loader

Jak szybko i skutecznie wyczyścić wnętrze samochodu?

Lśniąca karoseria samochodu może poprawić nasze samopoczucie i wizerunek. Ale tak naprawdę ważne jest to, co znajdziemy w samochodzie? Jeśli na Twoim samochodzie tygodniami pojawiają się kurz, tłuste plamy lub resztki jedzenia, prawdopodobnie nadszedł czas, aby go wyczyścić. Możesz również rozważyć wprowadzenie częstszego odkurzania. Jak zacząć? Pokażemy Ci, od czego zacząć.

Jak wyczyścić wnętrze samochodu?

Ważne jest, aby wszystko zaplanować i przygotować narzędzia, zanim rozpoczniemy czyszczenie wnętrza samochodu. Nie zalecamy używania wody z mydłem lub innych tanich detergentów do czyszczenia wnętrza samochodu. Mogą one być nie tylko nieskuteczne, ale również powodować mikrouszkodzenia. Ważne jest, aby pamiętać, że odkurzanie powinno być wykonywane na początku, a nie na końcu. Możesz usunąć pyłki i kurz z plastików, czyszcząc je najpierw detergentami.

Jaki odkurzacz samochodowy wybrać? Większość dostępnych na rynku odkurzaczy nie jest zbyt wydajna. Często są lekkie i przenośne, ale odbywa się to kosztem braku możliwości ich naładowania lub podłączenia do gniazda zapalniczki. Ich moc również nie jest zbyt imponująca. Mogą też bardzo przypominać tradycyjne odkurzacze.

Rozwiązaniem są nowoczesne odkurzacze bezprzewodowe. Odkurzacze te świetnie nadają się do głębokiego sprzątania wnętrza samochodu, a także mogą być wykorzystywane do odkurzania wszystkich mieszkań. Oznacza to, że nie potrzebujemy dwóch odkurzaczy. Potrzebujemy tylko jednego małego, lekkiego i przenośnego odkurzacza, który można powiesić na ścianie, gdy nie jest używany. Może być używany do czyszczenia całego domu, garażu, warsztatu i samochodu. Odkurzacz ten jest uniwersalny i posiada wymienną baterię.

Sprawdź najlepsze środki do plastiku w aucie - http://mercedes-czesci.pl/akcesoria-i-kosmetyki-samochodowe/zhtv/najlepsze-srodki-do-plastikow-w-aucie.html

Czyszczenie wnetrza samochodu

Czyszczenie wnętrza samochodu krok po kroku

 • Odkurzanie wnętrza samochodu jest koniecznością. Musisz odkurzyć całe wnętrze samochodu, zaczynając od półek i zakamarków w tapicerce, a kończąc na dywanach, oraz podłodze pod nimi. Do odkurzacza można stosować wymienne przystawki, np. szczotkę, która nie porysuje kokpitu lub przystawkę do zbierania brudu i włosów z tapicerki. Cienka, elastyczna rura jest idealna do dotarcia do trudno dostępnych miejsc (między i pod siedzeniem). Co dalej?
 • Usuwanie plam to trudne zadanie. Większość tapicerek zostanie w pewnym momencie poplamiona. Rodzaj plamy i tapicerki powinien determinować środek, który zostanie użyty do jej usunięcia. Skóra powinna być czyszczona jednym środkiem, aksamit innym, a bawełna jeszcze innym. Istnieje kilka domowych sposobów na trudne plamy, takie jak: Tłuste plamy można usunąć za pomocą benzyny, ale nie jest to zalecane, ponieważ spowoduje to silny zapach, który pozostanie w samochodzie przez jakiś czas. Specjalne detergenty do tapicerki samochodowej są bezpieczniejsze niż stosowanie benzyny do usuwania plam. Jeśli zawiodą, można zaufać profesjonalistom w walce z plamą.
 • Usuwanie sierści to częsty problem właścicieli czworonogów. Nawet jeśli Twój pupil jest w długiej podróży, sierść i tak pojawi się we wnętrzu. Twarde szczotki mogą spowodować uszkodzenie materiału i uniemożliwić ręczne usunięcie. Możesz ręcznie zwijać tapicerkę lub użyć mocnego odkurzacza z odpowiednią dla Ciebie dyszą.
 • Jeśli tapicerka jest bardzo brudna, można ją wyprać specjalnym preparatem i ściereczką z mikrofibry. Należy również dodać skórzaną tapicerkę do swojej rutyny czyszczenia.
 • Do czyszczenia okien używaj płynu do mycia szyb i gąbki. Spryskiwanie bezpośrednio okien nie jest dobrym pomysłem, ponieważ preparat może dostać się również na tapicerkę i plastiki. Następnie czyścimy wszystkie plastiki za pomocą specjalnego preparatu oraz ściereczki z mikrofibry. Spryskujemy ściereczkę, a nie powierzchnię. Zaleca się stosowanie środków antystatycznych, aby powierzchnie nimi pokryte były trwalsze. Po wyczyszczeniu należy polerować powierzchnię aż do równomiernego rozprowadzenia i wyschnięcia środka. Następnie można zastosować "dressing", czyli środek do konserwacji tworzyw sztucznych.

