loader

Wybór montażownicy do opon do warsztatu

Zakup montażownicy do opon powinien uwzględniać różnorodne czynniki ogóle takie jak typ, producenta czy stan urządzenia, jak również cechy zależne bezpośrednio od miejsca i warunków pracy warsztatu, gdzie będzie użytkowana. Do tych drugich może należeć koszt zakupu, wielkość urządzenia, rodzaje opon, jaki obsługuje. Nabycie montażownicy powinno zostać starannie przeanalizowane, aby było opłacalną inwestycją w określonym czasie. 

Motażownice opon - jakie są ich typy?

Zanim przystąpi się do rozpatrzenia szczegółowych wymogów dotyczących zakupu montażownicy, należy zadecydować o jej rodzaju. Na rynku najbardziej pożądane są montażownice o charakterze profesjonalnym do opon o zróżnicowanym typie - samochodowych i motocyklowych, ale również ciężarowych, rolniczych, niskoprofilowych czy bezdętkowych. Dostępne w sprzedaży modele można podzielić na trzy kategorie.

Po pierwsze klasyka - montażownice tradycyjne, standardowe

To modele wykorzystywane do popularnych rodzajów opon. Budowa takiej montażownicy bazuje na odchylanej kolumnie wyposażonej w stopkę oraz ma zbijaku. Kolumna może mieć możliwość odchyłów wstecznego lub bocznego. Stopka wykorzystywana jest wraz z łyżką do montażu oraz demontażu opon. Zbijak wykorzystywany jest do przemieszczania stopek opony poza brzeg felgi, w dostosowany do typu felg sposób. Tradycyjna zmieniarka do kół może mieć również opcjonalne ramiona do opon typu run flat czy modeli niskoprofilowych.

Montażownice o innych konstrukcjach - niestandardowe

To kategoria przyjęta na potrzeby odróżnienia od wersji tradycyjnych, a także tak zwanych kombajnów. Ta grupa maszyn zawiera zmieniarki do opon o konstrukcji innej niż tradycyjna, najczęściej cięższej i większej, do większych opon na przykład run flat czy niskoprofilowych. Podnośnik do opon, rolki dociskowe, stopka z systemem LL czyli kłem rozbiórkowym o charakterystycznym kształcie to najczęściej spotykane mechanizmy. Kieł sprawia, że nie ma konieczności stosowania łyżek podczas pracy. Co więcej, niestandardowe montażownice są zwykle bardziej wytrzymałe oraz wydajniejsze czasowo zwłaszcza przy obróbce opon zwykle sprawiających problemy.

Wielofunkcyjne automatyczne kombajny

To urządzenia o mocno zróżnicowanej w stosunku do poprzednich modeli konstrukcji. Wyposażone w specjalistyczny uchwyt pozwalający uniknąć wykorzystywania łyżek do montażu. To większa precyzja, bezpieczeństwo oraz jakość pracy, mniejsza szansa na zepsucie ogumienia czy powierzchni felgi. Dodatkowo współczesne modele mogą być w wysokim stopniu zautomatyzowane, co pozwala na ograniczenie koniecznej ingerencji wulkanizatora. Nawet 34-calowa średnica felg obsługiwanych przez kombajny decyduje o ich dużej uniwersalności.

Większość z wymienionych wyżej wyważarek znajdziesz na https://sklep-warsztat.pl/ >>

Co jest najważniejsze w procesie wyboru zmieniarki do kół?

Kiedy podejmie się decyzję o rodzaju montażownicy, warto skupić się na jej indywidualnych cechach zależnych od modelu. Oto główne elementy, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru montażownicy opon:

  1. Rodzaje obsługiwanego ogumienia, powierzchnia stołu montażowego - warto, by była maksymalnie duża w stosunku do przeznaczonej na urządzenie przestrzeni.
  2. Możliwości zbijaka, w tym moc jego siłownika istotna w szczególności w przypadku twardych opon.
  3. Wytrzymałość maszyny w procesie montażu i demontażu, zwykle zależna od grubości kolumny montażowej.
  4. Stopień podwyższenia kolumny, istotny w przypadku kół o szerokich felgach.
  5. Opinie potwierdzone zakupem o konkretnym urządzeniu z rzetelnych źródeł.
  6. Dostępność dobrej instrukcji obsługi, certyfikatów urządzenia wydanych przez potwierdzone organizacje.
  7. Możliwości naprawy, stopień dostępności części zamiennych.
  8. Koszt zakupu, który powinien być dostosowany do budżetu.
  9. Ewentualne opcje doposażenia, rozbudowy urządzenia zwiększające jego możliwości o obsługę innych typów opon, na przykład coraz popularniejszych run flat czy niskoprofilowych. 

Zobacz

Na świecie zużywa się 400 milionów ton papieru rocznie. Ponad połowa z nich znajduje się w opakowaniach produktów. Ogromne ilości papieru zużywane są w biurach i wydawnictwach książkowych. Powiemy Ci, dlaczego powinieneś przejść na elektroniczne zarządzanie dokumentami, pobierać książki na urządzenia elektroniczne, kupować więcej żywności na wagę i...

Cyfryzacja coraz odważniej wkracza do różnego rodzaju instytucji. Pewne jej elementy możemy odnaleźć nawet w najmniejszych jednostkach samorządu terytorialnego. Z pewnością dzieje się tak ze względu na ogromne korzyści jakie niesie ze sobą Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją (EZD). Przeniesie części zadań urzędów i pozostałych instytucji do strefy online powoduje znaczne...

Każdy profesjonalny warsztat potrzebuje do pracy właściwych kluczy. Narzędzia mają bardzo duży wpływ na to, w jaki sposób wykonywane są poszczególne zlecenia i czynności. Nie da się ukryć, że powinny być funkcjonalne, proste w obsłudze, ale też posiadać niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa i atesty. Do warsztatu warto wybierać te narzędzia, które są wykonane...