loader

Wszystko o sondzie lambda

Sonda lambda to pręt na przewodzie. Niech to nie zmyli Twoich oczu. Sonda jest ważnym elementem Twojego samochodu i odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie silnika. Czasami jednak może ulec awarii.

Sonda lambda, jak wiele innych części samochodowych nie jest nowa. Po raz pierwszy zastosowano ją w samochodach z silnikami Diesla pod koniec lat 70-tych. Jednak upowszechniła się w latach 90. ubiegłego wieku. Wynalazek ten był później stosowany w samochodach napędzanych silnikami wysokoprężnymi.

Co to jest sonda lambda?

Jest to czujnik jakości spalin, który dostarcza informacji do systemu sterowania silnikiem (tj. ECU. Sonda jest wtłaczana do układu wydechowego. Jest narażona na ekstremalne warunki, m.in. jest regularnie przypalana przez gorące spaliny (300°C). Jest również narażony na korozję i błoto oraz wodę.

Czujnik pokryty jest platyną i dwutlenkiem cyrkonu. Wytwarzają one napięcie elektryczne, a do ECU trafia informacja o jego wartości. ECU steruje układem wtryskowym tak, aby silnik otrzymywał precyzyjną ilość benzyny i tlenu. Stosunek ten powinien wynosić dokładnie 1:14,7 - 14,7 grama paliwa musi być równe 14,7 grama tlenu. Zapisuje się go jedenastą literą alfabetu greckiego, l. Litera ta jest również nazwą sondy.

Ta magiczna proporcja jest świętością w przemyśle motoryzacyjnym. Zapewnia ona efektywne spalanie paliwa. Mieszanka wybuchowa powinna zawierać za dużo benzyny. Mieszanka ze zbyt małą ilością benzyny będzie uważana za zbyt bogatą. Obie wersje są szkodliwe dla silnika i nie mają wpływu na jakość i emisję spalin. Sprawny czujnik zapewnia optymalne spalanie i redukuje emisję tlenku węgla do atmosfery.

Starsze samochody mają jeden czujnik, podczas gdy nowsze modele mają dwa. Przednia sonda, zwana również przednią, znajduje się przed katalizatorem i bada spaliny bezpośrednio z silnika. Druga (tylna), znajduje się za katalizatorem i bada już oczyszczone spaliny.

Sonda lambda - awarie

Z sondą jest tak jak z każdym innym elementem samochodu. Nie da się przewidzieć, jak długo będzie działać. Zależy to w dużej mierze od jakości paliwa i czystości silnika. Im szybciej sonda lambda będzie się psuć, tym bardziej zanieczyszczone będą spaliny. Oczekuje się, że jej żywotność wyniesie co najmniej 50 000 km, ale nierzadko spotyka się przebiegi przekraczające 150 000.

Sonda może ulec silnemu zabrudzeniu, co może doprowadzić do niemożności jej wyczyszczenia. Jest on częściowo narażony na działanie wilgoci i warunków atmosferycznych. Grzałka sondy często ulega awarii. Aby działała prawidłowo, powinna być utrzymywana w temperaturze 300 stopni Celsjusza. Czasami może wymagać "dogrzania". Grzałka sondy jest integralną częścią sondy i nie może być wymontowana.

klucz do sondy lambda

Objawy awarii

Lampka kontrolna na desce rozdzielczej świeci się najczęściej wtedy, gdy sonda lambda jest uszkodzona. Zabieramy auto do mechanika, który za pomocą programu komputerowego zdiagnozuje problem. Zabawa kończy się, gdy zamówimy wymianę sondy. Sonda w końcu może ulec awarii, a sterownik silnika zostaje oszukany. Mimo, że kontrolka się nie zapala, zużycie paliwa i moc drastycznie wzrastają. To wszystko są oznaki i objawy problemu z sondą lambda.

Czy sondę można wymienić samodzielnie? Czasami tak. Niektóre modele samochodów umożliwiają łatwy dostęp do niej. Warto w takim wypadku zaopatrzyć się w klucz do sondy lambda.

Zobacz

​Opony wymagają od kierowców szczególnej uwagi i dbałości. W grę wchodzi nie tylko cena ich zakupu i sezonowych wymian, ale również taki sposób eksploatacji, dzięki któremu można ich używać jak najdłużej. Ważne jest przy tym, aby nie traciły swoich parametrów, dzięki którym jazda jest bezpieczna i ekonomiczna. Jak w tym wszystkim może pomóc rotacja opon? Co daje...

Wkrętaki dynamometryczne możemy podzielić na podstawie ich konstrukcji na dwie grupy: 1. klucze dynamometryczne z regulowanym momentem obrotowym 2. klucze dynamometryczne ze stałym momentem obrotowym 1. Wkrętaki dynamometryczne z regulowanym momentem obrotowym Wkrętaki z regulowanym momentem obrotowym są wyposażone w mechanizm, który można regulować w zależności od potrzeb...

Reperaturki są używane do naprawy części karoseryjnych samochodów wszelkiej maści, w tym praktycznie wszystkich znanych nam modeli. Reperaturki na zamówienie Reperaturki, w tym reperaturki na zamówienie, to elementy, dzięki którym możemy uzupełnić skorodowane fragmenty karoserii. To dzięki nim jesteśmy w stanie zmienić ubytki w karoserii, a raczej...