Jeśli aparat ortodontyczny będzie dopasowany do potrzeb pacjenta, a samo leczenie zostanie przeprowadzone we właściwy sposób, jego efekty mogą być spektakularne. Oczywiście, kluczem do sukcesu wydaje się trafienie pod opiekę specjalistów, a właśnie takich można znaleźć w krakowskiej klinice CDC. Każdy trafiający tam pacjent może liczyć na aparaty ortodontyczne w szerokim wyborze. Jego sojusznikiem jest też wieloletnie doświadczenie pracowników krakowskiej kliniki w leczeniu wad zgryzu tak z wykorzystaniem aparatów stałych, jak i nakładkowych.
Obalamy mity
Wiele osób ma świadomość tego, że zmaga się z wadami zgryzu już od lat. A jednak, choć wada postępuje, osoby te nie podejmują leczenia. Winne są często mity na jego temat, czas więc przystąpić do ich profesjonalnego obalania.
Jeden z najpopularniejszych, a przy tym najgroźniejszych mitów mówi o tym, że samo leczenie trwa długo wymagając od pacjenta cierpliwości godnej mnicha. Na szczęście, wcale nie musi tak być. Nie ma jednego terminu jego zakończenia. Kluczowe znaczenie ma tu rodzaj wady, a choć można usłyszeć, że aparat nosi się około dwóch lat, dobrze jest pamiętać, że czas ten wynosi od dziesięciu do trzydziestu miesięcy. Nie można jednak zapominać o tym, że mamy do czynienia z procesem, który da się przyspieszyć, choćby z pomocą chirurgii i jej osiągnięć. Nie trzeba obawiać się nie tylko czasu leczenia, ale i samej procedury, która jest znana jako bezpieczna i tylko w niewielkim stopniu inwazyjna. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym przez chirurga stomatologa już w momencie założenia aparatu. Jest on możliwy u pacjentów dorosłych. Przyjmuje się, że najlepiej jest go wykonywać już po dwudziestym roku życia, a więc wtedy, gdy mamy pewność, że proces rozwoju struktur kostnych zakończył się.
Innym mitem, z którym mamy często do czynienia jest ten, który utrzymuje nas w przekonaniu, że aparaty ortodontyczne są widoczne dla otoczenia. Wiele osób obawia się, że noszenie aparatu wpłynie niekorzystnie na ich pewność siebie, czy to w towarzystwie, czy to w sytuacjach biznesowych. Nowoczesne leczenie nie koncentruje się jednak wyłącznie na skuteczności. Duże znaczenie ma także komfort pacjenta, nie trzeba więc obawiać się tego, że nie uda nam się znaleźć bardziej subtelnych aparatów ortodontycznych.
Aparat i kwestia higieny
Jeszcze zanim lekarz zdecyduje się na założenie aparatu, będzie dążyć do tego, aby wyeliminować wszystkie ubytki, usunąć kamień nazębny, a nawet – poddać zęby fluoryzacji. Każde z tych działań zabezpiecza zęby, minimalizuje ryzyko próchnicy, a jednocześnie chroni dziąsła przed infekcjami. Sam aparat ortodontyczny trudno nazwać bezobsługowym, należy jednak pamiętać, że higiena jamy ustnej nie jest wcale wyzwaniem, któremu nie da się sprostać. Ortodonta podpowiada zresztą, jak dbać o żeby i aparat, a także, w jakie produkty dobrze jest się zaopatrzyć, jeśli czyszczenie zębów ma być naprawdę skuteczne i bezpieczne. Przydatna okazuje się choćby specjalna szczoteczka ortodontyczna oraz nici ortodontyczne wyposażone w specjalną, usztywnioną końcówkę.