loader

Microsoft ujawnia nową funkcję integralności kodu dla Linuksa

Microsoft opublikował szczegóły dotyczące nowego projektu o nazwie Integrity Policy Enforcement (IPE), nad którym pracował dla jądra Linuxa.

IPE to Linux Security Module (LSM), które są opcjonalnymi dodatkami dla jądra Linuksa, zaprojektowanymi w celu włączenia dodatkowych funkcji bezpieczeństwa. Na stronie z dokumentacją Microsoft wyjaśnił, w jaki sposób IPE próbuje rozwiązać problem integralności kodu, mówiąc:

"IPE jest Modułem Bezpieczeństwa Linuksa, który pozwala na konfigurowalną politykę egzekwowania wymogów integralności na całym systemie. Próbuje on rozwiązać problem integralności kodu: że każdy wykonywany kod (lub odczytywane pliki), są identyczne z wersją, która została zbudowana przez zaufane źródło. Krótko mówiąc, IPE pomaga właścicielowi systemu upewnić się, że tylko autoryzowany przez niego kod jest dopuszczony do wykonania.

  • Microsoft Teams jest teraz dostępny dla Linuksa
  • WireGuard VPN dodany do Linuksa 5.6
  • Microsoft udostępnia wszystkim Azure Sphere

W systemach Linux z włączonym IPE, administratorzy systemu mogą stworzyć listę binariów, które mogą wykonywać i dodawać atrybuty weryfikacyjne, które kernel musi sprawdzić dla każdego binarium przed zezwoleniem na jego uruchomienie. Jeśli binarny został zmieniony przez napastnika, IPE ma możliwość zablokowania wykonania złośliwego kodu.

Egzekwowanie Polityki Integrity

Według Microsoftu, IPE nie jest przeznaczony do obliczeń ogólnego przeznaczenia, ponieważ został zaprojektowany do bardzo szczególnych przypadków użycia, w których bezpieczeństwo jest najważniejsze i administratorzy muszą mieć pełną kontrolę nad tym, jaki kod działa w ich systemach.

Niektóre przykłady systemów, które mogłyby skorzystać z nowego oprogramowania giganta LSM, to systemy wbudowane, takie jak sieciowe urządzenia zaporowe działające w centrum danych oraz serwery Linux, które działają w ścisłych i niezmiennych konfiguracjach i aplikacjach.

Microsoft opublikował specyfikacje nowego modułu IPE, ale jest on obecnie w stanie RFC lub prośby o komentarze. Prawdopodobnie minie trochę czasu zanim IPE dostarczy prawdziwe jądro Linuksa.

Jądro Linuksa zawiera już LSM dla integralności kodu zwany Integrity Measurement Architecture (IMA). Jednak Microsoft mówi, że IPE różni się od IMA, ponieważ "nie ma żadnej zależności od metadanych systemu plików" i ponieważ atrybuty IPE "są właściwościami deterministycznymi, które istnieją wyłącznie w jądrze".

Zobacz

We współczesnym świecie trudno sobie wyobrazić życie bez komputera. Wykorzystujemy te urządzenia zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, ich nagły brak spowodowałby zapewne ogólnokrajowy paraliż. Nic więc dziwnego, że osoby, których praca polega na tworzeniu coraz bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, w tym komputerów, robią...

Windows jest systemem operacyjnym zaprojektowanym przez firmę Microsoft. To właśnie ten system operacyjny pozwala na korzystanie z komputera. Windows jest fabrycznie zainstalowany na większości nowych komputerów osobistych (PC), co sprawia, że jest to najpopularniejszy system operacyjny na świecie. Windows umożliwia wykonywanie wszystkich typów codziennych zadań na komputerze...

Microsoft Windows to rodzina systemów operacyjnych. Patrzymy na historię systemów operacyjnych Microsoft Windows (Windows OS) od 1985 roku do dnia dzisiejszego. System operacyjny Windows (Windows OS) dla komputerów stacjonarnych jest bardziej formalnie nazywany Microsoft Windows i w rzeczywistości jest rodziną systemów operacyjnych dla komputerów osobistych. System Windows dominuje...