loader

Wybór montażownicy do opon do warsztatu

Zakup montażownicy do opon powinien uwzględniać różnorodne czynniki ogóle takie jak typ, producenta czy stan urządzenia, jak również cechy zależne bezpośrednio od miejsca i warunków pracy warsztatu, gdzie będzie użytkowana. Do tych drugich może należeć koszt zakupu, wielkość urządzenia, rodzaje opon, jaki obsługuje. Nabycie montażownicy powinno zostać starannie przeanalizowane, aby było opłacalną inwestycją w określonym czasie. 

Motażownice opon - jakie są ich typy?

Zanim przystąpi się do rozpatrzenia szczegółowych wymogów dotyczących zakupu montażownicy, należy zadecydować o jej rodzaju. Na rynku najbardziej pożądane są montażownice o charakterze profesjonalnym do opon o zróżnicowanym typie - samochodowych i motocyklowych, ale również ciężarowych, rolniczych, niskoprofilowych czy bezdętkowych. Dostępne w sprzedaży modele można podzielić na trzy kategorie.

Po pierwsze klasyka - montażownice tradycyjne, standardowe

To modele wykorzystywane do popularnych rodzajów opon. Budowa takiej montażownicy bazuje na odchylanej kolumnie wyposażonej w stopkę oraz ma zbijaku. Kolumna może mieć możliwość odchyłów wstecznego lub bocznego. Stopka wykorzystywana jest wraz z łyżką do montażu oraz demontażu opon. Zbijak wykorzystywany jest do przemieszczania stopek opony poza brzeg felgi, w dostosowany do typu felg sposób. Tradycyjna zmieniarka do kół może mieć również opcjonalne ramiona do opon typu run flat czy modeli niskoprofilowych.

Montażownice o innych konstrukcjach - niestandardowe

To kategoria przyjęta na potrzeby odróżnienia od wersji tradycyjnych, a także tak zwanych kombajnów. Ta grupa maszyn zawiera zmieniarki do opon o konstrukcji innej niż tradycyjna, najczęściej cięższej i większej, do większych opon na przykład run flat czy niskoprofilowych. Podnośnik do opon, rolki dociskowe, stopka z systemem LL czyli kłem rozbiórkowym o charakterystycznym kształcie to najczęściej spotykane mechanizmy. Kieł sprawia, że nie ma konieczności stosowania łyżek podczas pracy. Co więcej, niestandardowe montażownice są zwykle bardziej wytrzymałe oraz wydajniejsze czasowo zwłaszcza przy obróbce opon zwykle sprawiających problemy.

Wielofunkcyjne automatyczne kombajny

To urządzenia o mocno zróżnicowanej w stosunku do poprzednich modeli konstrukcji. Wyposażone w specjalistyczny uchwyt pozwalający uniknąć wykorzystywania łyżek do montażu. To większa precyzja, bezpieczeństwo oraz jakość pracy, mniejsza szansa na zepsucie ogumienia czy powierzchni felgi. Dodatkowo współczesne modele mogą być w wysokim stopniu zautomatyzowane, co pozwala na ograniczenie koniecznej ingerencji wulkanizatora. Nawet 34-calowa średnica felg obsługiwanych przez kombajny decyduje o ich dużej uniwersalności.

Większość z wymienionych wyżej wyważarek znajdziesz na https://sklep-warsztat.pl/ >>

Co jest najważniejsze w procesie wyboru zmieniarki do kół?

Kiedy podejmie się decyzję o rodzaju montażownicy, warto skupić się na jej indywidualnych cechach zależnych od modelu. Oto główne elementy, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru montażownicy opon:

  1. Rodzaje obsługiwanego ogumienia, powierzchnia stołu montażowego - warto, by była maksymalnie duża w stosunku do przeznaczonej na urządzenie przestrzeni.
  2. Możliwości zbijaka, w tym moc jego siłownika istotna w szczególności w przypadku twardych opon.
  3. Wytrzymałość maszyny w procesie montażu i demontażu, zwykle zależna od grubości kolumny montażowej.
  4. Stopień podwyższenia kolumny, istotny w przypadku kół o szerokich felgach.
  5. Opinie potwierdzone zakupem o konkretnym urządzeniu z rzetelnych źródeł.
  6. Dostępność dobrej instrukcji obsługi, certyfikatów urządzenia wydanych przez potwierdzone organizacje.
  7. Możliwości naprawy, stopień dostępności części zamiennych.
  8. Koszt zakupu, który powinien być dostosowany do budżetu.
  9. Ewentualne opcje doposażenia, rozbudowy urządzenia zwiększające jego możliwości o obsługę innych typów opon, na przykład coraz popularniejszych run flat czy niskoprofilowych. 

Zobacz

Sprzęt komputerowy stale się rozwija, niezależnie od tego, czy posiadasz wieżę, laptopa czy tablet z ekranem dotykowym. W Polsce rynek rośnie z roku na rok. Prawie wszystkie gospodarstwa domowe posiadają komputer, a także akcesoria komputerowe i gadżety. W tym artykule dowiesz się, jakie akcesoria komputerowe kupić, takie jak drukarki, skanery i słuchawki. Istnieje wiele...

Trigeneracja, to stosunkowo nowa technologia, która jest tak zwanym następcą kogeneracji. Kogeneracja to system, który pozwala na jednoczesną produkcję ciepła i energii elektrycznej. Trigeneracja - zasada działania Trigeneracja, czyli proces wytwarzania energii elektrycznej, ciepła i chłodu może również produkować tzw. wody lodowe. Trigeneracja może produkować energię...

​Klasyczna, elegancka i ponadczasowa obudowa z wytrzymałego materiału, szeroki wybór pasków na każdą okazję, bezprzewodowe ładowanie i całe mnóstwo funkcji. Oto Samsung Galaxy Watch5. Poznaj bliżej jego niesamowite możliwości. Wybierz pasującą wersję i podbij świat Samsung Galaxy Watch5 dostępny jest w dwóch wersjach – z modułem LTE oraz Bluetooth – jak...