loader

Frezy do gniazd zaworowych

Frezy do gniazd zaworowych to są wyposażone w specjalnie szlifowane, regulowane, wymienne ostrza z węglika wolframu. Każdy frez ma dwa zasadnicze wymiary i trzy kąty. Szerokość górna, szerokość gniazda, kąt główny, kąt górny i kąt gardłowy. Oczywiście, w miarę skomplikowania ostrza stają się one bardziej różnorodne. Pojawią się dodatkowe kąty i promienie.

Do czego służą frezy do gniazd zaworowych?

Używa się ich przede wszystkim do naprawy gniazd zaworowych w silnikach spalinowych. Jest to niezbędne narzędzie w każdym warsztacie samochodowym.

Głowice tnące są zazwyczaj obracane są manualnie. Kąty pracy są stałe, dzięki czemu zawsze są prawidłowe. Frezy do obróbki gniazd zaworowych można zamówić z górnym kątem zwężenia po przeciwnej stronie głowicy. Podobnie dla popularnego zakresu rozmiarów, można wybrać głowicę tnącą z górnym kątem zwężenia i gniazdem tnącym po przeciwnych stronach.

Frezy do gniazd zaworowych – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów frezów, różnią się one przede wszystkim kształtem, średnicą i pochyleniem kątów. Oto niektóre z nich:

  • Frezy o profilu promieniowym – te ostrza tnące mają owalne kształty, promienie i kątów, co daje wiele możliwości zwiększenia przepływu powietrza w gniazdach zaworów.

  • Frezy wielokątowe – generalnie są to frezy, w których możemy wyregulować kąty nachylenia gardła, szerokości i długości pracy i szerokości górne.

  • Frezy jednokątowych – ten rodzaj frezów posiada tylko jeden kąt frezowania. Frezy te dają możliwość dostosowania pojedynczego kąta w gnieździe zaworowym.

  • Frezy do diesla – specjalny typ ostrzy do pracy na silnikach wysokoprężnych.

  • Frezy do mikro-zaworów – małe ostrza tnące przeznaczone do najbardziej precyzyjnych prac.

Co trzeba wiedzieć o wymianie gniazd zaworów?

Wymiana gniazd zaworowych jest jednym z podstawowych zadań, które często są konieczne przy odbudowie pękniętych, uszkodzonych lub źle użytkowanych gniazd głowic aluminiowych lub żeliwnych.

Wymiana gniazda zaworowego to o wiele więcej niż wypychanie starego, uszkodzonego i montaż nowego. Jeśli głowica jest z integralnymi gniazdami, należy poddać ją obróbce mechanicznej w celu wymiany gniazda, a jeśli głowica jest aluminiowa, może być konieczne wykonanie odwiertu, aby dopasować ponadwymiarowe gniazdo. Tym bardziej jeśli otwór jest luźny, zdeformowany lub uszkodzony.

Tak czy inaczej, przed wycięciem głowicy mechanik musi oszacować wielkość ingerencji, jaka jest wymagana do wymiany nowego gniazda zaworowego. Musi on również zdecydować, jaki typ gniazda należy zamontować. Wymiana gniazda wymaga zatem podjęcia szeregu decyzji i działań, które mają wpływ na wynik naprawy.

Stop gniazda i jego twardość muszą być dopasowane do zastosowania i zgodne z typem zaworów, które są zainstalowane w silniku. Powszechną obawą rekonstruktora silnika jest o możliwość spowodowania wypadnięcia gniazda, szczególnie w przypadku głowic aluminiowych, gdzie różnica we współczynnikach rozszerzalności cieplnej pomiędzy głowicą a gniazdami zaworów może spowodować poluzowanie się gniazda w przypadku przegrzania się głowicy. 

Frezy do gniazd zaworowych renomowanej marki znaleźć można na https://narzedzia-esklep.pl/ >>

Zobacz

Na świecie zużywa się 400 milionów ton papieru rocznie. Ponad połowa z nich znajduje się w opakowaniach produktów. Ogromne ilości papieru zużywane są w biurach i wydawnictwach książkowych. Powiemy Ci, dlaczego powinieneś przejść na elektroniczne zarządzanie dokumentami, pobierać książki na urządzenia elektroniczne, kupować więcej żywności na wagę i...

Cyfryzacja coraz odważniej wkracza do różnego rodzaju instytucji. Pewne jej elementy możemy odnaleźć nawet w najmniejszych jednostkach samorządu terytorialnego. Z pewnością dzieje się tak ze względu na ogromne korzyści jakie niesie ze sobą Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją (EZD). Przeniesie części zadań urzędów i pozostałych instytucji do strefy online powoduje znaczne...

Każdy profesjonalny warsztat potrzebuje do pracy właściwych kluczy. Narzędzia mają bardzo duży wpływ na to, w jaki sposób wykonywane są poszczególne zlecenia i czynności. Nie da się ukryć, że powinny być funkcjonalne, proste w obsłudze, ale też posiadać niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa i atesty. Do warsztatu warto wybierać te narzędzia, które są wykonane...