loader

Zapomnij o Windows, Linuxie lub MacOSie: Alternatywne systemy operacyjne

Jeśli masz dość Windows, Linuksa lub MacOS, będziesz chciał wiedzieć, czy istnieje świetny alternatywny system operacyjny dla komputerów stacjonarnych, który jest wart użycia.

Choć nie ma tu absolutnie jednoznacznych odpowiedzi - każdy przypadek użycia jest przecież inny - odkryliśmy dziesięć różnych przykładów, które wykraczają poza zwyczajowe granice.

Nasza lista zawiera nawet kilka prawdziwych outsiderów, niezależnych systemów operacyjnych zbudowanych od podstaw, które służą głównie do udowodnienia, jak trudno jest stworzyć cały działający system operacyjny bez dużej liczby pracujących na nim mózgów.

Wszystko tutaj może być rozsądnie przetestowane na wirtualnej maszynie, więc jeśli coś Cię zainteresuje, nie wahaj się pobrać i spróbować.

 • Linux zasila większość dostawców stron internetowych. Sprawdź najlepsze usługi hostingowe na świecie właśnie teraz.

1. ArcaOS

Ostatni z projektów OS/2

 • Dalszy rozwój
 • Nadchodzi wsparcie wielojęzyczne
 • Dla starszych komputerów

ArcaOS jest systemem operacyjnym opartym na ostatnim wydaniu IBM dla OS/2. Podczas gdy OS/2 ledwo przetrwał jako system starszy, nawet po dłuższym okresie rozbudowy jako eComStation, ArcaOS jest nadal aktywnie rozwijany z hiszpańskimi i niemieckimi wydaniami, które mają zostać wydane w kolejnej aktualizacji.

ArcaOS zawiera solidny podsystem kompatybilności z systemami uniksowymi, wyposażony w wiele portowanych aplikacji OSS Linux i niektóre sterowniki, ale nadal wyposażony jest w OS/2 Workplace Shell.

ArcaOS jest 32-bitowym systemem operacyjnym działającym na architekturze procesora x86, więc powinien być kompatybilny z niektórymi szczególnie starymi komputerami. Choć jego natywnym systemem plików jest JFS, może on nadal pracować z formatowaniem FAT12, FAT16 lub FAT32.

Dostępne są dwie edycje: Personal, która jest sprzedawana w cenie 129 dolarów za licencję, i Commercial, która jest sprzedawana w cenie 229 dolarów za licencję, choć dostępne są rabaty ilościowe. Edycja Personal obejmuje 6-miesięczne wsparcie i konserwację, natomiast wersja Commercial obejmuje jeden rok priorytetowego wsparcia i konserwacji.

2. Haiku

Modułowy następca BeOS

 • Następca systemu BeOS
 • Konstrukcja modułowa
 • Powolny harmonogram wydawania

Jest nam trochę smutno, że BeOS nie wystartował. Stylowy wielozadaniowy system operacyjny, który wprowadził cały szereg funkcji, które Windows, Linux i MacOS później zaadoptowałyby do swoich własnych, BeOS był prawdziwym innowatorem multimedialnym, który opuścił rynek z kaprysem, gdy jego prawa zostały sprzedane do Palm w 2001 roku.

Pomimo zamkniętych źródeł, duch BeOS żyje dalej w postaci Haiku, open source re-implementacja, która rozpoczęła rozwój natychmiast po upadku Be's, i został opracowany od tego czasu.

Zbudowany jako oprogramowanie open source od podstaw, ale zaprojektowane, aby być wstecznie kompatybilne z jego klasycznym kamieniołomie, Haiku następująco BeOS "ołowiu" w jego całkowicie modułowej konstrukcji, umożliwiając różne składniki systemu operacyjnego być rozwijane jednocześnie. Ostatnie wydanie miało miejsce ponad trzy lata temu, ale można spróbować nocnych budów, aby przetestować aktualne osiągnięcia.

