loader

Uzależnienie od telefonów komórkowych? Czas odzyskać kontrolę

Jako pisarz techniczny, który regularnie pisze o aplikacjach, jestem świadomy uzależniającego charakteru smartfonów. To właśnie podczas ataku paniki o 2 rano po przebudzeniu, sięgnięciu po mój smartfon i przeczytaniu tweetstormu o najnowszej kontrowersji Donalda Trumpa zdałem sobie sprawę, że mogę mieć problem. To, a także fakt, że nawet mój 10-letni syn zaczął mówić mi, żebym odłożył telefon, kiedy przyłapał mnie na nie zwracaniu uwagi.

Nie jestem sama. Kiedy w 2017 r. Deloitte przeprowadził badanie wśród 4 150 brytyjskich dorosłych, 38% respondentów stwierdziło, że za dużo korzysta ze swojego smartfona. Wśród osób w wieku od 16 do 24 lat odsetek ten wzrósł do ponad połowy. Przyzwyczajenia takie jak sprawdzanie aplikacji na godzinę przed pójściem spać (79% z nas robi to według badania) lub w ciągu 15 minut od przebudzenia (55%) mogą pobierać opłatę za nasze zdrowie psychiczne.

"Niekoniecznie jest to najlepsza rzecz, kiedy przychodzą moi klienci, ale często jest to mieszanka, związana z lękiem, bezsennością lub problemami ze związkiem" - mówi psychoterapeutka Hilda Burke, rzecznik Krajowego Dnia Odłączania od Sieci w 2016 i 2017 roku. "Zwłaszcza, gdy pojawia się lęk i bezsenność, rzadko zdarza się, by nie były one w jakiś sposób związane z intensywnym używaniem urządzeń cyfrowych".

Często same aplikacje nie pomagają: od gier po portale społecznościowe, są precyzyjnie zaprojektowane, aby tworzyć i karmić naszą potrzebę interakcji. Według brytyjskiego dewelopera aplikacji Nicka Kuh: "Wiele z tych firm zatrudnia psychologów behawioralnych, aby naprawdę przybić sobie do głowy, że: znalezienie sposobów, aby wciągnąć cię z powrotem. Sam pracowałem nad takimi aplikacjami i nie jestem z tego dumny."

Kuh próbuje wprowadzić zmiany: jego najnowsza aplikacja nazywa się Mute, i uruchomiony na iPhone w tym miesiącu (za darmo). Jest to jedna z kilku aplikacji - Space i Moment to inne - które śledzą, jak często odblokowujesz swój telefon i ile czasu spędzasz na jego używaniu, aby pomóc Ci skrócić czas na nim.

Dla Georgiego Powella, dyrektora generalnego ds. przestrzeni kosmicznej, "momentem, w którym się obudziłem, był moment, w którym karmiłem córkę piersią, oglądając jej zdjęcia w moim telefonie. Byłem tak rozpraszany przez mój telefon, że nie było mnie przy niej!"

Norwegian app Hold stara się nawet zachęcić swoich studentów do korzystania z aplikacji, oferując im punkty za ograniczenie ich zwyczajów związanych ze smartfonami, które mogą wymienić na przekąski i bilety do kina.

Wiem, że po dwóch tygodniach testowania, średnio 52 odblokowania dziennie i do dwóch godzin użytkowania. Jestem też przyzwyczajony do ich cyfrowego przytulania. "Boom! 2H 33M przerwy od twojego telefonu! Cyfrowy cel detoksykacyjny rozbił się!" pings Mute, z odpowiednio wesołym emoji. Space's notifications are more prods, from "Hej Stu, is it time for a break?" to "Oh, it's you again. Musiałeś tu być?"

W moim przypadku, te dane doprowadziły do podjęcia działań: Aktywnie starałem się mniej odbierać mój smartfon. Nie dziwi to psychologów badających problematyczne korzystanie ze smartphone'ów.

"Podnoszenie świadomości na temat własnego korzystania ze smartphone'ów może być pierwszym krokiem we właściwym kierunku zmniejszania korzystania ze smartphone'ów" - mówi dr Daria Kuss z Nottingham Trent University. "Często ludzie nie są świadomi częstotliwości i zakresu korzystania ze swoich smartfonów".

Dr Sarita Robinson, starszy wykładowca psychologii na Uniwersytecie w Central Lancashire, mówi: "To trochę jak wejście na wagę po świętach Bożego Narodzenia i skonfrontowanie się z tym, ile naprawdę ważysz - po zsumowaniu korzystania z telefonu w ciągu tygodnia, ilość czasu, który marnujesz, może być wielką niespodzianką".

Jednak zapoznanie się z tymi danymi to tylko pierwszy krok. Jak mówi Burke: "Posiadanie wglądu jest tylko tak dobre. Co zamierzasz zrobić z tym wglądem? Jak zamierzasz dokonać zmiany?"

Istnieje tutaj równolegle z aplikacjami fitness i trackerami aktywności: posiadanie Fitbita mówi, ile codziennych kroków robisz, ale to działania takie jak skok z rury lub autobusu kilka przystanków wcześnie, lub biorąc codzienne spacery, które Cię fitter.

