loader

3 Powody, dla których Linux jest używany do systemów sterowania

Linux od dawna znajduje się na "liście życzeń" systemów sterowania. Do tej pory większość systemów była zablokowana w systemie operacyjnym Windows z powodu oparcia się na klasycznym standardzie OPC - wszechobecnym standardzie komunikacji opartym na modelu obiektowym komponentów rozproszonych (DCOM) Microsoftu. Nazwa gry zmienia się jednak wraz z pojawieniem się nowej generacji standardu OPC, OPC Unified Architecture (OPC-UA). Nowy standard został zaprojektowany z myślą o kompatybilności międzyplatformowej, co sprawia, że Linux może zyskać popularność w branży automatycznego sterowania.

Jonathan Gross, wiceprezes Pemeco, 32-letniej firmy konsultingowej z branży IT, wyjaśnił, dlaczego Linux będzie wielkim graczem w miarę rozwoju branży. "Gwiazdy są wyrównane dla serwerów zasilanych przez system Linux, aby uzyskać znaczący udział w rynku w środowiskach automatyki przemysłowej", powiedział Gross. "Obecnie bezpieczeństwo, stabilność i niezawodność czynią z Linuksa system operacyjny z wyboru do obsługi wielu aplikacji web-serwerowych. W związku z rosnącą tendencją do rozwijania SCADA i systemów kontroli w środowiskach internetowych, sensowne jest jedynie, aby użytkownicy końcowi zdecydowanie uwzględniali platformy operacyjne oparte na systemie Linux". Jako że Linux jest bardzo popularny, jego całkowity koszt posiadania jest znacznie niższy niż Windows".

Gross nie jest sam w swojej analizie. Inne firmy z branży, takie jak Paresh Dalwalla, również przewidują rosnący trend w kierunku Linuksa. Paresh Dalwalla jest prezesem OpteBiz Inc. , która koncentruje się na dostarczaniu rozwiązań z zakresu wywiadu operacyjnego w czasie rzeczywistym w celu kontroli użytkowników systemów zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Indiach.

Wyjaśnienie Dalwalli ściśle odpowiada wyjaśnieniom Grossa. "Użytkownicy końcowi szukają poprawy bezpieczeństwa, stabilności i zmniejszenia całkowitego kosztu posiadania", powiedział Dalwalla. "Coraz więcej użytkowników końcowych dostrzeże korzyści po przekroczeniu krzywej uczenia się systemu operacyjnego opartego na otwartym kodzie źródłowym". Zmiana ta będzie wymagała trochę czasu i zaangażowania, ale będzie warta zachodu".

Przyjrzyjmy się temu, dlaczego bezpieczeństwo, stabilność i koszty są na szczycie listy powodów, dla których Linux jest doskonałym wyborem dla systemów kontroli.

Powód nr 1: Bezpieczeństwo
Jeśli integralność systemu komputerowego zostanie naruszona przez wirusa lub złośliwego napastnika wykorzystującego lukę w zabezpieczeniach, może to spowodować przestój i uszkodzenie sprzętu. Jeszcze w tym tygodniu magazyn Managing Automation opublikował historię o wirusie, który atakuje oprogramowanie SIMATIC WinCC i PCS7 firmy Siemens poprzez lukę w systemie Windows. W artykule stwierdzono również, że tego typu ataki na systemy kontroli procesów w ciągu ostatnich kilku lat nasilały się. (Uwaga redaktora: Aktualizacja z firmy Siemens dotycząca wirusów atakujących systemy Simatic WinCC SCADA)

Do niedawna firmy były przywiązane do Windowsa jako podstawy swojego systemu kontroli - i były bardziej narażone na to, że padną ofiarą hakowania systemu niż gdyby używały Linuksa.

"W porównaniu z Linuksem, Windows jest większym celem ataku," powiedział Gross. "Przeciętnie, systemy operacyjne Windows są mniej więcej dwa razy bardziej podatne na włamania i ataki cybernetyczne". Ponadto, zdarzenie ataku na system operacyjny Windows może spowodować większe szkody niż podobny atak na system Linux".

Korzystanie z Linuksa oznacza mniej luk, mniej przestojów i mniej bólu głowy dla firm.

Powód nr 2: Stabilność i niezawodność
Powszechnie uważa się, że Linux rozbija się mniej niż Windows. Łatwiej jest również aktualizować system bez konieczności jego resetowania, co jest potrzebne w środowisku Windows. Oznacza to, że systemy mają więcej czasu sprawności i wyższy poziom wydajności.

"Przestój systemu operacyjnego lub serwera wprowadza ryzyko związane z tymczasową niezdolnością do monitorowania i kontrolowania systemów", wyjaśnia Gross. "Choć dzisiejsze systemy Windows są znacznie bardziej stabilne niż w przeszłości, nadal doświadczają większej ilości przestojów niż systemy Linux". Jedną z przyczyn przestoju jest konieczność ponownego uruchomienia systemów Windows w celu zainstalowania aktualizacji. W przeciwieństwie do nich, systemy Linux mogą być aktualizowane bez konieczności resetowania sprzętu".