Warto bawić się tylko o czystość jego pulpitu, i istnieją działające przeglądarki internetowe i odtwarzacze multimedialne, choć nadal jest to raczej eksperymentalne i wiele z funkcji BeOS nie do końca zrealizowane jeszcze w pełni.

3. ReactOS

Alternatywa dla Windows Server 2003

 • Bezpłatnie
 • Zaprojektowany do pracy z serwerem Windows
 • Brak kodu MS
 • Prowadzi oprogramowanie open source
 • Wolny czas opracowywania

Linux, jak zapewne wiesz, jest fundamentalną reinterpretacją UNIXa. ReactOS robi to samo dla architektury Windows NT, na której opierają się wszystkie nowoczesne wersje Windows. Jest to całkowicie otwarte oprogramowanie, nie używające prawnie zastrzeżonego kodu Windows, ale ReactOS został zaprojektowany tak, aby być (a w niektórych przypadkach jest) kompatybilnym ze sterownikami i aplikacjami Windows.

Twój przebieg może być różny - na pewno nie będzie się dobrze bawić z wysokiej klasy grami czy oprogramowaniem, a ReactOS nie jest jeszcze do końca na poziomie Windows 10. Obecnie dąży do pełnej kompatybilności z systemem Windows Server 2003.

Jest to więc wyraźnie trochę za późno, ale ReactOS ma swoje zastosowania. Zawierając części znanego emulatora Windows Wine, działa LibreOffice, Firefox, Opera i więcej całkiem szczęśliwie, a nawet może zarządzać (wcześniej) aplikacje komercyjne, takie jak Adobe Photoshop.

Biorąc pod uwagę, że jest ona darmowa, z pewnością warto sprawdzić, czy któraś ze starszych, krytycznych dla biznesu aplikacji jest kompatybilna - konfiguracja stacji roboczych bez licencji Windows jest kuszącą perspektywą, choć nie możemy ręczyć za jej odporność na ataki.

4. FreeDOS

Alternatywa open-source dla DOS

 • Open Source DOS
 • Aktywny rozwój
 • Stabilne środowisko
 • Bez GUI i wielozadaniowości

Śmieszna ilość oprogramowania biznesowego opiera się na MS-DOS, nawet do dziś. Wciąż widzimy szyte na miarę, nowo opracowane aplikacje tekstowe, które działają bezpośrednio z powłoki, prawdopodobnie dlatego, że złożoność i potencjał katastrofy, które dodają graficzne interfejsy do mieszanki, nie jest warta ryzyka w sytuacjach, które wymagają 100% czasu sprawności.

To krytyczne dla biznesu oprogramowanie może polegać na MS-DOS, ale nie musi wiedzieć, że w rzeczywistości korzystasz z FreeDOS. Jest to całkowicie kompatybilny, ale całkowicie wolny i open source remake DOS, który może obsłużyć prawie wszystko, co może zrobić jego poprzednik. Oznacza to oczywiście, że nie ma multitaskingu, nie ma trybu chronionego, nie ma GUI, ale będzie uruchamiać swoje gry i może nawet zarządzać Windows 3.1 tak długo, jak jesteś uruchomiony w trybie standardowym.

Jak można się spodziewać, nie jest to statyczne odtworzenie ostatniego komercyjnego wydania DOS-u w 1995 roku, i rzeczywiście nie jest ono statyczne od czasu gdy FreeDOS pojawił się po raz pierwszy w 1998 roku. W rzeczywistości, FreeDOS pozostaje w fazie aktywnego rozwoju i posiada wiele zintegrowanych ulepszeń w porównaniu z jego raczej archaicznym przodkiem.

5. Chrome OS

Rozszerzenie systemu operacyjnego oparte na przeglądarce

 • Opcja open source
 • Duża ilość funkcji
 • Ograniczone zastosowanie produkcyjne

Trochę tu oszukujemy, widząc, że system operacyjny Chrome jest zbudowany na jądrze Linuxa, ale szkoda byłoby zignorować system operacyjny Google pod względem technicznym. Poza tym, podczas korzystania z systemu operacyjnego Chrome zasadniczo uruchomić rozszerzoną wersję przeglądarki Chrome i nic więcej. Tak, możesz wpaść do terminala, jeśli wiesz jak, ale sam pulpit jest czystym wyczynem zmagań z HTML5.

