loader

Najlepsze dystrybucje Linuksa 2020: dla początkujących i zaawansowanych użytkowników

Linux jest tradycyjnie kojarzony jako system operacyjny dla programistów i koderów, ale przez lata podejmowano rzeczywiste próby uczynienia Linuksa bardziej atrakcyjnym dla ogółu konsumentów. Wynika to nie tylko z ogólnego niezadowolenia konsumentów z problemów bezpieczeństwa systemu Windows, ale nawet z murów obronnych Apple.

Jednakże Linux występuje w wielu różnych formach, znanych jako 'flavors' lub 'distros'. Jest to po prostu dlatego, że Linux jest tak niesamowicie konfigurowalny, że różne formy są zazwyczaj opracowywane dla różnych potrzeb użytkowników lub zainteresowania.

Na przykład, jak wspomniano, niektórzy z nich przeszli do próby zwabienia niezadowolonych użytkowników Windowsa do czegoś bardziej znajomego. Jednakże, inne nadal koncentrują się na specyficznych środowiskach, które mogą sprzyjać programowaniu lub aplikacjom naukowym, lub innych kwestiach, takich jak bezpieczeństwo, wykorzystanie zasobów itp.

Różne dystrybucje Linuksa mogą pracować z oprogramowaniem i aplikacjami Linuksa, i oczywiście z dowolnymi aplikacjami w chmurze, które działają za pośrednictwem przeglądarki. Jednakże, dystrybucje Linuksa są dostarczane z wieloma różnymi rodzajami oprogramowania w pakiecie. Niektóre mogą być dostarczane z wieloma podstawowymi aplikacjami już zainstalowanymi, podczas gdy inne będą miały minimum.

I, jak wspomniano, Linux jest bardzo konfigurowalny, daleko poza tym, do czego zwykli użytkownicy Windows lub Mac mogą być przyzwyczajeni.

W sumie to właśnie dlatego pomaga mieć dobre wyobrażenie o tym, co różne dystrybucje Linuksa mogą zaoferować. Czy potrzebujesz GUI bardziej zaznajomionego z Windowsem? Czy bardziej zależy ci na prywatności? Jak wygodnie jest ci pisać komendy zamiast klikać na ikony?

Wszystkie te obawy mogą decydować o tym, która z dystrybucji Linuksa jest dla ciebie najlepsza, a my staramy się pomóc ci w podjęciu tej decyzji.

Najlepsze dystrybucje Linuksa są dostosowane do konkretnych typów użytkowników. Na przykład Ubuntu jest bardzo łatwe w użyciu, ponieważ jest przeznaczone dla nowych użytkowników. Arch Linux z drugiej strony przemawia do doświadczonych użytkowników, którzy mogą korzystać z Terminala do wpisywania poleceń do wykonywania zadań takich jak instalacja aplikacji. Ten przewodnik skupia się na wybieraniu najlepszych dystrybucji.

1. Podstawowy system operacyjny

Prawdopodobnie najlepiej wyglądająca distro na świecie

 • Sprytnie zaprojektowany i wygląda świetnie
 • Doskonałe środowisko graficzne
 • Niewiele preinstalowanych aplikacji

Jeśli szukasz dystryktu, który zabierze cię jak najdalej od obrazu nerdycznego hakera, walącego się w interfejs terminala, potrzebujesz Podstawowego Systemu Operacyjnego. Jest to prawdopodobnie najatrakcyjniejsza dystrybutorka w okolicy, o stylu podobnym do tego z macOS. Wspaniałe środowisko graficzne tego systemu operacyjnego znane jest jako Pantheon i oparte jest na Gnome.

Najnowsza wersja Elementary OS nazywa się Loki, która oprócz tego, że jest nieco ładniejsza i bardziej schludna niż jej poprzedniczka Freya, posiada własny instalator aplikacji UI o nazwie AppCenter. Jest to zachwycająco prosty sposób na instalowanie aplikacji poza terminalem, który jest przydatny, ponieważ nie ma zbyt wielu preinstalowanych aplikacji.

