Cyfryzacja coraz odważniej wkracza do różnego rodzaju instytucji. Pewne jej elementy możemy odnaleźć nawet w najmniejszych jednostkach samorządu terytorialnego. Z pewnością dzieje się tak ze względu na ogromne korzyści jakie niesie ze sobą Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją (EZD). Przeniesie części zadań urzędów i pozostałych instytucji do strefy online powoduje znaczne ułatwiania zarówno dla urzędników, jak i petentów. Dzięki przechowywaniu dokumentów na specjalnej platformie, a także w chmurze plików dodatkowo zabezpiecza się je przed usunięciem czy uszkodzeniem, z jednoczesnym zachowaniem do nich dostępu w każdej chwili. Rozwiązania online sprzyjają nie tylko szybszemu obiegowi informacji, ale także dołączeniu do instytucji, które wdrażają nowoczesne rozwiązania, co zawsze pozytywnie wpływa na prestiż i zaufanie obywateli.
Jak działa chmura?
Chmura danych sprawdzi się w przypadku dużych, średnich i małych instytucji. W zależności od zarezerwowanej pojemności pozwala na przechowywanie naprawdę dużej ilości danych. Chmura umożliwia przechowywanie danych na serwerach usługodawcy, według wykupionej licencji. Serwery umieszczone są w specjalnych serwerowniach, w których panują komfortowe dla nich warunki. Wstęp do serwerowni ma zwykle ograniczona liczba osób, aby zapewnić danym i sprzętowi maksymalne bezpieczeństwo. Za bezpieczeństwo całej infrastruktury odpowiada wówczas dostawca miejsca. Przeniesienie plików i dokumentów do chmury dodatkowo zabezpiecza je przed zniszczeniem czy usunięciem. Ponadto chmura, umożliwiająca składowanie danych poza własnym serwerem, pozwala na znaczne oszczędności. Chmura działa podobnie do platform na których przechowuje się pliki np. popularnego Google Docs. Można na niej przechowywać, katalogować i składować różnego rodzaju dokuemnty. Ze względu na szczelność zabezpieczeń nie ma obaw związanych z wykradzeniem dokumentów czy ich zniszczeniem.
Jakie są jej możliwości?
Chmura pozwala na ograniczenie liczby miejsca na serwerach, a tym samym redukuje koszty, które są kluczowym aspektem w każdej instytucji. Chmury mają ogromne pojemności, dzięki czemu nie ma zagrożenia, że nie będą w stanie pomieścić przesyłanych plików. Chmura umożliwia dostęp do plików w każdym miejscu, w którym tylko mamy dostęp do internetu, dlatego jest w stanie skutecznie przyspieszyć przesyłanie danych. Chmura działa bez przerwy, możemy z niej korzystać 24h na dobę.
Zalety korzystania z chmury danych
- - Z chmury Comarch korzysta już ponad 25 tysięcy placówek – to rozwiązanie godne zaufania.
- - Chmura nie wymaga posiadania czy rozbudowywania zaplecza teleinformatycznego.
- - Chmura umożliwia dostęp do danych w każdej chwili.
- - Chmura Comarch jest kompleksowo przetestowana pod kątem bezpieczeństwa (posiada certyfikaty ITILv3; PCI DSS, ISAE 3402 typu I i II oraz spełnia wymagania Tier 3 i Tier 4) i jest zgodna z polskim prawem (RODO).
- - Chmura rejestruje podejmowane przez użytkowników akcje, dzięki czemu jest w stanie wykryć anomalie i powiadomić o próbie włamania czy nieautoryzowanym dostępie.
- - Chmura pracuje praktycznie bez przerwy i jest chroniona także przed brakiem zasilania.
- - Obsługa chmury jest prosta i intuicyjna, dzięki czemu nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych szkoleń.
- - Każdy pracownik otrzymuje dostęp do chmury przydzielony przez administratora.
- - Chmura zapewnia także mobilność i możliwość pracy zdalnej – można z niej korzystać z każdego urządzenia i miejsca.