loader

5 powodów do oszczędzania papieru

Na świecie zużywa się 400 milionów ton papieru rocznie. Ponad połowa z nich znajduje się w opakowaniach produktów. Ogromne ilości papieru zużywane są w biurach i wydawnictwach książkowych. Powiemy Ci, dlaczego powinieneś przejść na elektroniczne zarządzanie dokumentami, pobierać książki na urządzenia elektroniczne, kupować więcej żywności na wagę i oszczędzać papier w inny sposób.

Ocalić lasy

Drzewa wytwarzają tlen, oczyszczają powietrze, glebę i wodę oraz stanowią siedlisko dla 80% wszystkich gatunków zwierząt. Produkcja papieru i tektury jest jedną z głównych przyczyn wylesiania. Każdego roku na całym świecie wycina się 15 miliardów drzew. Szacuje się, że 42% powstałego drewna jest wykorzystywane do produkcji wyrobów papierniczych, w tym opakowań i materiałów biurowych. Do wyprodukowania tony papieru potrzeba 24 drzew (około 400 standardowych 500 arkuszy A4).

Sprawdź promocje w gazetka Tesco.

Oszczędzanie wody

Do wytworzenia jednej kartki papieru potrzeba od 2 do 13 litrów wody. Każdego roku na całym świecie zużywa się ponad 400 milionów ton papieru. Przemysł celulozowo-papierniczy jest jednym z największych użytkowników wody.

Konieczne jest zachowanie zasobów wodnych, ponieważ tylko 3% światowych zasobów wody to woda nadająca się do spozycia, a tylko 0,5% jest dostępne do picia. Już w roku 2016 dwie trzecie ludności świata odczuwało niedobór wody przez co najmniej jeden miesiąc w roku. Wraz ze wzrostem populacji i przemysłu, niedobór najcenniejszych dla życia zasobów wzrośnie.

Zapobieganie zanieczyszczeniu środowiska

Proces produkcji papieru obejmuje kilka etapów: zmiękczanie masy papierniczej, mieszanie włókien, zagęszczanie materiału, barwienie gotowego produktu itd. Każda z nich wykorzystuje różne substancje, które są niebezpieczne dla ludzi i środowiska: dioksyny, ligninę, tlenek węgla, amoniak, rtęć, azotany, metanol, benzen.

Na przykład dioksyny mogą prowadzić do zaburzeń hormonalnych, dysfunkcji rozrodczych lub zaburzeń neurologicznych.

Łagodzenie zmian klimatu

Przemysł celulozowo-papierniczy jest czwartym co do wielkości źródłem emisji gazów cieplarnianych wśród wszystkich gałęzi przemysłu wytwórczego. Produkcja papieru stanowi ponad 12% całej energii zużywanej w przemyśle.

Produkcja, dostawa i utylizacja papieru wytwarza około 200g CO2. Magazyn National Geographic emituje 800g CO2 w trakcie swojego cyklu życia. Ręcznik papierowy generuje około 27g CO2.

Zmniejszenie ilości odpadów

Przeciętny pracownik biurowy zużywa 10.000 kartek papieru rocznie. 45% z tego trafia do kosza na śmieci w ciągu pierwszych 24 godzin od druku.

Chociaż papier może być poddany recyklingowi, stanowi on jedną czwartą wszystkich składowisk na świecie. W Rosji papier stanowił 35% odpadów składowanych w 2018 roku. W sumie w kraju zgromadzono ponad 38 mld ton odpadów przemysłowych i domowych. Z tego tylko 2 mld ton zostało ponownie wykorzystanych, czyli nieco ponad 5% całości.

Zobacz

​Monitory szerokokątne to specyficzne urządzenia, których nietypowy wygląd wydaje się zyskiwać coraz więcej zwolenników. Niestandardowe proporcje ekranu sprawiają, że jest to świetne urządzenie do pracy biurowej i nie tylko. Dla kogo szerokie monitory mogą być odpowiednim wyborem? I jakie dodatkowe parametry powinny posiadać, by móc sprostać oczekiwaniom różnych...

Chłodnie wentylatorowe to urządzenia wykorzystywane do obniżania temperatury powietrza w różnych zastosowaniach. Ich działanie opiera się na wymuszonej konwekcji, czyli wymianie ciepła między cieczą a powietrzem. W tym artykule szczegółowo omówimy zasadę działania chłodni wentylatorowych, ich rodzaje, zalety i wady, a także przedstawimy szeroki zakres zastosowań tych urządzeń...

Sprzęt komputerowy stale się rozwija, niezależnie od tego, czy posiadasz wieżę, laptopa czy tablet z ekranem dotykowym. W Polsce rynek rośnie z roku na rok. Prawie wszystkie gospodarstwa domowe posiadają komputer, a także akcesoria komputerowe i gadżety. W tym artykule dowiesz się, jakie akcesoria komputerowe kupić, takie jak drukarki, skanery i słuchawki. Istnieje wiele...