Podstawowy system operacyjny jest jednak połączony z przeglądarką Epiphany, klientem poczty elektronicznej Geary i kilkoma podstawowymi aplikacjami "narzędziowymi". Być może trzeba będzie dodać więcej programów, ale jest to łatwe do zrobienia za pomocą zintegrowanego AppCenter, które zawiera płatne programy zaprojektowane specjalnie dla systemu operacyjnego, takie jak Quilter dla początkujących pisarzy lub Spice-Up do komponowania prezentacji. Wygoda kupowania i pobierania dodatkowych aplikacji jest równoważona przez Elementary OS' Elegance.

2. Linux Mint

Silna opcja dla nowych użytkowników Linuksa

 • Idealny dla osób przechodzących z Windowsa/Maca
 • Dobre wsparcie medialne po wyjęciu z pudełka
 • Imponująca ilość opcji dostosowywania

Linux Mint jest świetną 'domyślną' dystrybucją dla nowych użytkowników Linuksa, ponieważ zawiera wiele programów, których będziesz potrzebował przechodząc z Maca lub Windowsa, takich jak LibreOffice, ulubiony pakiet wydajnościowy dla użytkowników Linuksa. Posiada również lepsze wsparcie dla prawnie zastrzeżonych formatów mediów, umożliwiając odtwarzanie filmów, płyt DVD i plików muzycznych MP3 po wyjęciu z pudełka.

Możesz pobrać trzy główne smaki startowe Mint 19, z których każdy wykorzystuje inne środowisko pulpitu, najwyższą warstwę interfejsu pozwalającą na zmianę takich elementów jak wygląd okien i menu. Cynamon jest obecnie najbardziej popularny, ale można również wybrać bardziej podstawowy MATE, lub Xfce.

Linux Mint 18.3 był ostatnim wydaniem, które miało oficjalną wersję KDE. Niestety, nie jest ona już dostępna z Linux Mint 19, ale może być zainstalowana w wersji 19, jeśli ją przegapisz.

Podczas gdy Timeshift został wprowadzony w wersji 18.3 i we wszystkich wydaniach Linux Mint, jest on jedną z głównych cech Linux Mint 19. Timeshift umożliwia użytkownikom przywrócenie ich komputera z ostatniego funkcjonalnego zrzutu ekranu.

Wszystkie te środowiska graficzne oferują wiele opcji dostosowywania, więc zachęcamy do pobrania kilku z nich i uruchomienia ich jako Live CD przed instalacją, aby zobaczyć, które z nich działa najlepiej.

3. Arch Linux

Arch Linux lub Antergos to świetne opcje dla Linuksa.

 • Ogromny potencjał do personalizacji
 • Antergos to bardziej przyjazny dla użytkownika spin
 • Sam Arch Linux nie jest dla słabego serca.

Jeśli chcesz wypróbować nieco mniej przyjazną dla użytkownika dystrybucję, Arch Linux jest jednym z najpopularniejszych wyborów w okolicy. Arch pozwala na dostosowanie budowania za pomocą terminala do pobierania i instalowania pakietów, jest szczególnie przydatny dla programistów i tych ze starszymi maszynami, którzy nie chcą aby niepotrzebne pakiety zajmowały miejsce.

Głównym celem Arch Linuksa jest utrzymanie rzeczy prostych, nie tyle dla użytkowników, co zapewnienie, że kod jest czysty i poprawny, z minimalistycznym podejściem do wszystkiego. Nie ma z nim tak wiele wspólnego, jak z innymi dystrybutorami, więc od użytkowników oczekuje się pobierania dodatkowego oprogramowania, którego potrzebują, a także dostosowywania Arch Linuksa do swoich potrzeb.

Chociaż może to uczynić dystrykt trochę skomplikowanym, brak wzdęcia może uczynić go szczególnie atrakcyjnym dla użytkowników, którzy chcą czystego Linuksa doświadczenie z małym lub żadnym bałaganem.

Rezultatem jest doświadczenie Linuksa, które zdecydowanie faworyzuje bardziej doświadczonych użytkowników, a nie początkujących, więc należy o tym pamiętać.

