loader

Frezy do gniazd zaworowych

Frezy do gniazd zaworowych to są wyposażone w specjalnie szlifowane, regulowane, wymienne ostrza z węglika wolframu. Każdy frez ma dwa zasadnicze wymiary i trzy kąty. Szerokość górna, szerokość gniazda, kąt główny, kąt górny i kąt gardłowy. Oczywiście, w miarę skomplikowania ostrza stają się one bardziej różnorodne. Pojawią się dodatkowe kąty i promienie.

Do czego służą frezy do gniazd zaworowych?

Używa się ich przede wszystkim do naprawy gniazd zaworowych w silnikach spalinowych. Jest to niezbędne narzędzie w każdym warsztacie samochodowym.

Głowice tnące są zazwyczaj obracane są manualnie. Kąty pracy są stałe, dzięki czemu zawsze są prawidłowe. Frezy do obróbki gniazd zaworowych można zamówić z górnym kątem zwężenia po przeciwnej stronie głowicy. Podobnie dla popularnego zakresu rozmiarów, można wybrać głowicę tnącą z górnym kątem zwężenia i gniazdem tnącym po przeciwnych stronach.

Frezy do gniazd zaworowych – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów frezów, różnią się one przede wszystkim kształtem, średnicą i pochyleniem kątów. Oto niektóre z nich:

  • Frezy o profilu promieniowym – te ostrza tnące mają owalne kształty, promienie i kątów, co daje wiele możliwości zwiększenia przepływu powietrza w gniazdach zaworów.

  • Frezy wielokątowe – generalnie są to frezy, w których możemy wyregulować kąty nachylenia gardła, szerokości i długości pracy i szerokości górne.

  • Frezy jednokątowych – ten rodzaj frezów posiada tylko jeden kąt frezowania. Frezy te dają możliwość dostosowania pojedynczego kąta w gnieździe zaworowym.

  • Frezy do diesla – specjalny typ ostrzy do pracy na silnikach wysokoprężnych.

  • Frezy do mikro-zaworów – małe ostrza tnące przeznaczone do najbardziej precyzyjnych prac.

Co trzeba wiedzieć o wymianie gniazd zaworów?

Wymiana gniazd zaworowych jest jednym z podstawowych zadań, które często są konieczne przy odbudowie pękniętych, uszkodzonych lub źle użytkowanych gniazd głowic aluminiowych lub żeliwnych.

Wymiana gniazda zaworowego to o wiele więcej niż wypychanie starego, uszkodzonego i montaż nowego. Jeśli głowica jest z integralnymi gniazdami, należy poddać ją obróbce mechanicznej w celu wymiany gniazda, a jeśli głowica jest aluminiowa, może być konieczne wykonanie odwiertu, aby dopasować ponadwymiarowe gniazdo. Tym bardziej jeśli otwór jest luźny, zdeformowany lub uszkodzony.

Tak czy inaczej, przed wycięciem głowicy mechanik musi oszacować wielkość ingerencji, jaka jest wymagana do wymiany nowego gniazda zaworowego. Musi on również zdecydować, jaki typ gniazda należy zamontować. Wymiana gniazda wymaga zatem podjęcia szeregu decyzji i działań, które mają wpływ na wynik naprawy.

Stop gniazda i jego twardość muszą być dopasowane do zastosowania i zgodne z typem zaworów, które są zainstalowane w silniku. Powszechną obawą rekonstruktora silnika jest o możliwość spowodowania wypadnięcia gniazda, szczególnie w przypadku głowic aluminiowych, gdzie różnica we współczynnikach rozszerzalności cieplnej pomiędzy głowicą a gniazdami zaworów może spowodować poluzowanie się gniazda w przypadku przegrzania się głowicy.

Zobacz

Zegarki sportowe cieszą się dużą popularnością - są chętnie kupowane nie tylko przez fanów aktywności fizycznej. Bardzo cenione są między innymi produkty marki Polar. Marka ta powstała w 1977 roku i od tego czasu stale zyskuje nowych fanów. Zegarki Polar od tamtego czasu są systematycznie udoskonalane, dzięki czemu jeszcze lepiej odpowiadają potrzebom współczesnego...

Potrzeba tłumaczenia może odbywać się w dwie strony. W zależności od potrzeb można będzie znaleźć takie biuro tłumaczeń, które będzie w stanie poradzić sobie z tego typu zleceniem. Od pewnego czasu zapotrzebowanie na tłumaczenia jest większe, ponieważ wiele osób jeździ poza granice naszego kraju do pracy, sprowadza samochody, ale również współpracuje z firmami czy...

Gdy mówimy o kablach USB musimy mieć świadomość tego, że jest to dość szerokie pojęcie stosowane po to, aby opisać praktycznie wszystkie kable znajdujące zastosowanie w urządzeniach przenośnych. Kable te mają ogromne znaczenie, warto więc zadbać o to, aby te, które znajdują się w naszym posiadaniu, były najbardziej odpowiednimi rozwiązaniami. Kable USB i jego rodzaje...