To świadczy o dojrzałości sieci, że nie ma ogromnej ilości nie można zrobić z Chrome OS, przynajmniej tak długo, jak długo, jak wiesz, gdzie szukać w Internecie. I to nie jest OS, który jest wyłączny dla Chromebooks, albo - można zbudować wersję Chromium OS (open source rozwoju, z którego Google pobiera swój ostateczny kod) na górze Ubuntu 14.4 następnie zainstalować go na własnym sprzęcie.

Jeden z bardziej profesjonalnie zmontowanych systemów operacyjnych na tej liście, Chrome OS jest dobry do eksperymentu, i solidny wybór, jeśli jesteś przekazując laptopa do kogoś, kto może złamać innego systemu operacyjnego. Ale być może jest to nieco ograniczone do użytku produkcyjnego.

6. FreeBSD

Bezpieczna alternatywa UNIX-owa

 • Stabilny i niezawodny
 • Wolne i otwarte źródła
 • Podstawy dla systemu MacOS
 • Brak domyślnego GUI

Podczas gdy Linux jest odtworzeniem UNIX-u, FreeBSD jest raczej kontynuacją. Został on pierwotnie opracowany przez studentów pracujących na licencji źródłowej Research Unix uzyskanej przez University of California Berkeley - bit "BSD" oznacza Berkeley Software Distribution. Jedynym powodem, dla którego nie nazywa się to BSD Unix, jest brzydki znak towarowy i gremlin licencyjny.

System operacyjny działa na własnym jądrze, a wszystkie jego kluczowe komponenty zostały opracowane jako część jednej całości. Z drugiej strony, Linux jest tylko jądrem; reszta jest dostarczana przez strony trzecie, więc brakuje mu ogólnej spójności BSD.

Jest to bardzo kompletny i bardzo niezawodny system operacyjny, idealny zarówno do aplikacji serwerowych, jak i do użytku na komputerach stacjonarnych. Mimo to, nie posiada on domyślnie GUI - system X-window jest na szczęście prosty w instalacji, a dostępne są porty menadżerów okien Linuksa, takie jak Gnome i KDE.

Ostatnia uwaga: BSD stanowi rdzeń prawdopodobnie najbardziej dopracowanego i stabilnego stacjonarnego systemu operacyjnego w systemie MacOS, więc wiesz, że jesteś w dobrych rękach.

7. Solaris

Następca SunOS

 • Do pobrania za darmo
 • Długi rozwój
 • Wymaga licencji handlowej

Sun Microsystems' SunOS - który ewoluował w kierunku rechristened Solaris - powstał jako zastrzeżona dystrybucja UNIX, zaprojektowana do obsługi procesorów Sun SPARC. Jej zasięg sprzętowy zwiększał się wraz z rozwojem, a w 2005 roku Sun wydał kod źródłowy w postaci OpenSolarisa, co doprowadziło do zaawansowanego rozwoju społeczności. Następnie Oracle zakupił Sun, zmienił nazwę systemu operacyjnego na Oracle Solaris i postanowił zaprzestać wydawania źródeł, skutecznie zamykając je ponownie.

To długa historia, która jest o wiele krótsza, ale stanowi dobre wyjaśnienie tego, co dokładnie oferuje Solaris: długi rozwój, okres udoskonalania społeczności oraz wsparcie dużej firmy technologicznej, która czyni go idealnym dla systemów o dużym zapotrzebowaniu i wymaganiach w zakresie wsparcia. Możesz go pobrać i używać za darmo, choć warunki licencji mówią, że jeśli chcesz używać go komercyjnie, będziesz potrzebował umowy wsparcia technicznego od Oracle.

Solaris instaluje się domyślnie z wersją pulpitu GNOME, a w razie potrzeby istnieje wbudowane wsparcie dla binarki Linuksa.

