loader

Co to jest trigeneracja? Zalety i wady trigeneracji.

Trigeneracja, to stosunkowo nowa technologia, która jest tak zwanym następcą kogeneracji. Kogeneracja to system, który pozwala na jednoczesną produkcję ciepła i energii elektrycznej.

Trigeneracja - zasada działania

Trigeneracja, czyli proces wytwarzania energii elektrycznej, ciepła i chłodu może również produkować tzw. wody lodowe. Trigeneracja może produkować energię elektryczną, ciepło i chłód. Kluczem do całego procesu jest fakt, że energia elektryczna może być produkowana przy użyciu silnika na gaz ziemny. Każdy silnik podczas pracy, jak już wiadomo, wytwarza ciepło. Ciepło to wykorzystywane jest zarówno w kogeneracji, jak i trigeneracji do podgrzewania wody. Można je później wykorzystać do zasilania sieci centralnego ogrzewania lub do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wykorzystywane jest również ciepło spalin tego silnika. Na tym kończą się podobieństwa między tymi dwoma systemami. Trigeneracja pozwala również na produkcję wody lodowej. Można ją później wykorzystać w urządzeniach do klimatyzacji pomieszczeń. Kierując ciepłą wodę do chillera absorpcyjnego, można stworzyć wodę schłodzoną. Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest trigeneracja, czyli silnik zasilany ekologicznym gazem ziemnym. Jeszcze lepiej wykorzystuje jedno źródło energii, dzięki czemu trigeneracja jest nowocześniejszym rozwiązaniem.

Trigeneracja - zastosowanie

Istnieje wiele powodów, dla których warto zastosować trigenerację. Najpopularniejsze zastosowania technologii trigeneracji to budowa elektrociepłowni na nowych osiedlach mieszkaniowych oraz instalacja odpowiednich urządzeń w obrębie nowoczesnych budynków biurowych. W tych przypadkach możliwe jest również wytwarzanie ciepła w okresie zimowym, ciepłej wody użytkowej przez cały rok oraz czynnika chłodzącego w okresie letnim. Takie rozwiązanie może obniżyć koszty eksploatacji mieszkań i biur. Należy pamiętać, że technologia trigeneracji pozwala na zakup ciepła lub energii elektrycznej z tradycyjnych źródeł. Instalacja dwusystemowa, która oparta jest na trigeneracji może zasilać energię z sieci energetycznej, jak również energię dostarczaną przez tradycyjny zakład energetyczny. W przypadku niewystarczającej produkcji energii elektrycznej, obiekt nie jest w stanie korzystać z sieci energetycznej, można uciec się do zasilania z powrotem. To samo dotyczy ciepłej wody niezbędnej do ogrzania pomieszczeń i dostarczenia ciepłej wody użytkowej do sieci wodociągowej. W przypadku, gdy nie ma wystarczającej ilości ciepłej wody do zasilania chłodziarki absorpcyjnej, możliwe jest zwiększenie ilości energii elektrycznej dostępnej dla sieci ogólnej. Jest to niezbędne do zasilania tradycyjnych klimatyzatorów. Technologia trigeneracji jest również doskonałym źródłem energii dla przemysłu, produkcji pary technologicznej i innych zastosowań.

Trigeneracja

Trigeneracja - zalety

Trigeneracja oferuje wiele korzyści i ma wiele zalet, w tym niezależność od zewnętrznych źródeł energii i niższe koszty eksploatacji budynku. Pomaga również dbać o środowisko naturalne. Możemy produkować własne ciepło i chłód wykorzystując technologię trigeneracji. System jednosystemowy pozwala nam całkowicie wyeliminować zewnętrzne źródła energii i zaoszczędzić pieniądze. Można też zainwestować w system dwusystemowy, który jest nieco droższy, ale produkuje mniej energii i pozwala uzupełnić różnicę energią z sieci energetycznej. Dbałość o środowisko naturalne jest niewątpliwą zaletą. Technologia trigeneracyjna produkuje energię przede wszystkim ze spalanego gazu ziemnego. Nie jest to jedyne paliwo, które może być wykorzystane w tym przypadku. Trigeneracja może dziś wykorzystywać niemal każde paliwo. Instalacje w coraz większym stopniu opierają się na wszelkiego rodzaju biogazach, w tym biogazie rolniczym, biogazie z oczyszczalni ścieków oraz gazie z biomasy. Pozyskiwanie tych biogazów jest procesem bardzo ekologicznym i przyjaznym dla środowiska. Gazy te zmniejszają również emisję CO2, co dodatkowo zmniejsza zanieczyszczenie środowiska. Chiller absorpcyjny zmniejsza ilość energii elektrycznej potrzebnej do zasilania systemu klimatyzacji.

Trigeneracja - wady

Trigeneracja nie jest pozbawiona wad, tak jak wszystkie innowacje. Pomimo tego, że technologia jest prawie doskonała, środowisko regulacyjne nie jest idealne. Przepisy są wciąż w fazie zmian i nie wiadomo, jakie będą przyszłe rozwiązania prawne. Technologia trigeneracji jest droga, ponieważ nie ma ustalonych zasad dotowania jej budowy, jak w przypadku innych odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr, hydroenergia czy fotowoltaika. Kolejną przeszkodą prawną jest sama liczba formalności wymaganych do przystąpienia do budowy. Ich załatwienie jest często skomplikowane i zajmuje dużo czasu.

Zobacz

W dzisiejszych czasach nasz smartfon to nieodłączna część codziennego życia. Często towarzyszy nam niemal w każdej sytuacji, dostarczając kontakt z bliskimi, umożliwiając korzystanie z mediów społecznościowych, a także wspomagając w pracy i nauce. Aby jednak nasz telefon mógł funkcjonować należycie przez cały dzień, musi być regularnie ładowany. Właśnie...

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu technologia odgrywa kluczową rolę w efektywnym zarządzaniu spotkaniami i konferencjami. Systemy audio-wideo do sali konferencyjnej nie są już luksusem, lecz koniecznością, która umożliwia przeprowadzanie profesjonalnych, wydajnych i spójnych spotkań w dowolnym czasie i miejscu. Co to są systemy audio-wideo? Systemy audio-wideo do sali...

​Monitory szerokokątne to specyficzne urządzenia, których nietypowy wygląd wydaje się zyskiwać coraz więcej zwolenników. Niestandardowe proporcje ekranu sprawiają, że jest to świetne urządzenie do pracy biurowej i nie tylko. Dla kogo szerokie monitory mogą być odpowiednim wyborem? I jakie dodatkowe parametry powinny posiadać, by móc sprostać oczekiwaniom różnych...