loader

Historia systemów operacyjnych Windows

Microsoft Windows to rodzina systemów operacyjnych. Patrzymy na historię systemów operacyjnych Microsoft Windows (Windows OS) od 1985 roku do dnia dzisiejszego.

System operacyjny Windows (Windows OS) dla komputerów stacjonarnych jest bardziej formalnie nazywany Microsoft Windows i w rzeczywistości jest rodziną systemów operacyjnych dla komputerów osobistych. System Windows dominuje w świecie komputerów osobistych, stanowiąc według niektórych szacunków ponad 90 procent wszystkich komputerów osobistych - reszta to systemy operacyjne Linux i Mac.

Windows zapewnia graficzny interfejs użytkownika (GUI), zarządzanie pamięcią wirtualną, wielozadaniowość i obsługę wielu urządzeń peryferyjnych. Oprócz systemów operacyjnych Windows dla komputerów osobistych, Microsoft oferuje również systemy operacyjne dla serwerów i urządzeń przenośnych.

Systemy operacyjne Microsoft Windows dla komputerów PC

Poniżej przedstawiono historię systemów operacyjnych MS-DOS i Windows przeznaczonych dla komputerów osobistych (PC).

MS-DOS - system operacyjny Microsoft Disk (1981)

Pierwotnie opracowany przez Microsoft dla IBM, MS-DOS był standardowym systemem operacyjnym dla komputerów osobistych kompatybilnych z IBM. Początkowe wersje DOS były bardzo proste i przypominały inny system operacyjny zwany CP/M. Kolejne wersje stawały się coraz bardziej wyrafinowane, ponieważ zawierały funkcje minikomputerowych systemów operacyjnych.

Windows 1.0 - 2.0 (1985-1992)

Wprowadzony w 1985 r. system Microsoft Windows 1.0 został nazwany ze względu na skrzynki obliczeniowe, czyli "okna", które stanowiły podstawowy aspekt systemu operacyjnego. Zamiast wpisywać komendy MS-DOS, system Windows 1.0 pozwalał użytkownikom na wskazywanie i klikanie w celu uzyskania dostępu do okien.

W 1987 roku Microsoft wprowadził na rynek system Windows 2.0, który został zaprojektowany dla procesora Intel 286. W tej wersji dodano ikony na pulpicie, skróty klawiszowe i ulepszoną obsługę grafiki.

Windows 3.0 - 3.1 (1990-1994)

System Windows 3.0 został wprowadzony na rynek w maju 1900 roku, oferując lepsze ikony, wydajność i zaawansowaną grafikę w 16 kolorach przeznaczonych dla procesorów Intel 386. Ta wersja jest pierwszą wersją, która zapewnia standardowy "look and feel" systemu Microsoft Windows przez wiele lat. Windows 3.0 zawiera menedżera programów, menedżera plików i menedżera wydruku oraz gry (Hearts, Minesweeper i Solitaire). Firma Microsoft wydała system Windows 3.1 w 1992 roku.

Windows 95 (sierpień 1995)

System Windows 95 został wprowadzony na rynek w 1995 roku i był ważnym uaktualnieniem systemu operacyjnego Windows. Ten system operacyjny był znaczącym postępem w stosunku do swojego poprzednika, systemu Windows 3.1. Oprócz nowego interfejsu użytkownika, system Windows 95 zawiera również szereg ważnych usprawnień wewnętrznych. Być może najważniejsze jest to, że obsługuje on aplikacje 32-bitowe, co oznacza, że aplikacje napisane specjalnie dla tego systemu operacyjnego powinny działać znacznie szybciej.

Mimo że Windows 95 może uruchamiać starsze aplikacje Windows i DOS, zasadniczo usunął DOS jako podstawową platformę. Oznaczało to usunięcie wielu starych ograniczeń DOS-u, takich jak 640K pamięci głównej i 8-znakowe nazwy plików. Inne ważne funkcje w tym systemie operacyjnym to możliwość automatycznego wykrywania i konfigurowania zainstalowanego sprzętu (plug and play).

System Windows 98 (czerwiec 1998)

Windows 98 oferuje obsługę wielu nowych technologii, w tym FAT32, AGP, MMX, USB, DVD i ACPI. Jego najbardziej widoczną cechą jest jednak Active Desktop, który integruje przeglądarkę internetową (Internet Explorer) z systemem operacyjnym. Z punktu widzenia użytkownika, nie ma różnicy między dostępem do dokumentu znajdującego się lokalnie na dysku twardym użytkownika, a dostępem do serwera WWW w połowie świata.

Windows ME - Millennium Edition (wrzesień 2000)

Windows Millennium Edition, zwany "Windows Me", był aktualizacją rdzenia Windows 98 i zawierał niektóre funkcje systemu operacyjnego Windows 2000. W tej wersji usunięto również opcję "boot in DOS".

