loader

Czym jest rotacja opon i dlaczego jest ważna?

​Opony wymagają od kierowców szczególnej uwagi i dbałości. W grę wchodzi nie tylko cena ich zakupu i sezonowych wymian, ale również taki sposób eksploatacji, dzięki któremu można ich używać jak najdłużej. Ważne jest przy tym, aby nie traciły swoich parametrów, dzięki którym jazda jest bezpieczna i ekonomiczna. Jak w tym wszystkim może pomóc rotacja opon?

Co daje rotacja opon?

Rotacja opon oznacza zamianę pozycji przednich i tylnych opon. Zwykle jednak samo przełożenie przednich opon na tył, a tylnych na przód może okazać się niewystarczające. W zależności od rodzaju układu napędowego w samochodzie przednie lub tylne opony będą również musiały zostać przełożone na drugą stronę pojazdu. 

Opracowano specjalną kolejność dla różnych rodzajów samochodów, którą nazywa się wzorem rotacji opon. Na przykład, jeśli Twój samochód ma napęd na przednie koła, tylne opony zmieniają strony, gdy przesuwają się do przodu, ale przednie opony pozostają po tej samej stronie, gdy przesuwają się do tyłu. Producenci różnych opon również przekazują klientom swoje wytyczne. Np. producent zaleca, aby opony Bridgestone były rotowane według tzw. wzorca X, czyli zamiana przodu na tył i prawych na lewe.

Oto kilka dodatkowych faktów na temat tego, co oznacza rotacja opon:

Większość pojazdów poruszających się po drogach jest bardziej obciążona z przodu, co może powodować szybsze zużycie przednich opon. Jednak układ napędowy Twojego samochodu może również wpływać na tempo zużycia każdej opony. Pojazd z przednim napędem będzie otrzymywać większość mocy silnika na przednią oś i koła, co spowoduje szybsze zużycie przednich opon. Tę samą logikę można zastosować odpowiednio do samochodów z napędem na tylne koła. 

Jaki wpływ na jazdę ma rotacja opon?

Przy tak wielu różnych czynnikach, opony często zużywają się w nierównym tempie. Dlatego rotacja opon jest tak ważna; to najlepsza szansa na utrzymanie względnie równego bieżnika na wszystkich czterech oponach. 

Regularna rotacja opon:

  • - Poprawia przyczepność na drodze: im bardziej opony się zużywają, tym bardziej tracą głębokość bieżnika. Utrata głębokości bieżnika zmniejsza przyczepność na drodze, co może być groźne w mokrych, oblodzonych lub w inny sposób niebezpiecznych warunkach. Rotacja opon pomaga zapobiegać nierównemu zużyciu opon.
  • - Chroni przed wystrzałami opon: awaria opony staje się bardziej prawdopodobna, gdy opony się zużywają. Pęknięcie opony może spowodować utratę kontroli nad pojazdem, prowadząc do niebezpiecznej sytuacji na drodze. 
  • - Umożliwia płynniejszą jazdę: jeśli jedna z Twoich opon jest bardziej zużyta niż pozostałe, zaczniesz odczuwać to podczas jazdy. Regularna rotacja opon zapewnia płynną jazdę podczas każdej podróży.
  • - Zmniejsza zużycie paliwa: równomierne zużycie bieżnika na wszystkich czterech oponach pomaga zmniejszyć opór powietrza i zmniejsza obciążenie silnika, co wpływa na zużycie paliwa.

Artykuł partnera

Zobacz

Nadchodząca zima wymaga odpowiedniego przygotowania pojazdu, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy. Zarówno techniczne aspekty pojazdu, jak i wyposażenie awaryjne są kluczowe dla udanej podróży w okresie zimowym. Dokładne przygotowanie auta na zimę nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale także minimalizuje ryzyko awarii oraz poprawia ogólną sprawność pojazdu w...

Skórzana tapicerka to lepszy wybór niż jakakolwiek inna tkanina do samochodu. Wygląda bardziej elegancko i luksusowo. Skóra jest trwała i długowieczna, ale tylko wtedy, gdy jest odpowiednio pielęgnowana! Nawet najbardziej staranna pielęgnacja nie zapobiegnie zabrudzeniom i plamom. Ważne jest, aby poznać najlepsze domowe sposoby na czyszczenie i pielęgnację skóry samochodowej. Jak...

Leasing od wielu lat jest znanym pojęciem na polskim rynku finansowym. Czym jest długoterminowy wynajem pojazdów? Na to pytanie trudniej jest odpowiedzieć. Co wybrać? Co wybrać? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Leasing czy wynajem długoterminowy? Od lat leasing jest popularną formą finansowania samochodów. Jego zasady są dość przejrzyste dla leasingobiorców...