loader

Czym jest assessment center?

Ocena potencjału jednostki do wykonywania funkcji kierowniczych jest ważnym problemem dla osób odpowiedzialnych za rozwój menedżerów.

Jak dokonać oceny?

Aby dokonać skutecznej oceny, potrzebujemy bardziej szczegółowych informacji niż te uzyskane tradycyjnymi metodami. Kwalifikacje wymagane do obowiązków kierowniczych różnią się od kwalifikacji wymaganych w przypadku zadań innych niż kierownicze. Profesjonalna ocena pomaga ustalić możliwości danej osoby, a także jej upodobania do obowiązków związanych z zarządzaniem. Metodą wdrożoną przez wiele firm i organizacji rządowych w celu zidentyfikowania potencjału zarządzania jest podejście oparte na centrum oceny. Ogólnie rzecz biorąc, wyniki badań dotyczące ośrodków oceny są dość obiecujące. Centrum oceny przewiduję sukces lub porażkę na danym stanowisku znacznie lepiej niż same testy, dane biograficzne, oceny wyników przełożonych lub oceny potencjału promocyjnego.

Co to jest Assessment Center?

Pojęcie „ Assessment Center można zdefiniować jako:

„Metoda oceny umiejętności i wydajności; stosowane do grupy uczestników przez przeszkolonych asesorów stosujących różne procesy diagnostyczne umiejętności w celu uzyskania informacji o umiejętnościach i potencjale rozwojowym wnioskodawcy.”

Centrum oceny jest sposobem na zebranie odpowiednich informacji na temat zdolności jednostki do pełnienia funkcji kierowniczych. Zasadniczo ośrodek oceniający przeprowadza kandydatów przez szereg ćwiczeń grupowych i indywidualnych zaprojektowanych w celu symulacji warunków danej pracy i określa, czy posiadają oni umiejętności i zdolności niezbędne do wykonania tej pracy. Odbywa się to poprzez uwidocznienie zachowania kandydata związanego z danym stanowiskiem, przy jednoczesnym obserwowaniu go przez grupę osób oceniających. Ponadto specjaliści oceniając zachowanie kandydata, widzą wszystkie osoby ze wspólnego systemu odniesienia w różnych działaniach związanych z oceną. Procedury te pomagają zapewnić, że wydane wyroki są względnie wolne od wielu form uprzedzeń oceniających.

Zalety assessment center

Centra oceny mierzą zachowania związane z pracą, a nie inne cechy, które nie są bezpośrednio związane z efektywnością pracy. Mierzą szerszy zakres wiedzy, umiejętności i umiejętności niż bardziej tradycyjne metody, takie jak testy pisemne lub wywiady. Centra oceny są znormalizowane, ponieważ warunki testowania są podobne dla wszystkich kandydatów. Ta standaryzacja gwarantuje, że żaden kandydat nie będzie lepiej lub gorzej traktowany. Centra oceny są uczciwe bez względu na wiek, płeć lub rasę. W przeciwieństwie do niektórych programów testowych badania sugerują, że wiek, płeć lub rasa kandydata nie mają wpływu na otrzymane oceny. Centra oceny służą jako doświadczenie edukacyjne zarówno dla asesorów, jak i kandydatów. Ci pierwsi mogą poprawić umiejętności obserwacyjne i zdolność do dokładnej oceny wyników. Kandydaci korzystają z informacji zwrotnych otrzymywanych po przejściu przez centrum, które określa ich mocne strony i obszary wymagające poprawy.

Oceny ośrodka oceny są zwykle znacznie dokładniejsze niż oceny tradycyjne, ponieważ centrum oceny zapewnia możliwość bezpośredniej obserwacji zachowania w kontrolowanym otoczeniu z wyszkolonymi oceniającymi. Dowiedz się więcej o assessment center na stronie Sp.pl.

Zobacz

Bruliony to charakterystyczne grube zeszyty, które łatwo można rozpoznać już na pierwszy rzut oka przyglądając się typowej dla nich sztywnej oprawie. Ich grzbiety, w zależności od modelu, mogą być klasyczne, mogą być jednak również złączone przy pomocy specjalnej spirali. To oryginalne zeszyty, które, pomimo upływu lat, zdają się cieszyć niesłabnącym powodzeniem. Ich...

Posiadanie własnej firmy to bardzo wiele obowiązków. Podobnie jak praca w oddziale dużej korporacji, na każdym kroku pojawiają się przeróżnego rodzaju wyzwania, z którymi należy się zmierzyć. Bardzo często są one związane ze znajomością języka obcego, dlatego coraz więcej osób decyduje się na kursy językowe. Oczywiście, nie jest się w stanie nikt nauczyć wszystkich...

Kapitał, który udało się nam zgromadzić, możemy przechowywać w bezpieczny sposób, na przykład na lokacie, lub zdecydować się na jego powiększenie poprzez inwestowanie. Do bardziej popularnych inwestycji należy złoto. Czy przyniesie ono jednak oczekiwane korzyści? Jak dużo ryzykujemy, przekuwając nasz kapitał w ten kruszec? Złoto inwestycyjne – co to takiego?...