loader

Microsoft Windows

Definicja - Co oznacza system Microsoft Windows?

Microsoft Windows to grupa systemów operacyjnych produkowanych przez firmę Microsoft. Windows jest dostępny w wersjach 32- i 64-bitowych i oferuje graficzny interfejs użytkownika (GUI), funkcje wielozadaniowe, możliwości zarządzania pamięcią wirtualną oraz obsługę kilku urządzeń peryferyjnych. Systemy operacyjne Windows stanowią zarówno wersję kliencką, jak i serwerową.

Niektóre ze znanych wersji klienckich to Windows 98, ME, XP, Vista i 7. Windows 10 jest najnowszą wersją, wydaną w 2015 roku. Niektóre z wersji serwerowych Windows to Windows NT Server, 2000 Server, 2003 Server, oraz Server 2008 R2. Windows Server 2016 jest najnowszą wersją serwera.

Techopedia wyjaśnia, że Microsoft Windows

Microsoft Windows zaczynał jako wizja, ale jego rozwój znacznie ukształtował świat IT, być może bardziej niż jakiegokolwiek innego systemu operacyjnego. W 1983 roku system Windows został ogłoszony przez założycieli firmy Microsoft, Billa Gatesa i Paula Allena. W tym czasie, został on zakodowany jako Interface Manager, ale nazwa Windows triumfował, ponieważ odpowiednio opisał okna lub skrzynki potrzebne do wyświetlania nowego systemu operacyjnego.

W listopadzie 1985 roku Microsoft wprowadził system Windows 1.0. Przed odsłonięciem systemu Windows, użytkownicy musieli wpisywać polecenia MS-DOS. Wraz z wprowadzeniem Windows 1.0, użytkownicy używają myszki do klikania przez okna lub ekrany. System Windows 1.0 zawierał paski przewijania, menu rozwijane, okna dialogowe i ikony, które były bardzo przyjazne dla użytkownika w porównaniu z wcześniejszą platformą MS-DOS. Użytkownicy mieli również możliwość przełączania się między wieloma programami bez konieczności zamykania i ponownego uruchamiania każdego z nich.

Ikony na pulpicie i rozszerzona pamięć zostały opracowane w późniejszych wersjach systemu Microsoft Windows, wraz z możliwością pobierania systemu Windows za pomocą dyskietek. Pamięć wirtualna systemu Microsoft Windows usprawniła interfejsy graficzne. Wraz z innymi aplikacjami przeznaczonymi dla systemu Windows, system operacyjny stał się bardzo popularny.

System Microsoft Windows 95 pojawił się w sierpniu 1995 r. i zawierał wbudowaną obsługę Internetu i sieci dial-up. Zawierał on również własnego klienta poczty elektronicznej znanego jako Microsoft Outlook. Do tego czasu osoby, które chciały zaktualizować swoje aplikacje dla systemu Microsoft Windows, mogły to zrobić tylko za pomocą dyskietek i płyt CD-ROM. Oprócz możliwości Internetu, system Windows 95 oferował funkcje multimedialne, funkcje komputerów przenośnych oraz zintegrowane funkcje sieciowe.

W połowie 1995 roku Microsoft wydał swoją pierwszą wersję Internet Explorera. W 1998 roku wprowadzono system Windows 98 jako pierwsze oprogramowanie do użytku na komputerach osobistych. Zawierało ono aplikacje przywracające system oraz możliwość nagrywania, odtwarzania i udostępniania cyfrowej muzyki i filmów z Microsoft Windows Media Player 7. Wprowadzenie systemu Windows 2000 obejmowało aktualizacje zabezpieczeń online, które pomogły w edukacji konsumentów w zakresie zagrożeń komputerowych, takich jak wirusy. System Windows 2000 umożliwił również solidne wykorzystanie znacznie ulepszonych funkcji pulpitu. Wraz z systemem Windows 2000 wprowadzono sprzęt typu plug and play, często wykorzystywany w grach, a także kompatybilność z urządzeniami przenośnymi i USB.

Wkrótce pojawiły się nowe systemy operacyjne Microsoft, takie jak Windows XP (2001), Windows Vista (2006) i Windows 7 (2009). Ten ostatni zawierał kompatybilność z urządzeniami bezprzewodowymi i przeglądaniem palcami. Dzięki obsłudze elektronicznych urządzeń peryferyjnych, możliwości gier zwiększyły się dzięki oprogramowaniu Microsoft Windows. System Microsoft Windows rozrósł się o możliwość przesyłania strumieniowego danych, danych zapisanych na pendrive'ach oraz danych zapisanych w chmurze, która zawierała przestrzeń online do udostępniania plików.

Zobacz

We współczesnym świecie trudno sobie wyobrazić życie bez komputera. Wykorzystujemy te urządzenia zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, ich nagły brak spowodowałby zapewne ogólnokrajowy paraliż. Nic więc dziwnego, że osoby, których praca polega na tworzeniu coraz bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, w tym komputerów, robią...

Windows jest systemem operacyjnym zaprojektowanym przez firmę Microsoft. To właśnie ten system operacyjny pozwala na korzystanie z komputera. Windows jest fabrycznie zainstalowany na większości nowych komputerów osobistych (PC), co sprawia, że jest to najpopularniejszy system operacyjny na świecie. Windows umożliwia wykonywanie wszystkich typów codziennych zadań na komputerze...

Microsoft Windows to rodzina systemów operacyjnych. Patrzymy na historię systemów operacyjnych Microsoft Windows (Windows OS) od 1985 roku do dnia dzisiejszego. System operacyjny Windows (Windows OS) dla komputerów stacjonarnych jest bardziej formalnie nazywany Microsoft Windows i w rzeczywistości jest rodziną systemów operacyjnych dla komputerów osobistych. System Windows dominuje...