowanym momentem obrotowym Wkrętaki z regulowanym momentem obrotowym są wyposażone w mechanizm, który można regulować w zależności od potrzeb...

Reperaturki są używane do naprawy części karoseryjnych samochodów wszelkiej maści, w tym praktycznie wszystkich znanych nam modeli. Reperaturki na zamówienie Reperaturki, w tym reperaturki na zamówienie, to elementy, dzięki którym możemy uzupełnić skorodowane fragmenty karoserii. To dzięki nim jesteśmy w stanie zmienić ubytki w karoserii, a raczej...