loader

Jeden środek do wielu powierzchni, czyli jak czyścić wnętrze samochodu?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że codzienne funkcjonowanie bez samochodu jest obecnie praktycznie niemożliwe. Jednak za wygodę, którą daje nam nasz pojazd musimy płacić obowiązkami, które nie zawsze należą do naszych ulubionych. Poza okresowymi przeglądami i naprawami nie daje osobie zapomnieć szczególnie jedna czynność: sprzątanie auta. Na szczęście na rynku pojawiają się coraz to nowsze produkty, dzięki którym dbanie o idealny wygląd naszego ukochanego samochodu staje się coraz mniejszym problemem. Określane są mianem APC i wyczyścimy nimi zarówno powierzchnie wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdu.

Czym jest APC?

APC, czyli z angielskiego All Purpose Cleaner, co oznacza po prostu uniwersalny środek czyszczący. Preparaty tego rodzaju są mieszankami substancji chemicznych o różnym działaniu, między innymi o właściwościach rozpuszczających lub wiążących. Dzięki temu APC działają skutecznie na wiele rodzajów zabrudzeń, wymagających różnego podejścia. Jeśli chodzi o powierzchnie, to w tej kwestii zwykle nie ma ograniczeń. Na przykład, dostępny na polskim rynku środek APC firmy ADBL przeznaczony jest do wszystkich elementów pojazdu, na zewnątrz i w środku. Preparaty tego rodzaju doskonale nadają się do czyszczenia powierzchni wykonanych z plastiku i gumy. Zatem usuwanie kurzu i tłustych zabrudzeń z deski rozdzielczej, nawiewów, uchwytów, czy gumowych dywaników to zadania, w których APC sprawdzi się idealnie.

Mimo, że APC nie są typowymi środkami piorącymi, to z powodzeniem możemy je stosować również do bieżącego czyszczenia wszystkich elementów materiałowych i skórzanych, w tym siedzeń. Większość preparatów, w tym APC ADBL, daje gwarancję bezpieczeństwa dla czyszczonej powierzchni. Pamiętajmy jednak, żeby zachować ostrożność, bo o ile sam środek nie uszkodzi tapicerki, to nieumiejętne użycie zbyt dużej ilości wody może pogorszyć jej stan. Środki uniwersalne świetnie nadają się do punktowego usuwania plam i zacieków i w doraźnym zastosowaniu są dużo wygodniejsze od standardowych preparatów piorących. Nie pienią się i nie musimy po wszystkim intensywnie płukać wyczyszczonego materiału.

Uniwersalne preparaty nadają się też do usuwania cięższych zabrudzeń na zewnątrz pojazdu, a nawet w komorze silnika. Jak to możliwe, że ten sam preparat, usuwający smar lub błoto z metalu, jednocześnie nie uszkodzi delikatnego materiału na podsufitce? Wszystko zależy od stężenia. APC są środkami, które stosujemy po uprzednim rozcieńczeniu z wodą. Ogólną zasadą są proporcje 1:3 w przypadku ciężkich zabrudzeń felg, czy silnika i około 1:30 do delikatnych materiałów. Jednak każdy producent podaje swoje własne zalecenia z uwagi na różną moc preparatów. Przykładowo, wydajny APC ADBL należy używać w stosunku 1:4 do zewnętrznych elementów i aż 1:80 przy lekkich zabrudzeniach wnętrza auta. Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że jeden pojemnik środka wystarczy na bardzo wiele aplikacji.

czyszczenie wnętrza samochodu

Produkty do aplikacji i czyszczenia samochodu środkiem APC

Wielość możliwych zastosowań preparatów APC wymaga od nas użycia różnych narzędzi do ich aplikacji. W zależności od powierzchni, czy rodzaju zabrudzenia, możemy użyć w zasadzie czegokolwiek, co pozwoli nam nanieść roztwór na zabrudzone miejsce. Może to być gąbka, szmatka, rozpylacz, czy pędzel. Samo użycie APC jest wręcz dziecinnie proste. Wystarczy, że przygotujemy roztwór w wymaganych dla danego rodzaju zabrudzenia proporcjach. Jeśli chodzi o spryskiwanie czyszczonych miejsc, to zdania są podzielone. Niektórzy użytkownicy uważają, że dużo lepsze rezultaty daje użycie gąbki lub ściereczki, a rozpylanie może powodować przebarwienia. Jednak większość producentów proponuje rozpylanie jako tak samo skuteczną i bezpieczną metodę.  Po naniesieniu mikstury na powierzchnię musimy ją wypracować. Większość producentów oferuje specjalne produkty do tego przeznaczone. W przypadku APC ADBL w zestawie otrzymujemy wysokiej jakości ściereczki z mikrofibry oraz specjalny pędzel detailingowy. Dzięki temu bez trudu dostaniemy się nawet do najtrudniej dostępnych zakamarków wnętrza samochodu, czy też felg. Kiedy zanieczyszczenia zostaną rozpuszczone, usuwamy preparat za pomocą szmatki lub spłukujemy go. Cały proces możemy powtarzać kilkukrotnie, aż do momentu,w którym będziemy zadowoleni z efektów. Pamiętajmy przy tym, aby nie zostawiać roztworu APC do wyschnięcia na czyszczonej powierzchni.

Preparaty APC nadają się do wykorzystania nie tylko w przypadku pojazdów. Znajdą również wiele zastosowań w całym domu. Dzięki nim usuniemy oporne zabrudzenia z kuchenki, czy kabiny prysznicowej. Wiele środków, jak APC ADBL, jest chwalonych za wyjątkowo wysoką wydajność i przyjemny zapach. Dlatego z powodzeniem możemy spróbować użycia uniwersalnych preparatów nie tylko do dbania o nasz samochód. W rzeczywistości jeden produkt może okazać się skuteczną i ekonomiczną alternatywą dla całej gamy środków, które wypełniają nasze szafki.

Zobacz

Reperaturki są używane do naprawy części karoseryjnych samochodów wszelkiej maści, w tym praktycznie wszystkich znanych nam modeli. Reperaturki na zamówienie Reperaturki, w tym reperaturki na zamówienie, to elementy, dzięki którym możemy uzupełnić skorodowane fragmenty karoserii. To dzięki nim jesteśmy w stanie zmienić ubytki w karoserii, a raczej...

Choć może się wydawać, że zapach do samochodu nie jest najważniejszym elementem wyposażenia, to jeśli jest odpowiednio dobrany, sprawi, że poczujemy się komfortowo i łatwiej oraz bezpieczniej będzie nam się prowadzić samochód. Jak wybrać trwały zapach samochodowy? Wybierając zapach do wnętrza pojazdu, należy wziąć pod uwagę wiele niuansów. Na przykład rodzaje...

Lśniąca karoseria samochodu może poprawić nasze samopoczucie i wizerunek. Ale tak naprawdę ważne jest to, co znajdziemy w samochodzie? Jeśli na Twoim samochodzie tygodniami pojawiają się kurz, tłuste plamy lub resztki jedzenia, prawdopodobnie nadszedł czas, aby go wyczyścić. Możesz również rozważyć wprowadzenie częstszego odkurzania. Jak zacząć? Pokażemy Ci, od czego...