System operacyjny Windows NT 31. - 4.0 (1993-1996)

Była to wersja systemu operacyjnego Windows. Windows NT (New Technology) jest 32-bitowym systemem operacyjnym, który obsługuje wielozadaniowość prewencyjną. W rzeczywistości istnieją dwie wersje systemu Windows NT: Windows NT Server, przeznaczony do pracy jako serwer w sieci, oraz Windows NT Workstation dla samodzielnych lub klienckich stacji roboczych.

Windows 2000 (luty 2000)

Często w skrócie "W2K", Windows 2000 jest systemem operacyjnym przeznaczonym dla biznesowych systemów stacjonarnych i przenośnych do uruchamiania aplikacji, łączenia się ze stronami internetowymi i intranetowymi oraz dostępu do plików, drukarek i zasobów sieciowych. Microsoft wydał cztery wersje systemu Windows 2000: Professional (dla firmowych systemów komputerów stacjonarnych i laptopów), Server (zarówno serwer WWW, jak i serwer biurowy), Advanced Server (dla aplikacji biznesowych) oraz Datacenter Server (dla sieci komputerowych o dużym natężeniu ruchu).

Windows XP (październik 2001)

Windows XP został wydany w 2001 roku. Wraz z przeprojektowanym wyglądem interfejsu użytkownika, nowy system operacyjny został zbudowany na jądrze Windows 2000, dając użytkownikowi bardziej stabilne i niezawodne środowisko niż poprzednie wersje Windows. Windows XP dostępny jest w dwóch wersjach, Home i Professional. Microsoft skoncentrował się na mobilności w obu edycjach, w tym na funkcjach Plug and Play umożliwiających połączenie z sieciami bezprzewodowymi. System operacyjny korzysta również z bezprzewodowego standardu bezpieczeństwa 802.11x. Windows XP jest jednym z najlepiej sprzedających się produktów firmy Microsoft.

Windows Vista (listopad 2006)

System Windows Vista oferował postęp w zakresie niezawodności, bezpieczeństwa, łatwości wdrażania, wydajności i możliwości zarządzania w systemie Windows XP. Nowością w tej wersji były możliwości wykrywania problemów sprzętowych przed ich wystąpieniem, funkcje zabezpieczeń chroniące przed najnowszą generacją zagrożeń, szybszy czas uruchamiania i niski pobór mocy w nowym stanie uśpienia. W wielu przypadkach Windows Vista jest zauważalnie bardziej responsywny niż Windows XP na identycznym sprzęcie. System Windows Vista upraszcza i centralizuje zarządzanie konfiguracją pulpitu, zmniejszając koszty aktualizacji systemów.

Windows 7 (październik 2009 r.)

System Windows 7 został wprowadzony przez firmę Microsoft 22 października 2009 r. jako najnowszy w 25-letniej linii systemów operacyjnych Windows oraz jako następca systemu Windows Vista (który zastąpił system Windows XP). System Windows 7 został wydany w połączeniu z systemem Windows Server 2008 R2, serwerowym odpowiednikiem systemu Windows 7. Ulepszenia i nowe funkcje w systemie Windows 7 obejmują obsługę wielodotyku, Internet Explorer 8, lepszą wydajność i czas uruchamiania, Aero Snap, Aero Shake, wsparcie dla wirtualnych dysków twardych, nowy i ulepszony Windows Media Center, a także poprawę bezpieczeństwa.

Okna 8

System Windows 8 został wprowadzony na rynek w sierpniu. 1, 2012 r. i jest to całkowicie przeprojektowany system operacyjny, który został opracowany od podstaw z myślą o wykorzystaniu ekranów dotykowych, a także o możliwościach niemalże natychmiastowych, które umożliwiają załadowanie i uruchomienie komputera z systemem Windows 8 w ciągu kilku sekund, a nie minut.

Windows 8 zastąpi bardziej tradycyjny wygląd systemu operacyjnego Microsoft Windows OS nowym interfejsem projektowym "Metro", który po raz pierwszy zadebiutował w mobilnym systemie operacyjnym Windows Phone 7. Interfejs użytkownika "Metra" składa się głównie z "Ekranu startowego" składającego się z "Live Tiles", który jest linkiem do aplikacji i funkcji, które są dynamiczne i aktualizowane w czasie rzeczywistym. Windows 8 obsługuje zarówno komputery x86 jak i procesory ARM.

System operacyjny Windows 10

Windows 10 jest następcą Windows 8 firmy Microsoft. Windows 10 zadebiutował 29 lipca 2015 r., po wydaniu bety "podglądu technicznego" nowego systemu operacyjnego, który ukazał się jesienią 2014 r., oraz bety "podglądu konsumenckiego" na początku 2015 r. Microsoft twierdzi, że Windows 10 charakteryzuje się szybkim startem i wznowieniem, wbudowanymi zabezpieczeniami oraz zwrotem menu startowego w rozszerzonej formie. Ta wersja systemu Windows będzie również wyposażona w Microsoft Edge, nową przeglądarkę Microsoftu. Każde zakwalifikowane urządzenie (takie jak tablety, komputery, smartfony i konsole Xbox) może zostać uaktualnione do systemu Windows 10, również te z pirackimi kopiami systemu Windows.