Pierwotnie istniała wersja, która miała być bardziej przyjazna dla użytkownika i nazywała się Antergos, ale obecnie nie jest już używana.

Kolejną cechą Arch Linuksa jest to, że zamiast dużych wydań podąża za modelem ciągłych wydań, który jest stale aktualizowany.

4. Ubuntu

Jedna z najpopularniejszych destynacji z ważnych powodów

 • Bardzo dostępny dla nowicjuszy
 • Bezpieczeństwo i stabilność wersji LTS
 • Lubuntu spin jest świetny do komputerów o małej mocy.

Ubuntu jest jednym z najbardziej popularnych smaków Linuksa i wraz z Mintem jest zdecydowanie polecany dla początkujących użytkowników Linuksa, ponieważ jest niezwykle przystępny.

Nowe wersje Ubuntu są wydawane co sześć miesięcy, a co drugi rok deweloper Canonical wydaje wersję LTS (długoterminowe wsparcie) Ubuntu. Gwarantują one pięć lat zabezpieczeń i ogólnych aktualizacji, dzięki czemu można kontynuować użytkowanie maszyny bez konieczności przeprowadzania pełnej aktualizacji co kilka miesięcy. Wersje standardowe są obsługiwane tylko przez jeden rok.

Obecna wersja LTS Ubuntu wykorzystuje środowisko graficzne Gnome 3, które może być mniej znane użytkownikom Windows i MacOS.

Istnieją odmiany Ubuntu, które wykorzystują różne środowiska, takie jak Lubuntu, które wykorzystuje minimalne środowisko graficzne oparte na LXDE i wybór szybkich, lekkich aplikacji. Powoduje to znacznie mniejsze obciążenie zasobów systemowych niż intensywnie wykorzystujące grafikę Unity.

5. Ogony

Dystrybucja dla świadomych prywatności

 • Nacisk na bezpieczeństwo i prywatność
 • Mimo to utrzymuje przyjazny dla użytkownika interfejs użytkownika
 • Coś w rodzaju niszowego systemu operacyjnego

Tails to zorientowana na prywatność dystrybucja Linuksa, która ma na celu ukrycie twojej lokalizacji i tożsamości w jak największym stopniu. Nawet Edward Snowden z niej korzystał.

System operacyjny kieruje cały swój ruch internetowy przez anonimową sieć Tor, która ma na celu zapobieganie przechwytywaniu i analizowaniu danych. Pod wszystkimi zabezpieczeniami jest oparty na Debian Linuksie i używa pulpitu Gnome'a, więc interfejs jest nadal przejrzysty i przyjazny dla użytkownika.

Orzeł nie jest dla wszystkich, ale ten niszowy system operacyjny daje Ci trochę spokoju, jeśli martwiłeś się o te wszystkie niepokojące przepisy dotyczące naruszania prywatności, które są obecnie uchwalane.

6. CentOS

Offshoot wersji Enterprise systemu Red Hat Linux

 • Zbudowany dla stabilności
 • Idealne dla serwera
 • Nie jest to idealne rozwiązanie do codziennego użytku na biurku

CentOS jest społecznościowym odgałęzieniem korporacyjnej wersji Red Hat Linuksa, a jego głównym celem jest stabilność, a nie ciągłe aktualizacje. Podobnie jak Red Hat, aktualizacje zabezpieczeń i konserwacji dla CentOS są wypierane nawet do 10 lat od pierwszego wydania każdej wersji.

CentOS został zaprojektowany tak, aby był super niezawodny, dlatego też jest doskonałym wyborem dla serwera. Nie jest to do końca taki dobry zakład dla kogoś, kto szuka nowego systemu operacyjnego do codziennego użytku na swoim komputerze stacjonarnym lub laptopie.

Na plusie, możesz cieszyć się przyjemnością posiadania czegoś za darmo - pakiety skompilowane dla komercyjnej wersji Red Hat Linux są w pełni kompatybilne z CentOS, więc możesz z nich korzystać za darmo.

7. Ubuntu Studio

Spin on Ubuntu przeznaczony do produkcji audio i wideo

 • Wspaniała alternatywa dla kosztownego oprogramowania produkcyjnego
 • Wsparcie dla wtyczek audio i nie tylko
 • Nadal umożliwia dostęp do pakietów w głównym systemie operacyjnym Ubuntu.

