loader

Klucz dynamometryczny do świec

Jeśli chcemy wejść w posiadanie narzędzia, dzięki któremu można dokręcić każdy rodzaj śruby ze ściśle określoną siłą, to warto zainwestować w klucz dynamometryczny. Pomoże on nam wykonać różne prace jednak należy zwracać szczególną uwagę na to, czy dany klucz faktycznie jest w stanie spełnić nasze wymagania.

Czym jest klucz dynamometryczny?

Jest to narzędzie przy pomocy, którego można dokręcać i odkręcać połączenia śrub oraz nakrętek, z precyzyjną siłą. Branżowe słownictwo określa tę siłę jako moment. Natomiast dzięki kluczowi dynamometrycznemu, można wybrać oraz dostosować ten właśnie moment.

Jak działają klucze dynamometryczne?

Klucz funkcjonuje tak dzięki swojej budowie oraz prawom fizyki. Jest on wyposażony w sprężynę, która w trakcie dostosowywania siły, napina się w odpowiedni sposób i umożliwia właściwe użytkowanie klucza.

Klucz posiada również zapadkę, która pełni funkcję blokady klucz w momencie, kiedy ustalona wcześniej siła dokręcenia zostanie osiągnięta.

Klucz ze względu na swoją precyzyjność, jest stosowany w wielu dziedzinach. Między innymi w motoryzacji, budownictwie, przemyśle, w warsztatach, serwisach oraz halach produkcyjnych.

Jak wybrać odpowiedni klucz dynamometryczny?

Klucz ten można stosować w różnych dziedzinach, dlatego na rynku wyróżnia się kilka rodzajów narzędzia.

Klucz dynamometryczny wychylny - jeśli śruba stawia opór, wówczas wskaźnik zaczyna się wychylać Skala pozwala natomiast sprawdzić, z jaką siłą dokręcana jest śruba. Jest on bardzo tani jednak niektórzy zadają sobie pytanie, czy to klucz dokładny. Z tym bywa różnie. Dlatego warto sprawdzić w jakim zakresie pracuje i jaki jest jego procent dokładności. Jeśli chcemy zainwestować w dobry klucz, to jego margines błędu powinien wynosić około 4%.

  • Klucz dynamometryczny mechaniczny - jest to podstawowy typ klucza. Gdy dokręca się nim śrubę z określoną siłą, wówczas wydaje on odgłos kliknięcia.
  • Klucz dynamometryczny wskazówkowy - siłę dokręcenia kontroluje się tutaj przy pomocy wskazówki. Dokładność takiego klucza za kilkaset złotych, sięgać może już 6%. Nadaje się on wówczas do prac amatorskich.
  • Klucz dynamometryczny łamany - gdy ustalony moment zostanie osiągnięty, wówczas przednia część łamie się mniej więcej o 20 stopni. Wówczas należy zakończyć pracę.
  • Klucz dynamometryczny wyzwalany - opiera się on na wyzwalaniu się poprzez ruch kątowy o jakieś 3 stopnie. Gdy klucz wyda charakterystyczny dźwięk, wówczas moment dokręcenia został osiągnięty.
  •  
  • Klucz dynamometryczny sprzęgłowy - mechanizm blokujący pracę klucza opiera się na "prześlizganiu" się określonego produktu.
  •  
  • Klucz dynamometryczny elektroniczny - jest on bardzo dokładny i posiada szereg funkcji. Posiada mechanizm zapamiętywania ustawień, może współpracować z komputerem, zgrywając na dyski potrzebne dane.
  •  
  • Klucz dynamometryczny dla amatora


Najlepiej jest w staniej sytuacji zainwestować w tanie klucze, przykładowo łamane, z klikiem czy też wyzwalane.

Klucze dynamometryczne do rowerów

Śruby można tutaj dokręcić z niewielką siłą, dlatego klucz nie musi być specjalnie zaawansowany. Warto skupić się na kluczu łamanym.

Klucze dynamometryczne do samochodów

W pracach przy samochodach należy zmierzyć się ze zróżnicowanymi elementami, wymagającymi różnej mocy.

W naprawie silnika pomocny szczególnie może się okazać klucz sprzęgłowy. Natomiast do kół dobry jest klucz elektroniczny, ale również i wskazówkowy. Natomiast jeśli chodzi o świece i drobne elementy, to trafnym wyborem może okazać się klucz mechaniczny, o momencie od 0 do 20 Nm.

Zobacz

​Monitory szerokokątne to specyficzne urządzenia, których nietypowy wygląd wydaje się zyskiwać coraz więcej zwolenników. Niestandardowe proporcje ekranu sprawiają, że jest to świetne urządzenie do pracy biurowej i nie tylko. Dla kogo szerokie monitory mogą być odpowiednim wyborem? I jakie dodatkowe parametry powinny posiadać, by móc sprostać oczekiwaniom różnych...

Chłodnie wentylatorowe to urządzenia wykorzystywane do obniżania temperatury powietrza w różnych zastosowaniach. Ich działanie opiera się na wymuszonej konwekcji, czyli wymianie ciepła między cieczą a powietrzem. W tym artykule szczegółowo omówimy zasadę działania chłodni wentylatorowych, ich rodzaje, zalety i wady, a także przedstawimy szeroki zakres zastosowań tych urządzeń...

Sprzęt komputerowy stale się rozwija, niezależnie od tego, czy posiadasz wieżę, laptopa czy tablet z ekranem dotykowym. W Polsce rynek rośnie z roku na rok. Prawie wszystkie gospodarstwa domowe posiadają komputer, a także akcesoria komputerowe i gadżety. W tym artykule dowiesz się, jakie akcesoria komputerowe kupić, takie jak drukarki, skanery i słuchawki. Istnieje wiele...