loader

Unix vs. Windows

System operacyjny to zaawansowany program komputerowy, który umożliwia interakcję z oprogramowaniem i sprzętem na komputerze. Jeśli jesteś jak miliony ludzi, którzy kupili komputer, używasz systemu operacyjnego Windows, który został zainstalowany na komputerze. Ale czy wiesz, że możesz używać innych systemów operacyjnych, takich jak Unix, zamiast tego? Sprawdziliśmy zarówno Windows jak i Unix, aby pomóc Ci określić, który system operacyjny lepiej odpowiada Twoim potrzebom obliczeniowym.

Ustalenia ogólne

Unix

 • Utworzony w 1969 roku, obecnie należący do The Open Group.

 • System operacyjny z interfejsem poleceń (ang. Command-line Interface - CLI).

 • Wbudowane zabezpieczenia, ale aktualizacje muszą być instalowane ręcznie.

 • Zbudowany na otwartym standardzie, ale specyfikacja Single UNIX zapewnia standard i zapewnia ciągłość w różnych dystrybucjach Uniksa.

 • Ma stromą krzywą uczenia się.

System operacyjny Windows

 • Pierwotnie wydana w 1985 roku.

 • System operacyjny z graficznym interfejsem użytkownika (GUI).

 • Jest ono kompatybilne z tysiącami aplikacji i programów użytkowych.

 • Aktualizacje i poprawki mogą być pobierane i instalowane automatycznie.

 • Ogromna społeczność pomocy technicznej.

 • Kod ten jest zastrzeżony, należy do firmy Microsoft.

Firma Unix powstała w wyniku nieudanej próby opracowania niezawodnego systemu operacyjnego opartego na współdzieleniu czasu, podjętej przez kilku pracowników AT&T Bell Labs na początku lat sześćdziesiątych. Pomimo nieudanej próby, Ken Thompson i Dennis Ritchie z Bell Labs nie poddali się. Stworzyli oni zintegrowane środowisko programistyczne określane jako "o niezwykłej prostocie, mocy i elegancji". System operacyjny wystartował, a dziś obsługuje wiele światowych stron internetowych i platform cloud computing.

W latach 80-tych XX wieku coraz większą popularność zaczął zdobywać nowy konkurent Uniksa o nazwie Windows, częściowo ze względu na rosnącą moc mikrokomputerów z procesorami Intel. W tym czasie Windows był jedynym głównym systemem operacyjnym zaprojektowanym dla tego typu procesorów, a Unix był używany męsko na serwerach. Dzisiaj istnieją dystrybucje systemów operacyjnych Uniksowych i Uniksopodobnych, takich jak Linux, które działają na komputerach PC.

Interakcja z systemem operacyjnym: System operacyjny Windows jest łatwiejszy w użyciu.

Unix .

 • Musi uruchamiać komendy z terminala w celu interakcji z systemem operacyjnym.

 • Potrafi zainstalować pulpit lub menedżer okien do uruchamiania w systemie Unix, ale musi znać podstawowe komendy uniksowe.

 • Unix oferuje doskonałą kontrolę i elastyczność.

Windows .

 • Przeznaczony do użycia z myszą, gładzikiem lub ekranem dotykowym.

 • Przyjazny dla użytkownika.

 • System Windows oferuje okno Command Prompt, które zapewnia precyzyjną kontrolę i elastyczność.

Istnieją dwa rodzaje systemów operacyjnych:

 • System operacyjny oparty na CLI: Wpisujesz komendę tekstową w terminalu, a komputer ją wykonuje. Odpowiedź komputera jest w formacie zwykłego tekstu.
 • System operacyjny oparty na GUI: Interakcja z komputerem polega na wybieraniu obiektów takich jak przyciski, ikony i menu na pulpicie lub w aplikacjach za pomocą myszy, klawiatury lub ekranu dotykowego.

Windows jest przeznaczony do użytku z interfejsem graficznym. Posiada okno Command Prompt, ale tylko osoby posiadające bardziej zaawansowaną wiedzę o Windowsie powinny z niego korzystać. Uniks działa natywnie z interfejsem graficznym, ale można zainstalować pulpit lub menedżer okien, taki jak GNOME, aby uczynić go bardziej przyjaznym dla użytkownika.

Łatwość użytkowania: Unix ma wysoką krzywą uczenia się

Unix

 • Przenośny i spójny.

 • Narzędzia i polecenia ciągów razem.

 • Znacząca krzywa uczenia się.

Windows 

 • Znany interfejs.

 • Łatwość użycia.

 • Obsługuje funkcję plug and play.

Uniks jest elastyczny i można go zainstalować na wszystkich typach komputerów, w tym na komputerach typu mainframe, superkomputerach i mikrokomputerach. Unix inspiruje również nowatorskie podejście do projektowania oprogramowania, takie jak rozwiązywanie problemów poprzez łączenie prostszych narzędzi zamiast tworzenia dużych, monolitycznych aplikacji.