Kilka praktycznych wskazówek dotyczących czyszczenia wnętrza samochodu

Co jest ważniejsze niż kolejność czynności podczas czyszczenia wnętrza samochodu? Oto kilka wskazówek:

 • Ewentualne deformacje możesz naprawić, podgrzewając element suszarką do włosów, a następnie układając go prawidłowo.
 • Unikaj tanich produktów, ponieważ roznoszą one brud, a nie zbierają go.
 • Produkty te nie powinny być używane do czyszczenia kierownicy i pedałów.
 • Jeśli trzeba wyprać tapicerkę w lecie, lepiej zrobić to latem. Czas schnięcia wynosi zazwyczaj od 2-4 godzin do 24 godzin w zimie. W zimnych miesiącach najlepiej zostawić samochód w ogrzewanym garażu. Podczas suszenia tapicerki okna powinny być lekko otwarte.
 • W lecie należy często odkurzać plastiki i tapicerkę (np. co drugi dzień, szczególnie w lecie należy odkurzać tapicerkę i plastiki.
 • Istnieją środki, którymi można czyścić wnętrze samochodu, zwane APC - All Purpose cleaner. Nadają się one do wszystkich powierzchni. Można nimi czyścić plastiki i tapicerkę. Nie usuwają one jednak brudu, lecz "wcierają" go głębiej w materiał, dlatego nie nadają się do dużych plam.

Zobacz

Nadchodząca zima wymaga odpowiedniego przygotowania pojazdu, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy. Zarówno techniczne aspekty pojazdu, jak i wyposażenie awaryjne są kluczowe dla udanej podróży w okresie zimowym. Dokładne przygotowanie auta na zimę nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale także minimalizuje ryzyko awarii oraz poprawia ogólną sprawność pojazdu w...

Skórzana tapicerka to lepszy wybór niż jakakolwiek inna tkanina do samochodu. Wygląda bardziej elegancko i luksusowo. Skóra jest trwała i długowieczna, ale tylko wtedy, gdy jest odpowiednio pielęgnowana! Nawet najbardziej staranna pielęgnacja nie zapobiegnie zabrudzeniom i plamom. Ważne jest, aby poznać najlepsze domowe sposoby na czyszczenie i pielęgnację skóry samochodowej. Jak...

Leasing od wielu lat jest znanym pojęciem na polskim rynku finansowym. Czym jest długoterminowy wynajem pojazdów? Na to pytanie trudniej jest odpowiedzieć. Co wybrać? Co wybrać? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Leasing czy wynajem długoterminowy? Od lat leasing jest popularną formą finansowania samochodów. Jego zasady są dość przejrzyste dla leasingobiorców...