8. TempleOS

Wyjątkowy i szybki, jeśli ograniczony OS

 • Unikalna struktura hiperłącza
 • Super szybki
 • Ograniczona obsługa sprzętu

Niezależnie od tego, czy kryjąca się za tym ekstremalna doktryna religijna Cię interesuje, czy nie, nasz ostateczny wybór jest ciekawym przykładem całkowicie niezależnego, unikalnego OS. Został on stworzony i utrzymywany z ekstremalnym oddaniem przez jednego człowieka, Terry'ego A. Davisa, na przestrzeni dziesięciu lat.

TempleOS - programowany w całości przy użyciu własnego języka Davisa, doskonale nazwanego HolyC, którego również używasz do interakcji z jego powłoką - celowo nie zawiera żadnej sieci i absolutnie żadnego wsparcia sprzętowego poza tym, które tworzy podstawowy system PC. Jaki jest więc sens?

TempleOS został zbudowany od podstaw z tym, co wydaje się, że nie zawisł na istniejących systemach operacyjnych. Całość jest połączona hiperłączami, co oznacza, że można szybko dotrzeć do źródła programu tak samo łatwo, jak znaleźć jego zależności, i to super-szybko; nie ma stronicowania, więc cały OS wstaje i działa w ciągu sekundy lub dwóch.

Jest mało prawdopodobne, że będziesz w stanie używać TempleOS do czegokolwiek solidnego, a dobrze udokumentowane walki Davisa o zdrowie psychiczne nie pomogły jego pozycji w społeczności. Ale zawiera ogromną liczbę ciekawych pomysłów, zwłaszcza zatarcie podziału na dokument i program, co może mieć wpływ na bardziej tradycyjne systemy operacyjne. Poniżej przedstawiamy krótką wycieczkę Davisa po systemie operacyjnym, aby dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi.

Odszedł, ale nie zapomniał: inne systemy operacyjne

Warto zauważyć, że istniało wiele innych systemów operacyjnych, które wcześniej były popularne, ale od tego czasu zostały zdyskontowane. Jednym z najsłynniejszych z nich jest AmigaOS, używany w komputerach osobistych Amigi w latach 90-tych i cieszący się opinią stabilnego komputera.

Jest to jednak o kilka więcej, niż można lub nie można było spotkać wcześniej.

9. eComStation

System OS/2 być może nie podpalił świata, ale faktycznie utrzymał przyzwoitą przemysłową i komercyjną bazę instalacyjną długo po tym, jak jego aspiracje związane z komputerami stacjonarnymi umarły. eComStation był systemem pochodnym, który wykorzystuje klasyczne technologie OS/2 na nowoczesnym sprzęcie.

Podobnie jak jego przodkowie, został on opracowany z myślą o bezpieczeństwie i stabilności w zastosowaniach komercyjnych. Widzimy powtarzające się wszędzie twierdzenie "zero przestojów" i chociaż teoretycznie możliwe jest zablokowanie sprzętu z niewłaściwą aplikacją, jest to coś, co mogło być prawdziwą zabójczą funkcją.

Do systemu eComStation jest podłączonych wiele programów typu open source, w tym Firefox, OpenOffice, VLC i inne, które mogą obsługiwać aplikacje DOS, Java i OS/2. Prawie na pewno nie jest to potrzebne, ale jeśli jest coś, co jest krytyczne dla systemu operacyjnego i tylko OS/2, na którym opiera się Twoja firma, uruchomienie tego na gołym metalu jest znacznie bardziej niezawodnym pomysłem niż ustawienie maszyny wirtualnej.

Ponieważ eComStation nie był aktualizowany od kilku lat, jeśli szukasz wsparcia i rozwoju systemu OS/2, najlepiej przyjrzeć się systemowi ArcaOS na powyższej liście.

10. Pulpit Syllable

Powstały w latach 1994-2001 AtheOS - początkowo planowany jako klon AmigaOS, ale później podążający własną drogą - był dziełem samotnego norweskiego programisty Kurta Skauena. Po porzuceniu projektu przez Kurta Skauena, jego kod źródłowy na licencji GPL został przejęty przez społeczność i narodził się Syllable Desktop.