System operacyjny Windows jest bardziej ograniczony niż Uniks, jeśli chodzi o to, co może zrobić, ale jest stosunkowo łatwy w użyciu dla każdego.

Oprogramowanie: Szerokie wsparcie z systemem Windows

Unix .

 • Wbudowane bezpieczeństwo i stabilność.

 • Aktualizacje nie wymagają zakupu oprogramowania.

 • Konieczna jest ręczna instalacja aktualizacji systemu operacyjnego.

Windows

 • Rozwiązywanie problemów może być trudne.

 • Szerokie wsparcie ze strony firmy Microsoft oraz duża społeczność użytkowników.

 • Kompatybilny z tysiącami aplikacji, narzędzi i programów użytkowych.

Unix jest bardziej stabilny i nie rozbija się tak często jak Windows, więc wymaga mniej administracji i konserwacji. Unix posiada większe funkcje zabezpieczeń i uprawnień niż Windows out of the box i jest bardziej wydajny niż Windows. Unix ma również ogromną społeczność internetową, z której można korzystać w celu rozwiązywania problemów lub uczenia się nowych umiejętności z linii poleceń. Aktualizacje systemu operacyjnego z firmy Microsoft często wymagają zakupu nowego sprzętu; tak nie jest w przypadku firmy Unix.

Microsoft posiada ogromną bazę wiedzy na temat swojego systemu operacyjnego. Ta baza wiedzy, w połączeniu z tętniącą życiem społecznością użytkowników, może stosunkowo łatwo pomóc w rozwiązaniu problemów technicznych. Windows obsługuje dużą bibliotekę oprogramowania, programów narzędziowych i gier, a także rozbudowaną obsługę plug-and-play. System Windows można skonfigurować tak, aby automatycznie instalował aktualizacje w celu zwiększenia bezpieczeństwa, a także dodawał lub ulepszał funkcje. W przypadku systemu Unix takie aktualizacje muszą być instalowane ręcznie.

Ostateczny werdykt: Zależy od tego, do czego potrzebny jest Twój system operacyjny.

Jeśli chcesz surfować po Internecie i grać w gry wideo, odrabiać lekcje lub pracować w domu, Windows jest doskonałym wyborem. Jest on częściej używany na komputerach domowych niż Unix, ale jest również drogi w zakupie i utrzymaniu. Unix jest potencjalnie mniej kosztowny (w zależności od wybranej dystrybucji), bardziej elastyczna opcja. Jeśli niedawno rozpocząłeś pracę z Uniksem i nie chcesz inwestować w formalny system operacyjny Unix, taki jak IBM AIX lub Sun Solaris, dostępne są darmowe wersje, w tym FreeBSD i różne dystrybucje Linuksa (Linux jest systemem operacyjnym podobnym do Uniksa).

Jeśli jednak jesteś ambitnym lub doświadczonym użytkownikiem komputera i lubisz majstrować przy systemie operacyjnym i dostosowywać go do własnych potrzeb, te najczęściej bezpłatne lub niedrogie systemy operacyjne typu open-source są atrakcyjne ze względu na elastyczność i kontrolę, jaką oferują te systemy. Aby uczynić uniksowe i podobne do Uniksa systemy operacyjne jeszcze bardziej atrakcyjnymi, wielu programistów tworzy za darmo najnowocześniejsze oprogramowanie dla szybko rozwijającego się ruchu open-source.

Zobacz

Komputerowe systemy operacyjne są koniecznością. Właściciele firm mają dwa główne komercyjne systemy operacyjne (OS) do wyboru, które są Windows i OS X, co więcej razy niż nie, pochodzą wstępnie załadowane na laptopach biznesowych i komputerów stacjonarnych. Możesz prowadzić biznes na jednym z nich, ale każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony. Przeczytaj dalej, aby...

System operacyjny to najważniejsze oprogramowanie, które działa na komputerze. Zarządza on pamięcią i procesami w komputerze, a także całym jego oprogramowaniem i sprzętem. Pozwala on również na komunikację z komputerem bez konieczności znajomości jego języka. Bez systemu operacyjnego, komputer jest bezużyteczny. Zadanie systemu operacyjnego System operacyjny (OS)...

Co to jest system operacyjny? System operacyjny (OS) to oprogramowanie, które działa jako interfejs pomiędzy użytkownikiem końcowym a sprzętem komputerowym. Każdy komputer musi mieć co najmniej jeden system operacyjny, aby można było uruchomić inne programy. Aplikacja taka jak Chrome, MS Word, Games itp. potrzebuje pewnego środowiska, w którym będzie działać i wykonywać...