loader

Co to jest system operacyjny?

System operacyjny to najważniejsze oprogramowanie, które działa na komputerze. Zarządza on pamięcią i procesami w komputerze, a także całym jego oprogramowaniem i sprzętem. Pozwala on również na komunikację z komputerem bez konieczności znajomości jego języka. Bez systemu operacyjnego, komputer jest bezużyteczny.

Zadanie systemu operacyjnego

System operacyjny (OS) Twojego komputera zarządza całym oprogramowaniem i sprzętem na nim zainstalowanym. W większości przypadków istnieje kilka różnych programów komputerowych działających w tym samym czasie i wszystkie one muszą mieć dostęp do jednostki centralnej (CPU) komputera, pamięci i przechowywania. System operacyjny koordynuje to wszystko, aby upewnić się, że każdy program dostaje to, czego potrzebuje.

Rodzaje systemów operacyjnych

Systemy operacyjne zazwyczaj są fabrycznie zainstalowane na każdym komputerze, który kupisz. Większość ludzi korzysta z systemu operacyjnego, który jest dołączony do ich komputera, ale możliwe jest uaktualnienie lub nawet zmiana systemu operacyjnego. Trzy najbardziej popularne systemy operacyjne dla komputerów osobistych są Microsoft Windows, MacOS i Linux.

Nowoczesne systemy operacyjne korzystają z graficznego interfejsu użytkownika, czyli GUI (ang. wymawiane gooey). GUI pozwala używać myszy do klikania ikon, przycisków i menu, a wszystko jest wyraźnie wyświetlane na ekranie za pomocą kombinacji grafiki i tekstu.

GUI każdego systemu operacyjnego ma inny wygląd i odczucia, więc jeśli przełączysz się na inny system operacyjny, może się on początkowo wydawać nieznany. Jednak nowoczesne systemy operacyjne są zaprojektowane tak, aby były łatwe w obsłudze, a większość podstawowych zasad jest taka sama.

System operacyjny Microsoft Windows

Microsoft stworzył system operacyjny Windows w połowie lat 80. Istnieje wiele różnych wersji systemu Windows, ale najnowsze to Windows 10 (wydany w 2015 roku), Windows 8 (2012), Windows 7 (2009) i Windows Vista (2007). Windows jest wstępnie zainstalowany na większości nowych komputerów PC, co sprawia, że jest to najpopularniejszy system operacyjny na świecie.

MacOS

MacOS (wcześniej nazywany OS X) to linia systemów operacyjnych stworzonych przez Apple. Pochodzi on z preinstalowanych na wszystkich komputerach Macintosh, lub Mac. Niektóre z konkretnych wersji to Mojave (wydana w 2018 roku), High Sierra (2017) i Sierra (2016).

Według StatCounter Global Stats, użytkownicy MacOS stanowią mniej niż 10% globalnych systemów operacyjnych - znacznie mniej niż odsetek użytkowników Windows (ponad 80%). Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest fakt, że komputery Apple są zwykle droższe. Jednak wiele osób woli wygląd i odczucia związane z systemem MacOS od systemu Windows.

Linux .

Linux (wymawiane LINN-ux) jest rodziną systemów operacyjnych typu open-source, co oznacza, że mogą być one modyfikowane i rozpowszechniane przez każdego na całym świecie. Różni się on od oprogramowania własnościowego takiego jak Windows, które może być modyfikowane tylko przez firmę, która jest jego właścicielem. Zaletą Linuksa jest to, że jest on wolny i istnieje wiele różnych dystrybucji - lub wersji - z których można wybierać.

Według StatCounter Global Stats, użytkownicy Linuksa stanowią mniej niż 2% globalnych systemów operacyjnych. Jednak większość serwerów korzysta z Linuksa ponieważ jest on stosunkowo łatwy do dostosowania.

Systemy operacyjne dla urządzeń przenośnych

Systemy operacyjne, o których mówiliśmy do tej pory, były zaprojektowane do pracy na komputerach stacjonarnych i przenośnych. Urządzenia mobilne, takie jak telefony, tablety i odtwarzacze MP3 różnią się od komputerów stacjonarnych i laptopów, więc działają na nich systemy operacyjne, które zostały zaprojektowane specjalnie dla urządzeń mobilnych. Przykładami mobilnych systemów operacyjnych są Apple iOS oraz Google Android. Na poniższym zrzucie ekranu widać, że system iOS działa na iPadzie.

Systemy operacyjne dla urządzeń przenośnych na ogół nie są w pełni funkcjonalne, jak te stworzone dla komputerów stacjonarnych i przenośnych, i nie są w stanie uruchomić wszystkich tych samych programów. Jednak nadal można robić z nimi wiele rzeczy, jak oglądać filmy, przeglądać strony internetowe, zarządzać kalendarzem i grać w gry.

Zobacz

Komputerowe systemy operacyjne są koniecznością. Właściciele firm mają dwa główne komercyjne systemy operacyjne (OS) do wyboru, które są Windows i OS X, co więcej razy niż nie, pochodzą wstępnie załadowane na laptopach biznesowych i komputerów stacjonarnych. Możesz prowadzić biznes na jednym z nich, ale każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony. Przeczytaj dalej, aby...

Co to jest system operacyjny? System operacyjny (OS) to oprogramowanie, które działa jako interfejs pomiędzy użytkownikiem końcowym a sprzętem komputerowym. Każdy komputer musi mieć co najmniej jeden system operacyjny, aby można było uruchomić inne programy. Aplikacja taka jak Chrome, MS Word, Games itp. potrzebuje pewnego środowiska, w którym będzie działać i wykonywać...

System operacyjny jest podstawowym oprogramowaniem, które zarządza całym sprzętem i innym oprogramowaniem na komputerze. System operacyjny, znany również jako "OS", łączy się ze sprzętem komputerowym i zapewnia usługi, z których mogą korzystać aplikacje. Co robi system operacyjny? System operacyjny to podstawowy zestaw oprogramowania na urządzeniu, który utrzymuje...