Systemy operacyjne Microsoft dla serwerów i urządzeń mobilnych

Oprócz systemów operacyjnych przeznaczonych do użytku na komputerach osobistych (PC) i laptopach, Microsoft opracował również systemy operacyjne dla usług, urządzeń przenośnych i telefonów komórkowych.

Windows Server (marzec 2003)

Windows Server to seria systemów operacyjnych dla serwerów firmy Microsoft. Serwery Windows są potężniejszymi wersjami swoich odpowiedników systemów operacyjnych dla komputerów stacjonarnych i są zaprojektowane do bardziej wydajnej obsługi sieci korporacyjnych, hostingu internetowego/intranetowego, baz danych, wiadomości w skali przedsiębiorstwa i podobnych funkcji. Nazwa Windows Server zadebiutowała wraz z wydaniem Windows Server 2003 i jest kontynuacją obecnej wersji, Windows Server 2008 R2, która udostępnia swoją bazę kodową systemowi Windows 7. System Windows Server 2008 R2 zadebiutował w październiku 2009 r.

Windows Home Server (styczeń 2007)

Ogłoszony w styczniu 2007 r., Windows Home Server (WHS) jest "serwerem konsumenckim" przeznaczonym do użytku z wieloma komputerami podłączonymi w domu. Home Server pozwala na udostępnianie plików takich jak zdjęcia cyfrowe i pliki multimedialne, a także pozwala na automatyczne tworzenie kopii zapasowych domowych komputerów połączonych w sieci. Dzięki usłudze Windows Media Connect serwer domowy Windows Home Server umożliwia udostępnianie dowolnych multimediów znajdujących się w przełączniku WHS na zgodnych urządzeniach.

Windows CE (listopad 2006)

Wersja systemu operacyjnego Windows przeznaczona dla małych urządzeń, takich jak osobiste cyfrowe asystentki (PDA) (lub komputery kieszonkowe w języku Microsoft). Graficzny interfejs użytkownika Windows CE (GUI) jest bardzo podobny do systemu Windows 95, więc urządzenia z systemem Windows CE powinny być łatwe w obsłudze dla każdego, kto zna system Windows 95.

Windows Mobile (kwiecień 2000)

Mobilny system operacyjny dla smartfonów i urządzeń mobilnych firmy Microsoft oparty na jądrze Windows CE i zaprojektowany tak, aby wyglądał i działał podobnie jak wersje desktopowe systemu Microsoft Windows. System Windows Mobile został w dużej mierze zastąpiony przez Windows Phone 7, chociaż Microsoft wydał w 2011 r. Windows Embedded Handheld 6.5, mobilny system operacyjny kompatybilny z Windows Mobile 6.5, który jest przeznaczony dla mobilnych i przenośnych urządzeń komputerowych klasy korporacyjnej.

Windows Phone (listopad 2010)

Mobilny system operacyjny dla smartfonów i urządzeń mobilnych, który służy jako następca pierwszego mobilnego systemu operacyjnego firmy Microsoft, Windows Mobile. W przeciwieństwie do Windows Mobile, Windows Phone 7 (nazywany również WinPhone7) jest bardziej skierowany do rynku konsumenckiego niż korporacyjnego i zastępuje bardziej tradycyjny wygląd systemu operacyjnego Microsoft Windows OS nowym interfejsem użytkownika systemu "Metro".

Windows Phone 7 posiada wielostykową przeglądarkę internetową Internet Explorer Mobile, która wykorzystuje silnik renderujący oparty na Internet Explorerze 9 oraz Microsoft Office Mobile, wersję pakietu Microsoft Office dostosowaną do urządzeń mobilnych. Jej następcy to Windows Phone 8 i Windows 10 Mobile.

Zobacz

We współczesnym świecie trudno sobie wyobrazić życie bez komputera. Wykorzystujemy te urządzenia zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, ich nagły brak spowodowałby zapewne ogólnokrajowy paraliż. Nic więc dziwnego, że osoby, których praca polega na tworzeniu coraz bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, w tym komputerów, robią...

Windows jest systemem operacyjnym zaprojektowanym przez firmę Microsoft. To właśnie ten system operacyjny pozwala na korzystanie z komputera. Windows jest fabrycznie zainstalowany na większości nowych komputerów osobistych (PC), co sprawia, że jest to najpopularniejszy system operacyjny na świecie. Windows umożliwia wykonywanie wszystkich typów codziennych zadań na komputerze...

Definicja - Co oznacza system Microsoft Windows? Microsoft Windows to grupa systemów operacyjnych produkowanych przez firmę Microsoft. Windows jest dostępny w wersjach 32- i 64-bitowych i oferuje graficzny interfejs użytkownika (GUI), funkcje wielozadaniowe, możliwości zarządzania pamięcią wirtualną oraz obsługę kilku urządzeń peryferyjnych. Systemy operacyjne Windows...