Powód nr 3: mniejszy koszt
Wreszcie, co nie mniej ważne, Linux jest bardziej efektywny kosztowo w dłuższej perspektywie. Jest nie tylko dostępny bezpłatnie, ponieważ jest to oprogramowanie open source, ale także łatwiejszy w utrzymaniu przez pracowników IT, co oznacza znaczne oszczędności w bieżących kosztach administracyjnych.

"Rynek open source znacznie się rozwinął w ostatnim czasie dzięki wsparciu dużych firm, takich jak Sun i Google", powiedział Dalwalla. "Linux jest systemem operacyjnym o otwartym kodzie źródłowym, który jest uważany za bardziej stabilny i wiąże się z bardzo małymi kosztami kapitałowymi. Istnieją stałe koszty wsparcia, które należy rozważyć dla obu opcji, ale Linux może zdecydowanie pomóc utrzymać go w dół".

Podsumowując, firmy nie muszą wydawać pieniędzy na licencje dla serwerów Windows, ani poświęcać tyle samo czasu na utrzymanie systemu.

OPC-UA i Linux w akcji
Teraz, gdy OPC-UA jest już dostępne, kolejnym krokiem jest znalezienie produktów, które wykorzystują nowy standard. Integrator Kyle Chase opisał swoją historię. Chase jest specjalistą ds. integracji systemów w firmie Surefire SCADA Inc. z siedzibą w Kanadzie, który zawsze był fanem Linuksa. Naturalnie, był bardzo podekscytowany OPC-UA i możliwością budowania systemów na bazie Linuksa.

Na początku tego roku, Chase znalazł Ignition by Inductive Automation, który zawierał serwer OPC-UA, dzięki czemu cały system oprogramowania Linux jest kompatybilny. Korzystając z oprogramowania Inductive Automation przez ostatnie trzy lata z dużym powodzeniem, był pewien, że wypróbuje najnowsze wydanie firmy.

Podał przykład projektu, który wdrożył dla klienta za pomocą Ignition. Rafineria destylacji klienta posiada jeden sterownik z 14 regałami zdalnego IO. Obiekt wymagał zarówno szybkiej aktualizacji wydajności, jak i niezawodności. Dotychczasowe rozwiązania wiodących w branży firm nie były w stanie zapewnić obu tych cech. Na przykład, jeden produkt zapewniał im niezawodność, ale aktualizacje można było wprowadzać tylko raz na osiem sekund, ale klient potrzebował aktualizacji co sekundę. Inny produkt, którego próbowali, zapewniał potrzebną wydajność, ale wyłączał się codziennie.

Wprowadź Ignition, OPC-UA i dostęp do systemu Linux. Chase rozpoczął testy, aby zobaczyć jak dobrze działa, a po przejściu przez suche przebiegi, był bardzo zadowolony.

"Wydajność jest absolutnie szalona!" Chase powiedział. "Zapłon jest aktywnie subskrybowany na 30.000 tagów z aktualizacjami co sekundę. W końcu możemy monitorować wszystkie nasze tagi, w takim tempie, w jakim chcemy, z taką niezawodnością, jakiej potrzebujemy."

Chase jest sprzedawany na OPC-UA. "Dla mnie przejście do prawdziwego środowiska międzyplatformowego jest ważne." "To ma wiele zalet, zwłaszcza jeśli chodzi o elastyczność systemu i bezpieczeństwo. Pomaga również utrzymać koszty na niskim poziomie. Indukcyjna Automatyzacja jest pierwszym oprogramowaniem, które jest do tego niezbędne."

Zobacz

Komputerowe systemy operacyjne są koniecznością. Właściciele firm mają dwa główne komercyjne systemy operacyjne (OS) do wyboru, które są Windows i OS X, co więcej razy niż nie, pochodzą wstępnie załadowane na laptopach biznesowych i komputerów stacjonarnych. Możesz prowadzić biznes na jednym z nich, ale każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony. Przeczytaj dalej, aby...

System operacyjny to najważniejsze oprogramowanie, które działa na komputerze. Zarządza on pamięcią i procesami w komputerze, a także całym jego oprogramowaniem i sprzętem. Pozwala on również na komunikację z komputerem bez konieczności znajomości jego języka. Bez systemu operacyjnego, komputer jest bezużyteczny. Zadanie systemu operacyjnego System operacyjny (OS)...

Co to jest system operacyjny? System operacyjny (OS) to oprogramowanie, które działa jako interfejs pomiędzy użytkownikiem końcowym a sprzętem komputerowym. Każdy komputer musi mieć co najmniej jeden system operacyjny, aby można było uruchomić inne programy. Aplikacja taka jak Chrome, MS Word, Games itp. potrzebuje pewnego środowiska, w którym będzie działać i wykonywać...