System operacyjny to najważniejsze oprogramowanie, które działa na komputerze. Zarządza on pamięcią i procesami w komputerze, a także całym jego oprogramowaniem i sprzętem. Pozwala on również na komunikację z komputerem bez konieczności znajomości jego języka. Bez systemu operacyjnego, komputer jest bezużyteczny.
Zadanie systemu operacyjnego
System operacyjny (OS) Twojego komputera zarządza całym oprogramowaniem i sprzętem na nim zainstalowanym. W większości przypadków istnieje kilka różnych programów komputerowych działających w tym samym czasie i wszystkie one muszą mieć dostęp do jednostki centralnej (CPU) komputera, pamięci i przechowywania. System operacyjny koordynuje to wszystko, aby upewnić się, że każdy program dostaje to, czego potrzebuje.
Rodzaje systemów operacyjnych
Systemy operacyjne zazwyczaj są fabrycznie zainstalowane na każdym komputerze, który kupisz. Większość ludzi korzysta z systemu operacyjnego, który jest dołączony do ich komputera, ale możliwe jest uaktualnienie lub nawet zmiana systemu operacyjnego. Trzy najbardziej popularne systemy operacyjne dla komputerów osobistych są Microsoft Windows, MacOS i Linux.
Nowoczesne systemy operacyjne korzystają z graficznego interfejsu użytkownika, czyli GUI (ang. wymawiane gooey). GUI pozwala używać myszy do klikania ikon, przycisków i menu, a wszystko jest wyraźnie wyświetlane na ekranie za pomocą kombinacji grafiki i tekstu.
GUI każdego systemu operacyjnego ma inny wygląd i odczucia, więc jeśli przełączysz się na inny system operacyjny, może się on początkowo wydawać nieznany. Jednak nowoczesne systemy operacyjne są zaprojektowane tak, aby były łatwe w obsłudze, a większość podstawowych zasad jest taka sama.
System operacyjny Microsoft Windows
Microsoft stworzył system operacyjny Windows w połowie lat 80. Istnieje wiele różnych wersji systemu Windows, ale najnowsze to Windows 10 (wydany w 2015 roku), Windows 8 (2012), Windows 7 (2009) i Windows Vista (2007). Windows jest wstępnie zainstalowany na większości nowych komputerów PC, co sprawia, że jest to najpopularniejszy system operacyjny na świecie.
MacOS
MacOS (wcześniej nazywany OS X) to linia systemów operacyjnych stworzonych przez Apple. Pochodzi on z preinstalowanych na wszystkich komputerach Macintosh, lub Mac. Niektóre z konkretnych wersji to Mojave (wydana w 2018 roku), High Sierra (2017) i Sierra (2016).
Według StatCounter Global Stats, użytkownicy MacOS stanowią mniej niż 10% globalnych systemów operacyjnych - znacznie mniej niż odsetek użytkowników Windows (ponad 80%). Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest fakt, że komputery Apple są zwykle droższe. Jednak wiele osób woli wygląd i odczucia związane z systemem MacOS od systemu Windows.
Linux .
Linux (wymawiane LINN-ux) jest rodziną systemów operacyjnych typu open-source, co oznacza, że mogą być one modyfikowane i rozpowszechniane przez każdego na całym świecie. Różni się on od oprogramowania własnościowego takiego jak Windows, które może być modyfikowane tylko przez firmę, która jest jego właścicielem. Zaletą Linuksa jest to, że jest on wolny i istnieje wiele różnych dystrybucji - lub wersji - z których można wybierać.
Według StatCounter Global Stats, użytkownicy Linuksa stanowią mniej niż 2% globalnych systemów operacyjnych. Jednak większość serwerów korzysta z Linuksa ponieważ jest on stosunkowo łatwy do dostosowania.
Systemy operacyjne dla urządzeń przenośnych
Systemy operacyjne, o których mówiliśmy do tej pory, były zaprojektowane do pracy na komputerach stacjonarnych i przenośnych. Urządzenia mobilne, takie jak telefony, tablety i odtwarzacze MP3 różnią się od komputerów stacjonarnych i laptopów, więc działają na nich systemy operacyjne, które zostały zaprojektowane specjalnie dla urządzeń mobilnych. Przykładami mobilnych systemów operacyjnych są Apple iOS oraz Google Android. Na poniższym zrzucie ekranu widać, że system iOS działa na iPadzie.
Systemy operacyjne dla urządzeń przenośnych na ogół nie są w pełni funkcjonalne, jak te stworzone dla komputerów stacjonarnych i przenośnych, i nie są w stanie uruchomić wszystkich tych samych programów. Jednak nadal można robić z nimi wiele rzeczy, jak oglądać filmy, przeglądać strony internetowe, zarządzać kalendarzem i grać w gry.