loader

Złoto inwestycyjne

Kapitał, który udało się nam zgromadzić, możemy przechowywać w bezpieczny sposób, na przykład na lokacie, lub zdecydować się na jego powiększenie poprzez inwestowanie. Do bardziej popularnych inwestycji należy złoto. Czy przyniesie ono jednak oczekiwane korzyści? Jak dużo ryzykujemy, przekuwając nasz kapitał w ten kruszec?

Złoto inwestycyjne – co to takiego?

Złotu przypisuje się dużą wartość już od setek lat. Uznawane jest ono za fundament rynku światowych finansów oraz stabilną walutę, akceptowaną przez każdy kraj. Trudne czasy, w jakich przyszło nam żyć, sprawiają, że wszelkie inwestycje w zagraniczne waluty oraz giełdowe akcje niosą za sobą wysokie ryzyko. To właśnie dlatego coraz powszechniejsze staje się lokowanie kapitału w złocie inwestycyjnym. Tego szlachetnego kruszcu nie dopada inflacja, nie straszne mu są także zmiany kursów walut.

Koszt złota inwestycyjnego

Jeżeli interesują nas inwestycje długoterminowe, złoto wydaje się najlepszym wyborem. Jedynymi czynnikami, mającymi wpływ na jego koszt, są podaż oraz popyt. Wzrostu wartości złota możemy spodziewać się wówczas, gdy maleje ta pierwsza. Cena szlachetnego kruszcu jest więc zmienna. Stopniowy proces jej wzrostu obserwujemy jednak już od trzech lat. Analitycy przekonują, że najprawdopodobniej będzie on nadal postępował w dobrym kierunku. Nic nie zapowiada bowiem spadku popytu, a zasoby nie są wszak nieskończone.

Przyjrzyjmy się danym z roku 2017. 4 659,87 zł – to cena jednej uncji srebra, zarejestrowana 10 sierpnia. Miesiąc wcześniej wynosiła ona jeszcze 4 500,55 zł. Ceny złota w tym samym roku wahały się. W pierwszym miesiącu wartość jednej uncji wynosiła 4 858,54 zł. Już trzy miesiące później wzrosła do 5 152,73 zł. W lipcu jednak spadła do 4496,69 zł.

Inwestycja w kruszce

Już nie tylko złoto, lecz także srebro, zyskują popularność wśród inwestorów, wartość obu jest bowiem atrakcyjna. Do zakupu zachęcają ich przede wszystkim: brak zmartwienia potencjalną inflacją oraz inwestycyjna niezależność.

W jaki sposób zainwestować w kruszce?

Aby jak najwięcej zyskać na inwestycji, najlepiej będzie zdecydować się na zakup fizycznego kruszcu. Jeśli chodzi o złoto, dostępne jest ono pod postacią sztabek lokacyjnych bądź monet bulionowych. Inwestorzy najchętniej zakupują sztabki o wadze jednej uncji, czyli około 31,1 gramów. Możliwa jest inwestycja nawet w sztabkę jednogramową. Nie zapominajmy jednak, że wraz z obniżeniem wagi sztabki wzrasta marża, którą zainkasuje diler. Dlatego też lepszym pomysłem jest inwestycja w cięższe sztabki. Wśród monet bulionowych wyróżniamy między innymi:

  • kanadyjski Liść Klonowy,
  • australijski Kangur,
  • austriacki Filharmonik,
  • południowoafrykański Krugerrand,
  • amerykański Złoty Orzeł.

Co ciekawe, wartość monet bulionowych również podaje się w uncjach. Są one jednak lżejsze od sztabek. Każda z nich posiada wybitą próbę, za pomocą której oznacza się rok produkcji i wartość złota.

Złoto inwestycyjne – gdzie je kupić?

Złoto możemy zakupić stacjonarnie bądź przez Internet. Ta pierwsza opcja wydaje się jednak bezpieczniejsza. Do wiarygodnych miejsc, w których możemy nabyć złoto pod postacią sztabek lub monet, zaliczamy na przykład Mennicę Polską lub Mennicę Skarbową. Po dokonaniu zakupu kruszec możemy trzymać w domu bądź zdecydować się na bankową skrytkę.

W jaki sposób możemy natomiast sprzedać nasze złoto inwestycyjne? Praktycznie każdy diler, poza sprzedażą, oferuje również skup. W ten sposób spieniężymy zarówno sztabki, jak i monety bulionowe. Inny pomysłem jest próba ich sprzedaży u jubilerów, choć ci zazwyczaj skupują jedynie złom. Więcej dowiesz się na https://mennica-krakowska.pl/ >>

Zobacz

Powrót do biur po długim okresie pracy zdalnej może być wyzwaniem zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Dlatego warto zadbać o odpowiednie wyposażenie biura, aby stworzyć przestrzeń, która będzie nie tylko funkcjonalna, ale również inspirująca i komfortowa. W poniższym artykule przedstawiamy kluczowe elementy, które mogą pomóc w powrocie do biura i przekonaniu...

Wydawałoby się, że monitory do pracy biurowej nie mają jakichś szczególnych wymagań. W końcu nie wymagamy od nich super rozdzielczości – jak przy monitorach dla graczy – czy wysokiej częstotliwości odświeżania ekranu. Jednak monitor do pracy biurowej to urządzenie przy którym spędzamy zwykle 8 godzin w ciągu dnia. Ważne więc, by miał jak najmniej szkodliwy wpływ...

​Możliwość zlecenia jakiegoś zadania zewnętrznemu usługodawcy to zawsze szansa na oszczędność czasu. W końcu w ten sposób nasz zespół nie musi poświęcać swoich obowiązków na czynności, które z powodzeniem może wykonać ktoś inny. W przypadku takich obowiązków jak archiwizacja dokumentów, korzyści jest jednak znacznie więcej. Oczywiście także tutaj możemy liczyć na...