loader

Technologia elektryczna, która pozwoliła Polestarowi na stworzeniesedana

Należąca do Volvo firma Polestar wprowadziła koncepcję zawracania głowy o nazwie Precept przed coroczną wystawą samochodów w Genewie. Impreza została odwołana w ostatniej chwili z powodu trwającej pandemii koronaawirusów, więc elektryczny sedan nie zdobył 15 minut sławy na scenie branżowej. Zamiast tego, dogoniłem głównego projektanta firmy, aby dowiedzieć się, o co chodzi.

Maximilian Missoni otwarcie opisuje koncepcję (na zdjęciu) jako dokładny podgląd tego, jak będą wyglądać przyszłe modele Polestar. Jest to deklaracja intencji, ale niekoniecznie dojdzie do produkcji tak jak jest. Zamiast tego, niektóre z jej definiujących wskazówek stylistycznych trafią na zwrotnicę elektryczną, która wkrótce dołączy do 1 i 2 w ofercie firmy.

Misją Polestar jest produkowanie samochodów elektrycznych; wtyczka hybrydowa 1 jest wyjątkiem od tej reguły. Brak konieczności wypychania cztero- lub sześciocylindrowego silnika pomiędzy przednimi kołami pomógł stylistom ukształtować język projektowania marki.

"Potrzebujemy większych hamulców ze względu na dodatkową wagę [elektrycznego układu napędowego], więc możemy zamontować większe koła, co jest zaletą z punktu widzenia projektu. Możemy też wpychać koła aż do zakrętów, bo oczywiście nie mamy silnika z przodu i możemy mieć bardzo krótkie zwisy i bardzo niskie nosy", powiedział Missoni.

Pasażerowie będą czuć różnicę, ponieważ inżynierowie musieli rozciągnąć rozstaw osi Precept (odległość między przednią a tylną osią), aby zapakować odpowiednio duży akumulator. To z kolei zwiększa rozmiar wnętrza. I choć Precept jest tylko studium projektowym, nadchodząca zwrotnica Polestar zostanie zbudowana na podobnych kościach.

Zrównoważone materiały, takie jak pokrowce na fotele, wykonane z trójwymiarowej dzianiny przy użyciu plastikowych butelek z recyklingu, wypełniają kabinę; nie znajdziesz tu drewna ani skóry. Istnieje również ewolucja systemu informacyjno-rozrywkowego z systemem Android, zainaugurowana przez 2. 15-calowy ekran dotykowy i obiecuje zaoferować spersonalizowane i dostosowane do kontekstu doświadczenie w samochodzie, biorąc pod uwagę osobiste preferencje właściciela. Transmisja strumieniowa wideo i Google Assistant są wbudowane od razu. Żadna z tych funkcji nie jest zarezerwowana dla obwodu auto show. Są one kierowane do produkcji w wyższym, bardziej przestronnym samochodzie.

Polestar został założony w 2017 roku, więc nie ma dziedzictwa; nie ma modelu z 1965 roku, na którym firma mogłaby się oprzeć w poszukiwaniu inspiracji. Missoni nazwał to błogosławieństwem i wyjaśnił, że pozwala to członkom jego zespołu zacząć całkowicie od zera.

"To wyzwanie na początku, bo jest straszny moment gapienia się na pustą kartkę papieru. To podejście daje też dużo swobody i możliwości. Nie mamy starszych klientów, którzy oczekują pewnych rzeczy. W tym przypadku możemy naprawdę przeanalizować rynek, przeanalizować klientów i ich zachowanie, i powiedzieć "spójrzcie, wskazujemy naszą markę na te konkretne nowe wymagania". To wyzwanie, ale było ono ekscytujące. Cieszę się, że nakaz został odrzucony, bo to był wielki krok", podsumował.

Przewiduje się, że zwrotnica Polestar w wersji Precept ma zerwać pokrywę przed końcem 2020 r. i powinna wejść do produkcji w 2021 r., choć nie jest to oficjalna data. Wstępnie nazywany 3, będzie konkurował z nadchodzącą wersją produkcyjną konceptu Q4 E-Trona oraz doskonałymi wariantami Ford Mustang Mach-E, między innymi z wieloma innymi.

Zobacz

Co to jest glinka do lakieru? Wiele osób zadaje sobie pytanie – co to jest glinka do lakieru?  Glinka samochodowa czy też jak kto woli glinka do lakieru to masa plastyczna, która zawiera polerskie cząsteczki. Jest ona stosowana także w na przykład pastach polerskich. Glinka do czyszczenia lakieru samochodowego pozwala na przeprowadzenie bardzo prostego oraz także...

Liczba nowych automatycznych samochodów poniżej 20 tys. dolarów już teraz szybko się kurczy, ale rygorystyczne wymogi ANCAP i kiepski dolar australijski przyczyniły się do tego, że na przełomie 2019 i 2020 r. segment ten poniósł kolejne ofiary. Kiedyś popularne tabliczki z nazwiskami, takie jak Honda's Jazz i Hyundai's Accent, znalazły blok tnący, a niektóre samochody...

Można by pomyśleć, że w przypadku firm motoryzacyjnych bylibyśmy w pewnym sensie do przodu. Przy tak małej populacji, że co roku w Chinach sprzedaje się więcej nowych samochodów niż w naszym kraju, jak ważny może być udział w rynku samochodowym w Australii? Uznano to za liczbę surową? Nie bardzo. Ale w przeliczeniu na jednego mieszkańca? Tutaj historia robi się...