loader

Wszystko o sondzie lambda

Sonda lambda to pręt na przewodzie. Niech to nie zmyli Twoich oczu. Sonda jest ważnym elementem Twojego samochodu i odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie silnika. Czasami jednak może ulec awarii.

Sonda lambda, jak wiele innych części samochodowych nie jest nowa. Po raz pierwszy zastosowano ją w samochodach z silnikami Diesla pod koniec lat 70-tych. Jednak upowszechniła się w latach 90. ubiegłego wieku. Wynalazek ten był później stosowany w samochodach napędzanych silnikami wysokoprężnymi.

Co to jest sonda lambda?

Jest to czujnik jakości spalin, który dostarcza informacji do systemu sterowania silnikiem (tj. ECU. Sonda jest wtłaczana do układu wydechowego. Jest narażona na ekstremalne warunki, m.in. jest regularnie przypalana przez gorące spaliny (300°C). Jest również narażony na korozję i błoto oraz wodę.

Czujnik pokryty jest platyną i dwutlenkiem cyrkonu. Wytwarzają one napięcie elektryczne, a do ECU trafia informacja o jego wartości. ECU steruje układem wtryskowym tak, aby silnik otrzymywał precyzyjną ilość benzyny i tlenu. Stosunek ten powinien wynosić dokładnie 1:14,7 - 14,7 grama paliwa musi być równe 14,7 grama tlenu. Zapisuje się go jedenastą literą alfabetu greckiego, l. Litera ta jest również nazwą sondy.

Ta magiczna proporcja jest świętością w przemyśle motoryzacyjnym. Zapewnia ona efektywne spalanie paliwa. Mieszanka wybuchowa powinna zawierać za dużo benzyny. Mieszanka ze zbyt małą ilością benzyny będzie uważana za zbyt bogatą. Obie wersje są szkodliwe dla silnika i nie mają wpływu na jakość i emisję spalin. Sprawny czujnik zapewnia optymalne spalanie i redukuje emisję tlenku węgla do atmosfery.

Starsze samochody mają jeden czujnik, podczas gdy nowsze modele mają dwa. Przednia sonda, zwana również przednią, znajduje się przed katalizatorem i bada spaliny bezpośrednio z silnika. Druga (tylna), znajduje się za katalizatorem i bada już oczyszczone spaliny.

Sonda lambda - awarie

Z sondą jest tak jak z każdym innym elementem samochodu. Nie da się przewidzieć, jak długo będzie działać. Zależy to w dużej mierze od jakości paliwa i czystości silnika. Im szybciej sonda lambda będzie się psuć, tym bardziej zanieczyszczone będą spaliny. Oczekuje się, że jej żywotność wyniesie co najmniej 50 000 km, ale nierzadko spotyka się przebiegi przekraczające 150 000.

Sonda może ulec silnemu zabrudzeniu, co może doprowadzić do niemożności jej wyczyszczenia. Jest on częściowo narażony na działanie wilgoci i warunków atmosferycznych. Grzałka sondy często ulega awarii. Aby działała prawidłowo, powinna być utrzymywana w temperaturze 300 stopni Celsjusza. Czasami może wymagać "dogrzania". Grzałka sondy jest integralną częścią sondy i nie może być wymontowana.

klucz do sondy lambda

Objawy awarii

Lampka kontrolna na desce rozdzielczej świeci się najczęściej wtedy, gdy sonda lambda jest uszkodzona. Zabieramy auto do mechanika, który za pomocą programu komputerowego zdiagnozuje problem. Zabawa kończy się, gdy zamówimy wymianę sondy. Sonda w końcu może ulec awarii, a sterownik silnika zostaje oszukany. Mimo, że kontrolka się nie zapala, zużycie paliwa i moc drastycznie wzrastają. To wszystko są oznaki i objawy problemu z sondą lambda.

Czy sondę można wymienić samodzielnie? Czasami tak. Niektóre modele samochodów umożliwiają łatwy dostęp do niej. Warto w takim wypadku zaopatrzyć się w klucz do sondy lambda.

Zobacz

W dzisiejszych czasach estetyka i dbałość o detale są na wagę złota. Nic nie dodaje elegancji wnętrzu samochodu, mieszkania czy biura jak czysta i zadbana skórzana tapicerka. Skóra, zarówno naturalna, jak i syntetyczna, wymaga jednak specjalnej pielęgnacji, by mogła zachować swój pierwotny blask przez lata. Z pomocą przychodzi zestaw do czyszczenia...

W dobie dynamicznie rozwijającego się rynku finansowego w Polsce, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na leasing jako formę finansowania swoich przedsięwzięć. To rozwiązanie nie tylko umożliwia firmom efektywne zarządzanie kapitałem, lecz także pozwala korzystać z najnowszych technologii bez konieczności dużych jednorazowych inwestycji. Ale czym tak naprawdę...

Nadchodząca zima wymaga odpowiedniego przygotowania pojazdu, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy. Zarówno techniczne aspekty pojazdu, jak i wyposażenie awaryjne są kluczowe dla udanej podróży w okresie zimowym. Dokładne przygotowanie auta na zimę nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale także minimalizuje ryzyko awarii oraz poprawia ogólną sprawność pojazdu w...