Jeśli chcesz mieć domowe studio nagrań muzycznych lub stację roboczą do produkcji wideo bez wydawania tysięcy funtów na standardowe oprogramowanie branżowe, rozważ instalację Ubuntu Studio.

Ten oficjalnie uznany smak Ubuntu Linux został zaprojektowany do produkcji audio i wideo, jako alternatywa dla płatnego oprogramowania, takiego jak Pro Tools. Wsparcie dla wtyczek audio i wejścia MIDI jest wbudowane, a wirtualna wnęka na poprawki jest preinstalowana.

Repozytoria Ubuntu Studio mają dostęp do pakietów w głównym systemie operacyjnym Ubuntu, jak również do kilku cyfrowych sekwencerów dźwięku. Jego główną siłą jest nagrywanie dźwięku za pomocą takich narzędzi jak JACK Audio Connection Kit.

8. openSUSE

Głównie skierowany do devów i sysadminów

 • Bardzo wypolerowana distro
 • Ładnie zabezpieczony
 • Może stworzyć własną wersję systemu operacyjnego

Wcześniej znany jako SUSE Linux, a następnie SuSE Linux Professional, openSUSE jest przeznaczony dla deweloperów i administratorów systemów. Z tego powodu jest niezwykle rygorystyczny w zakresie protokołów bezpieczeństwa.

System operacyjny jest podzielony na dwie główne dystrybucje: openSUSE Leap i openSUSE Tumbleweed. Leap korzysta z kodu źródłowego z SUSE Linux Enterprise, co czyni go znacznie bardziej stabilnym. Nowe wersje są wydawane mniej więcej raz w roku i są obsługiwane przez trzy lata, co czyni Leap idealnym rozwiązaniem dla aplikacji biznesowych.

Tumbleweed (na zdjęciu powyżej) jest oparty na głównej bazie kodowej Factory, openSUSE. Podąża ona za modelem "rolling release" - innymi słowy, pakiety są udostępniane do pobrania zaraz po ich przetestowaniu w Factory. Oznacza to, że Tumbleweed zawiera najnowsze stabilne aplikacje i jest dobry do codziennego użytku.

System operacyjny korzysta z lśniącego pulpitu KDE Plasma, który jest idealny, jeśli Twoja maszyna może obsługiwać bardziej zaawansowane funkcje graficzne.

Jedna z bardziej wypolerowanych dystrybucji Linuksa, openSUSE jest konsekwentnie umieszczana w pierwszej piątce dystrybucji na DistroWatch.com. Co więcej, witryna SUSE Studio Express umożliwia stworzenie własnej wersji openSUSE, wraz z preinstalowanymi pakietami oprogramowania, ustawieniami pulpitu i systemu.

Zobacz

Komputerowe systemy operacyjne są koniecznością. Właściciele firm mają dwa główne komercyjne systemy operacyjne (OS) do wyboru, które są Windows i OS X, co więcej razy niż nie, pochodzą wstępnie załadowane na laptopach biznesowych i komputerów stacjonarnych. Możesz prowadzić biznes na jednym z nich, ale każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony. Przeczytaj dalej, aby...

System operacyjny to najważniejsze oprogramowanie, które działa na komputerze. Zarządza on pamięcią i procesami w komputerze, a także całym jego oprogramowaniem i sprzętem. Pozwala on również na komunikację z komputerem bez konieczności znajomości jego języka. Bez systemu operacyjnego, komputer jest bezużyteczny. Zadanie systemu operacyjnego System operacyjny (OS)...

Co to jest system operacyjny? System operacyjny (OS) to oprogramowanie, które działa jako interfejs pomiędzy użytkownikiem końcowym a sprzętem komputerowym. Każdy komputer musi mieć co najmniej jeden system operacyjny, aby można było uruchomić inne programy. Aplikacja taka jak Chrome, MS Word, Games itp. potrzebuje pewnego środowiska, w którym będzie działać i wykonywać...