Wiele zmian wydaje się mieć zdrowy rozsądek. Kuss sugeruje usunięcie najbardziej rozpraszających aplikacji ze swojego smartfonu, a nie spanie z nim przy łóżku. Hipnoterapeutka i ekspert od lęków Chloe Brotheridge zgadza się z tym, sugerując, że kupuję zegar nocny zamiast używać wbudowanego w telefon alarm. "Wyłącz powiadomienia w swoim telefonie", dodaje. "Każde powiadomienie - czy to z powodu zdobycia zwolennika na Twitterze, czy e-maila - skłania do odebrania telefonu. Bez powiadomień, masz kontrolę nad tym, kiedy logujesz się na Twitterze lub sprawdzasz wiadomości e-mail, a to może oznaczać, że sprawdzasz swój telefon mniej".

Kuh odnosi się do jego własnej metody rodziny. "Podłączamy wszystkie nasze telefony o określonej porze nocy, wyciszamy telefony i kładziemy je twarzą w dół", mówi. "To prosty, ale skuteczny sposób, by nie sprawdzać ciągle mediów społecznościowych."

W ciągu tych pierwszych dwóch tygodni śledzenia mojego użytkowania i stosowania się do tej rady, znajduję się w żyłach kreatywności, wymyślając i wprowadzając więcej fabularnych pomysłów w mojej pracy jako niezależny dziennikarz niż miałem w ostatnich kilku miesiącach 2017 roku. To może nie być przypadek. "Dobrze jest być czasem znudzonym, mieć ten martwy czas", mówi Burke. "Wtedy przychodzą pomysły. Jeśli jesteśmy na naszym telefonie, sprawdzając Facebook, tracimy trochę cennego czasu, który wcześniej używaliśmy do snów: patrząc przez okno i mając pomysły rozkwitają."

Powell się zgadza. "To takie potężne, że naprawdę się nudzisz: nic w twojej głowie i nic w rękach, więc możesz marzyć. Naprawdę myślę, że właśnie wtedy przychodzą wspaniałe pomysły. Technologia jest fantastyczna, ale musimy być bardziej świadomi tego, jak jej używamy".

Aplikacje takie jak Space, Mute i Moment nie będą dla wszystkich: niektórzy mogą postrzegać swoje powiadomienia jako zbyt niedbałe, podczas gdy inni mogą uważać na dane, które są udostępniane - w tym lokalizację, na iOS, jako obejście, aby umożliwić aplikacjom ciągłe działanie w tle.

Ich modele biznesowe koncentrują się na dodatkowych funkcjach: jednorazowy zakup w aplikacji 3,99 funtów w Moment odblokowuje funkcje rodzinne i "Phone Bootcamp" kurs praktycznych lekcji w celu zmniejszenia czasu pracy urządzenia. Przestrzeń 8,99 funtów na kwartał subskrypcji odblokowuje znajomych i tryb rodziny, aby zachęcić się nawzajem.

Prawie 240,000 osób zapłaciło za Moment Premium, więc wyraźnie widać, że istnieje rynek - taki, który może się rozwijać, ponieważ temat problematycznego używania smartfonów przyciąga więcej uwagi mediów.

Nawet Apple znajduje się pod presją w związku z tym problemem, a dwaj jego główni inwestorzy wezwali ostatnio firmę do podjęcia większych wysiłków, aby pomóc rodzicom w rozwiązywaniu problemów z używaniem smartfonów przez ich dzieci.

Jako kolejny pozytywny znak Powell powołuje się na inicjatywę Doliny Krzemowej Time Well Spent, która próbuje zepchnąć na dalszy plan technologię, która zawłaszcza naszą uwagę. "Jestem bardzo optymistyczna", mówi. "To niesamowite, jak wielu ludzi szuka pomocy w tej sprawie, ale widzę też więcej radości od ludzi świętujących bycie bez telefonu."

Zobacz

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu technologia odgrywa kluczową rolę w efektywnym zarządzaniu spotkaniami i konferencjami. Systemy audio-wideo do sali konferencyjnej nie są już luksusem, lecz koniecznością, która umożliwia przeprowadzanie profesjonalnych, wydajnych i spójnych spotkań w dowolnym czasie i miejscu. Co to są systemy audio-wideo? Systemy audio-wideo do sali...

​Monitory szerokokątne to specyficzne urządzenia, których nietypowy wygląd wydaje się zyskiwać coraz więcej zwolenników. Niestandardowe proporcje ekranu sprawiają, że jest to świetne urządzenie do pracy biurowej i nie tylko. Dla kogo szerokie monitory mogą być odpowiednim wyborem? I jakie dodatkowe parametry powinny posiadać, by móc sprostać oczekiwaniom różnych...

Chłodnie wentylatorowe to urządzenia wykorzystywane do obniżania temperatury powietrza w różnych zastosowaniach. Ich działanie opiera się na wymuszonej konwekcji, czyli wymianie ciepła między cieczą a powietrzem. W tym artykule szczegółowo omówimy zasadę działania chłodni wentylatorowych, ich rodzaje, zalety i wady, a także przedstawimy szeroki zakres zastosowań tych urządzeń...