Większość z niego składa się z unikalnego kodu, chociaż niektóre komponenty zostały wyjęte z ogromnej biblioteki otwartych programów Linuksowych; istnieje również wersja serwerowa, która jest bardziej tradycyjnie linuksowa.

Kluczową zaletą Syllable - ignorując fakt, że jest wolna - jest jej szybkość i lekkość. Twórcy polecają procesor Pentium z 32MB pamięci RAM, co powinno dać Ci pojęcie o jego lekkości. Załóż to na nowoczesny komputer i prawdopodobnie nigdy nie widziałeś systemu operacyjnego tak szybko.

Syllable nie posiada portów, które czynią inne indie systemy operacyjne atrakcyjnymi, chociaż zawiera wiele natywnych aplikacji do przeglądania stron internetowych, poczty elektronicznej, VNC i innych. Nie jesteśmy do końca pewni, czy jest on nadal aktywny - ostatnia oficjalna aktualizacja miała miejsce w 2012 roku - ale jeśli jest to bardzo, bardzo stary komputer, musisz wskrzesić go z dość nowoczesną architekturą systemu, spróbuj tego.

11. SkyOS

Rozwój SkyOS'a niestety został wstrzymany, ale nadal warto spojrzeć na niego jako na przykład systemu zbudowanego od podstaw. Początkowo rozwijany jako projekt open source przez programistę Roberta Szeleneya, SkyOS był oparty na koncepcjach zaczerpniętych z innych platform, ale początkowo nie pożyczał ich kodu.

Niemniej jednak, kilka komponentów jest opartych na innych pakietach - nie ma sensu, na przykład, rozwijać zupełnie nowego kompilatora, gdy GCC już istnieje, a system plików SkyFS jest rozwidlony z OpenBFS. W późniejszym okresie życia, Szeleney najwyraźniej eksperymentował z wersją SkyOS zbudowaną na jądrze Linuksa, próbując pomóc w zapewnieniu kompatybilności sterowników.

Źródło zostało zamknięte w połowie swojego życia, a Szeleney kontynuował rozwój w oparciu o opinie z popularnego (płatnego) publicznego programu beta. Niestety walka o nadążanie za coraz bardziej zróżnicowanymi standardami obliczeniowymi stała się zbyt duża dla samotnego programisty i rozwój został wstrzymany w 2009 roku, a ostatnia beta została udostępniona publicznie w 2013 roku.

Jest ona oczywiście niekompletna i nie nadaje się do żadnego środowiska biznesowego, ale jako ciekawostka uruchamiająca maszynę wirtualną jest bardzo interesująca.

Zobacz

Komputerowe systemy operacyjne są koniecznością. Właściciele firm mają dwa główne komercyjne systemy operacyjne (OS) do wyboru, które są Windows i OS X, co więcej razy niż nie, pochodzą wstępnie załadowane na laptopach biznesowych i komputerów stacjonarnych. Możesz prowadzić biznes na jednym z nich, ale każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony. Przeczytaj dalej, aby...

System operacyjny to najważniejsze oprogramowanie, które działa na komputerze. Zarządza on pamięcią i procesami w komputerze, a także całym jego oprogramowaniem i sprzętem. Pozwala on również na komunikację z komputerem bez konieczności znajomości jego języka. Bez systemu operacyjnego, komputer jest bezużyteczny. Zadanie systemu operacyjnego System operacyjny (OS)...

Co to jest system operacyjny? System operacyjny (OS) to oprogramowanie, które działa jako interfejs pomiędzy użytkownikiem końcowym a sprzętem komputerowym. Każdy komputer musi mieć co najmniej jeden system operacyjny, aby można było uruchomić inne programy. Aplikacja taka jak Chrome, MS Word, Games itp. potrzebuje pewnego środowiska, w którym będzie działać i wykonywać...